Styl życia

Jak prać buty - sportowe, zamszowe lub białe. Sposoby na brudne obuwie

Styl życia

Aktualizacja:
Cultura RFIgor Emmerich/Getty Images

Pytanie "jak prać buty?" zadaje sobie praktycznie każdy, kto chce szybko i skutecznie odświeżyć swoje obuwie. Czasami czyszczenie w pralce to jedyna skuteczna metoda, lecz niestety nie można jej stosować do każdego typu butów. Niektóre buty można w pralce, ale inne, bardziej delikatne, tylko ręcznie.

Zanim zdecydujemy się na czyszczenie obuwia w pralce, trzeba się zastanowić, w jakiej temperaturze prać buty, jak je zabezpieczyć i jak suszyć. Trzeba się też upewnić, czy materiał, z którego są wykonane, nadaje się do prania w pralce.

Jak prać buty?

Czyszczenie butów nierzadko jest problematyczne – błoto, sól i inne zabrudzenia sprawiają, że ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Jak prać buty, by było to bezpieczne? Przede wszystkim musimy się upewnić, czy materiał, z jakiego konkretny model jest wykonany, można prać w pralce. Do takiego czyszczenia nadają się te, wykonane z tkaniny, np. tenisówki. Co do innych modeli, musimy być ostrożni.

Jak prać buty sportowe? Wszystko zależy od zaleceń producenta. Na ogół można je prać w pralce, ale przy uszkodzeniu, szczególnie w przypadku modeli markowych, producent może nie uznać reklamacji. Lepiej więc stosować się do zaleceń i wybrać pranie ręczne lub bez opcji wirowania w pralce.

Jak prać buty zamszowe lub skórzane? Te modele obuwia nie nadają się do prania w pralce. Zamsz to rodzaj skóry a taki materiał nie lubi wody. Gdy nim nasiąknie, skóra traci swoją strukturę, może pękać i tracić kolor. Z tego względu w buty zamszowe i skórzane nie powinny być używane w deszczowe dni ani czyszczone w pralce. Do usunięcia plam z ich powierzchni trzeba wybierać specjalne preparaty lub domowe sposoby.

Jak wyprać białe buty? Jeśli nadają się do czyszczenia w pralce, wystarczy je wrzucić do bębna z innymi jasnymi rzeczami. Zminimalizujemy tym samym ryzyko zafarbowania.

Jak wyprać buty innego typu? Do prania w pralce bardziej nadaje się obuwie szyte. W przypadku klejonego początkowe czyszczenie może okazać się skuteczne, ale z biegiem czasu klej może tracić swoje właściwości i buty staną się bezużyteczne. Do pralki na pewno nie nadają się też szpilki i buty na masywnym obcasie.

Jak prać buty w pralce?

Gdy nie mamy czasu na dokładne czyszczenie obuwia lub powstałe na nich zabrudzenia są trudne do usunięcia za pomocą domowych sposobów, pozostaje bardziej skuteczne rozwiązanie, czyli użycie pralki. Przed wrzuceniem do bębna swoich ulubionych trampek, butów codziennych czy sportowych lepiej jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak prać buty w pralce? Przede wszystkim:

  • Na początku robimy czyszczenie wstępne, a więc usuwamy z powierzchni buta suchy piasek, a z podeszwy kawałki ziemi, kamienie i inne elementy.
  • Kolejnym krokiem jest usunięcie sznurówek. Jeśli są one kolorowe, mogłoby zafarbować pozostałą część buta. Jeśli są białe, istnieje prawdopodobieństwo, że przyjęłyby kolor obuwia.
  • Jak wyprać buty w pralce, żeby się nie zniszczyły? Podeszwa i twarde elementy obuwia mogłyby obijać wnętrze bębna, dlatego najlepiej wsadzić je najpierw np. do starej poszewki po poduszce czy specjalnych siatek bądź worków. Te ostatnie mogą być nawet wyposażone w dodatkową warstwę z pianki, która zapobiega przed obijaniem się butów. W ostateczności do pralki wraz z butami umieszczonymi w jakimś materiale można włożyć inne rzeczy, np. koc, stare ręczniki lub mniej używane ubrania, ale nie w mocnych kolorach.
  • W jakiej temperaturze prać buty? Najbardziej zalecana, która może wyrządzić najmniej szkód na powierzchni buta, to temperatura 30˚C. Do prania butów najlepiej nadaje się krótki program tak, aby nie były długo moczone. Warto stosować też gotowe kapsułki lub płyn do prania, ponieważ drobinki proszku mogłyby zostać na powierzchni buta. Najbezpieczniejsze będzie ustawienie wirowania na najmniejszych obrotach.
  • Po praniu należy odwinąć język buta i włożyć do środka zwiniętą w kulkę gazetę, która zabezpieczy go przed zniekształceniem. Ważne jest, aby nie suszyć obuwia przy mocnych źródłach ciepła, np. na grzejniku, przy grzałce lub na słońcu, ponieważ materiał może się zniszczyć lub wyblaknąć. Mokre buty najlepiej postawić w cieniu lub w domu na plastikowej podkładce, zbierającej ewentualną wilgoć.

Jak prać buty zamszowe?

Do najbardziej wymagających należy obuwie z zamszu. Jak prać buty zamszowe w pralce? Najlepiej w ogóle! Nadmiar wody w pralce spowoduje zniszczenie powłoki skórzanej i jej odbarwienie. Jeśli chcemy je wyczyścić, najlepiej sięgnąć po domowe metody, np. skórkę od chleba czy gumkę do mazania. W sklepach można też kupić specjalne gąbeczki do czyszczenia, szczotki czy spray, dzięki którym można z powierzchni zamszu usunąć różne plamy. Jak każde obuwie, i buty zamszowe z czasem mogą naturalnie blaknąć. Jak przywrócić kolor butów zamszowych? Jest to możliwe dzięki użyciu specjalnego sprayu lub farby do zamszu. W przypadku farby po każdej warstwie należy przeczesać jej powierzchnię specjalną, gumową szczotką, a na końcu szczotką z miękkim włosiem do uzyskania w miarę gładkiej, nie posklejanej struktury zamszu.

Zobacz wideo: Awantura o pranie na balkonie

Zobacz także:

Jaką wybrać suszarkę na pranie do małego mieszkania i balkonu?

Pranie pościeli. O czym należy pamiętać?

Chincz zdradza sposób na pranie bielsze niż u taty Chajzera

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

Pozostałe wiadomości