Styl życia

Każdy z nas ma w sobie talent, ale nie wszyscy wiemy, jak go odkryć. Poznaj rady coacha

Styl życia

Aktualizacja:

Talent kojarzony jest często z jakąś konkretną umiejętnością, np. szyciem, malowaniem lub gotowaniem. Zazdrościmy ich innym, szczególnie teraz, gdy wiele osób musi szukać innej pracy. Okazuje się, że pod słowem "talent" kryje się jednak znacznie więcej, niż dotychczas myśleliśmy. Coach i trenerka budowania pewności siebie, Malwina Faliszewska, opowiedziała naszym widzom, jak go w sobie znaleźć.

Czym jest talent?

W szkole głównie uczymy się naprawiać to, co nie działa, zamiast rozwijać swoje mocne strony. Jak mówi nasza ekspertka, jeśli wciąż koncentrujemy się na poprawianiu siebie, nie rozwijamy się. Odczuwamy niechęć, a wyniki nie dają nam satysfakcji. Takie myślenie może prowadzić do stracenia poczucia własnej wartości.

- W naszej kulturze przyjęło się uważać, że talent ma na przykład Robert Lewandowski. Badania mówią, że talent to wzorzec myślenia, działania i odczuwania, który każdy z nas może wykorzystać w produktywny sposób. To te zadania, który wykonujemy z ogromną łatwością i często tego w sobie nie doceniamy - powiedziała Malwina Faliszewska.

Nieoczywiste talenty

Często nie zdajemy sobie sprawy, że rzeczy, które przychodzą nam z łatwością, mogą być naszymi talentami.

- Są osoby, które uwielbiają rozwiązywać problemy. Taki talent nazywa się "naprawianie". Takie osoby mają też dar usprawniania. Potrafią zrobić z czegoś coś lepszego. Albo jest talent, który nazywa się elastycznością . Tym cechują się osoby, które lubią nieprzewidywalną pracę i potrafią reagować na zmieniające się sytuacje i reagować na potrzeby innych ludzi - powiedziała coach.

Jak znaleźć w sobie talent?

Malwina Faliszewska radziła naszym widzom, aby skupić się na rzeczach, które nie sprawiają nam trudności. Jak je w sobie znaleźć? Możemy przykładowo zapytać naszych znajomych, jakie mocne strony w nas widzą.

- Pierwszą rzeczą jest to, żeby zastanowić się nad tym, co przychodzi nam z łatwością. Nie doceniamy często w sobie wielu cech. Warto przypomnieć wydarzenie ze swojego życia, w którym czuliśmy ogromne flow - powiedziała ekspertka.

- Jeżeli komuś organizacja przychodzi z łatwością, to to jest talent. Taka osoba może pomóc porządkować różne sprawy innym i zabłysnąć. Spójrzmy na to, czego inni nam zazdroszczą. To, co robimy na przysłowiowym kolanie i idzie nam sprawnie, to jest nasz talent - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości