Altiplano – zachwycający płaskowyż w Andach Środkowych

Atiplano
Anton Petrus/Getty Images
Płaskowyż Altiplano rozciąga się na terenie Boliwii i Peru. Wyróżnia się charakterystycznym krajobrazem – w otoczeniu wysokich gór można podziwiać jeziora Titicaca i Poopó oraz rozległe solniska. Ogromne przestrzenie skąpo porośnięte półpustynną roślinnością przyciągają podróżników z całego świata doceniających wyjątkowe walory widokowe okolicy.

Okolice Altiplano, oprócz atrakcji przyrodniczych, to także ważny ośrodek narodowych tradycji i kultu religijnego. W Puno i Oruro odbywają się obchody karnawału, a Wyspa Słońca na jeziorze Titicaca uznawana jest za mityczne miejsce pochodzenia rodu Inków.

Płaskowyż Altiplano – gdzie się znajduje i jak się do niego dostać?

Ten śródgórski płaskowyż znajduje się na wysokości 3300–3800 m n.p.m., pozostając na terenie dwóch południowoamerykańskich państw – Boliwii i Peru. W odległości 68 km od jeziora Titicaca, pod uskokiem płaskowyżu Altiplano, znajduje się stolica Boliwii, La Paz. Miasto leży na na wysokości między 3250 a 4100 m n.p.m., dzięki czemu zyskało tytuł najwyżej położonej stolicy kraju na świecie. Posiada międzynarodowy port lotniczy, dlatego będzie idealnym miejscem na rozpoczęcie podróży po Altiplano. Przy okazji warto zwiedzić zabytki, których historia sięga XVI wieku. Większe miasta są połączone drogą kolejową, a do mniejszych wiosek można się dostać samochodem.

Salar de Uyuni – śnieżnobiały cud natury

Boliwijskie solnisko Uyuni (Salar de Uyuni) jest największym na świecie wyschniętym słonym jeziorem – jego powierzchnia przekracza 10 tys. km2. Nic dziwnego, że każdego dnia przyciąga dziesiątki turystów z całego świata. Obszar solniska określa się mianem jednego z najbardziej płaskich terenów na świecie, w związku z niewielką różnicą poziomów (około 40 cm). Pod zewnętrzną skorupą znajdują się złoża solanki bogatej w lit – składnika niezbędnego między innymi do produkcji sprzętu elektronicznego. Szacuje się, że Uyuni jest miejscem występowania aż 50–70 proc. światowych zasobów litu. Na środku jeziora znajduje się wyspa Incahuasi znana z występujących tam olbrzymich kaktusów.

W niewielkiej odległości od Salar de Uyuni, na północnym zachodzie, można podziwiać drugie pod względem wielkości i mniej popularne solnisko Coipasa (Salar de Coipasa). Znajduje się ono wokół płytkiego jeziora Coipasa. W związku ze zjawiskiem sedymentacji osadów ze skał pochodzenia wulkanicznego, w miejscu ujścia rzeki Lauca wody jeziora stają się znacznie ciemniejsze, co można zaobserwować na zdjęciach satelitarnych.

Wielkie jeziora na płaskowyżu Altiplano – Titicaca i Poopó

Titicaca, znajdująca się w północnej części płaskowyżu, jest największym wysokogórskim jeziorem na świecie, a także trzecim co do wielkości jeziorem Ameryki Południowej. Znajduje się na wysokości nieco powyżej 3812 m n.p.m. i składa z dwóch części połączonych cieśniną Tiquina. Osiąga długość 190 m i szerokość 80 m. Uchodzi do niego 25 rzek, a między wodami znajduje się 41 wysp, z których większość to sztuczne, pływające obszary zamieszkałe przez ludzi. Najbardziej znaną i najchętniej odwiedzaną przez turystów jest Wyspa Słońca (Isla del Sol), znana z dobrze zachowanych zabytków inkaskich. Według wierzeń to tam narodzili się Manco Capac i Mama Ocllo, pierwsi Inkowie, założyciele królewskiej dynastii. Wyspę uważa się także za miejsce narodzin boga Wirakoczy, stwórcy świata, ojca słońca i księżyca.

Poopó to płytkie jezioro, które było zasilane jedną rzeką – Desaguadero, wypływającą z Titicaki. Muliste brzegi były chętnie zasiedlane przez kolonie flamingów, jednak od lat 90. XX wieku następowała systematyczna utrata wody, zaś pod koniec roku 2015 jezioro całkowicie wyschło. Aktualnie w tym miejscu znajduje się pustynia.

Miasta, które warto odwiedzić na płaskowyżu Altiplano w Boliwii i Peru

Niemal 50 km na północ od jeziora Poopó znajduje się miasto Oruro, które było jednym z najlepiej prosperujących boliwijskich miast XX wieku – głównie ze względu na wydobycie cyny, wolframu i cynku z okolicznych złóż. Oruro słynie także z karnawału odbywającego się przed Wielkim Postem – w lutym lub marcu można podziwiać korowód bajecznie przebranych tancerzy, o strojach nawiązujących do tradycji inkaskich. Z miasta można dostać się drogą kolejową do solniska Uyuni.

Po zachodniej stronie jeziora Titicaca, na terenie Peru, leży miasto o nazwie Puno. Hiszpańscy założyciele z XVII w. pozostawili w nim kolonialne wpływy, choć nie brakuje silnych tradycji lokalnych. Miasto jest ważnym centrum dystrybucji wełny pozyskiwanej z lam i alpak. Może być także doskonałą bazą wypadową, z której ruszy się dalej na płaskowyż Altiplano i jezioro Titicaca. W Puno również odbywa się karnawał – przyciągające tłumy turystów obchody rozpoczynają się 2 lutego (święto Matki Boskiej Gromnicznej).

Zobacz też:

Zobacz wideo: Górska kryjówka Krzysztofa Cugowskiego

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości