Styl życia

Jak odmawiać dziecku i go nie ranić? Porady ekspertki dla rodziców

Styl życia

Rodzice w natłoku obowiązków nie zawsze mają siłę i czas, by spełnić wszystkie oczekiwania swoich pociech. Jednak bez względu na wiek, dzieci potrzebują uwagi swoich rodziców i czasami ciężko im odmówić, chociaż naprawdę nie ma na to przestrzeni. Jak więc odmawiać dzieciom tak, by nie poczuły się odrzucone ani urażone? Czy sposób, w jaki mówimy im "nie", jest kluczowy? Na te pytania odpowiedziała w naszym studiu Marta Bąkowska, dziecięcy psycholog kliniczny.

Jak skutecznie odmówić dziecku?

Małe dzieci domagają się jak najszybszego zaspokojenia ich potrzeb. Im młodsze dziecko, tym trudniej jest mu znosić oczekiwanie. Jednak poznając słowo "nie" mogą doświadczać tych trudnych uczuć na bezpiecznym dla nich gruncie, w relacji z najbliższymi. W związku z tym odmowa czy postawienie granicy w nowej dla dziecka sytuacji społecznej nie będzie już takie zagrażające.

- Trudno powiedzieć "nie", żeby nie wywołać u dziecka uczucia negatywnego. Jeśli dziecko, a zwłaszcza małe, nie może mieć zaspokojonego pragnienia, ono będzie przeżywać negatywne emocje. Natomiast jeśli to się zdarza czasami i nie jest związane to sytuacyjnie, np. kiedy rodzice muszą coś załatwić, tylko to, że jest to pernamentne nieobdarzanie dziecka uwagą, to po frustracji i złości może przyjść smutek i rozczarowanie, a nawet pustka relacyjna - przestrzegała w Dzień Dobry TVN psycholog Marta Bąkowska.

Rodzic ma prawo odpocząć

Dziecku będzie łatwiej czekać, jeśli nawiążemy z nim kontakt, spokojnie wytłumaczymy i jednocześnie pokażemy, czym akurat się zajmujemy. Najlepiej, jeśli włączymy je w tę aktywność. Czekanie uczy dziecko cierpliwości, ale oczekiwania dorosłych powinny być dostosowane do wieku dziecka, temperamentu i wrażliwości, a wydłużanie czasu stopniowane.

- Zachęcam rodziców, by te pierwsze granice, pierwsze "nie", dziecko poczuło na bezpiecznym gruncie, bo później łatwiej te granice będzie stawiać - usłyszeliśmy od naszej ekspertki.

- Im młodsze dziecko, tym lepiej nawiązać z nim kontakt, wyjaśnić, pokazać mu, co rodzice teraz robią, albo włączyć je do tej aktywności - dodała.

Marta Bąkowska tłumaczy też, że nie zawsze musimy mieć poważny powód, by odmówić dziecku np. wspólnego spędzania czasu. Czasami po prostu może wynikać to ze zmęczenia, o czym dziecko także powinno zostać poinformowane.

- Rodzic musi być spójny sam ze sobą. Jeśli dziecko widzi, że rodzic jest zmęczony, to komunikat jest spójny z tym, co dziecku mówimy - dowiedzieliśmy się od psycholog.

- Musimy uczyć też dzieci, jak odpoczywać. Z nudy tworzy się najlepsza kreatywność. Starsze dzieci mają większe umiejętności zrozumienia dorosłego - podsumowała Martyna Bąkowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości