Styl życia

Jak przewozić dziecko na rowerze? "Nie jest polecane, żeby spało podczas jazdy"

Styl życia

Foteliki rowerowe służą nie tylko podczas weekendowych wycieczek, ale doskonale sprawdzają się przy okazji transportowania dzieci do szkoły. Jak robić to w sposób bezpieczny i na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt?

Jak przewozić dziecko na rowerze?

Niektórzy zaczęli już sezon rowerowy, inni dopiero zaczną. Jedno jest jednak pewne - od poniedziałku dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Rodzice będą dowozić swoje pociechy do placówek – część z nich samochodami, część rowerami. Co prawo mówi o tego rodzaju transporcie?

Okazuje się, że można wozić dzieci do lat siedmiu i do 22-25 kg. To jest koniec ograniczeń. Warto jednak zapoznać się z całym rozporządzeniem. Jeżeli chodzi o minimalny wiek, to producenci sprzętu mówią o 9 miesiącach. Lekarze nie zalecają, bo dziecko jeszcze się rozwija i może coś się stać. Poczekajmy, aż będzie miało półtora roku

– tłumaczy Konrad Koterba, pasjonat technologii i gadżetów.

Zwracajmy również uwagę na to, w jaki sposób dziecko zachowuje się podczas jazdy. – Nie jest polecane, żeby dziecko spało podczas jazdy, ponieważ ciało się rozluźnia i może uszkodzić sobie kręgosłup szyjny – dodaje ekspert.

Fotelik czy wózek?

Na rynku dostępne są zarówno foteliki rowerowe, jak i wózki, które można ciągnąć za rowerem. Konrad Koterba opowiedział o obu rozwiązaniach. – Najważniejsze, żeby spełniały europejską normę. Musimy sprawdzić, czy ta norma jest, czy producent ją podaje. Ta norma mówi nam o tym, czy fotelik jest dobrze wyprofilowany, nie ma ostrych krawędzi, z jakich materiałów jest zrobiony i czy ma podpórki na stopy, chodzi o to, żeby dziecko nie wkręciło sobie nogi w szprychy – wyjaśnił ekspert.

Wózki to zdecydowanie droższa inwestycja. Jak z bezpieczeństwem? – Zdania są podzielone. Jest też przepis, że rower plus fotelik nie może przekraczać 4 m, a cztery metry to naprawdę dużo. Dziecko jest od nas daleko, komunikacja jest utrudniona. Jest bezpieczne, siedzi w wózku, nie wyjdzie, ale nie widzimy, co robi w danym momencie. Plus manewrowanie – to jakby jechać samochodem z przyczepą – dodał.

Jak zamontować fotelik rowerowy? Zobacz całą rozmowę.

Zobacz też:

Ma 75 lat i jeździ na rolkach. "Wiek nie jest żadnym ograniczeniem"

Jak przygotować rower na wiosnę? Ekspert wyjaśnił, na jakie elementy należy zwrócić uwagę

Czas na rower. Jak się ubrać, by nie było nam zimno?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości