Styl życia

Jak narysować gwiazdę? Rodzaje gwiazd i wskazówki krok po kroku

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
dziecko, które rysuje gwiazdy

Nie każdy ma zdolności manualne, ale rysowanie gwiazdy to jedna z tych umiejętności, które mogą przydać się w każdej chwili, zwłaszcza podczas przygotowywania projektów plastycznych i własnoręcznych ozdób. Chcesz narysować gwiazdę, ale nie wiesz jak to zrobić? Poznaj najlepsze sposoby na stworzenie gwiazdy: pięcioramiennej, betlejemskiej sześcioramiennej i ośmioramiennej.

Narysowanie gwiazdy z równymi i estetycznymi ramionami, choć z pozoru jest zadaniem prostym i niewymagającym, czasem przysparza trudności. Jeśli zastosujesz podstawowe zasady rysowania figur geometrycznych, gwiazda będzie proporcjonalna i po prostu ładnie wykonana. Efekt końcowy na pewno się spodoba, a każdy kolejny rysunek, który stworzysz, będzie bez zarzutu. Przyjrzyj się poniższym wskazówkom na temat tego, jak narysować gwiazdę.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Jakie rodzaje gwiazd można narysować?

Najpopularniejsza jest gwiazda pięcioramienna, którą można narysować na takich samych zasadach jak pentagram. Jest najłatwiejsza do stworzenia i rysuje się ją dość szybko. Na podstawie gwiazdy pięcioramiennej tworzy się również gwiazdę betlejemską.

Innym rodzajem gwiazdy jest nieco trudniejsza w wykonaniu gwiazda sześcioramienna (gwiazda Dawida) oraz gwiazda ośmioramienna, tworzona na podstawie ośmiokąta. Niezależnie od rodzaju gwiazdy, którą chcesz narysować, zaopatrz się w linijkę. Gwiazdę pięcioramienną możesz narysować również odręcznie, jednak wtedy może nie prezentować się tak estetycznie, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia, a podczas rysowania linii trzęsie ci się ręka.

Jak narysować gwiazdę pięcioramienną?

Gwiazdę pięcioramienną możesz narysować odręcznie, tworząc najpierw dwa boki trójkąta równobocznego połączone w jednym punkcie, który jednocześnie stanie się pierwszym ramieniem gwiazdy. Zamiast podstawy rysuje się drugie ramię, które przecina lewy bok trójkąta w połowie i kończy się kilka centymetrów za nim. Następna linia powinna być prosta i przechodzić przez prawy bok trójkąta. Ostatnią linię narysuj po skosie w dół, tak, aby połączyć początek lewego boku trójkąta z wcześniej stworzoną linią prostą. Na koniec wymaż wszystkie niepotrzebne linie (jeśli je zostawisz, otrzymasz pentagram).

Tę samą metodę możesz wykorzystać, jeśli chcesz stworzyć bardziej precyzyjny kształt. Nie rysuj wtedy gwiazdy pięcioramiennej odręcznie, a za pomocą linijki.

Jak narysować gwiazdę betlejemską?

Gwiazdę betlejemską rysuje się w ten sam sposób jak gwiazdę pięcioramienną. Jedyna różnica polega na tym, że zazwyczaj w środku gwiazdy betlejemskiej znajduje się jeszcze jedna, mniejsza gwiazda, dla której większa staje się czymś w rodzaju obwódki. W tym przypadku wystarczy zastosować jedną z wyżej wymienionych metod, a później narysować jeszcze jeden identyczny kształt w środku. Zwróć uwagę na to, aby wszystkie boki były symetryczne i znajdowały się w równej odległości od siebie. Jeśli gwiazda jest wyjątkowo dużych rozmiarów, w środku możesz narysować więcej niż jedną mniejszą gwiazdę.

Jeśli chcesz wykonać nieco trudniejszy rysunek gwiazdy betlejemskiej, istnieje jeszcze jeden sposób, dzięki któremu figura rzeczywiście wyróżni się na tle innych. Tak przygotowana gwiazda betlejemska jest ozdobą typowo świąteczną, której możesz użyć do udekorowania prezentów lub wykonywania dekoracji świątecznych. Tworzy się ją wewnątrz gwiazdy ośmioramiennej. Ramiona mniejszej gwiazdy powinny być narysowane tam, gdzie ramiona gwiazdy ośmioramiennej mają swoją podstawę.

Jak narysować gwiazdę sześcioramienną?

Przy użyciu cyrkla narysuj dwa trójkąty równoboczne. Pierwszy trójkąt możesz narysować również poprzez połączenie dwóch trójkątów prostopadłych, stykających się ze sobą bokiem i podstawą o kącie 90°. Kolejnym krokiem jest narysowanie drugiego trójkąta równobocznego, jednak w odwróconej pozycji. Żeby otrzymać równe boki, a tym samym równe ramiona gwiazdy, wystarczy, że z każdego boku narysowanej już figury poprowadzisz wysokość, czyli linie prostopadłe. Następnie zmierz linijką odległość podstawy od punktu, w którym przecinają się wszystkie wysokości i przedłuż je o tę odległość. To właśnie wysokości trójkąta będą formować ramiona gwiazdy i wyznaczą wierzchołki jej ramion. Połącz ze sobą powstałe punkty i ostrożnie zmaż wszystkie linie i punkty wewnątrz gwiazdy sześcioramiennej.

Jak narysować gwiazdę ośmioramienną?

To najtrudniejszy rodzaj gwiazdy, który wymaga od rysującego dużej precyzji. Zanim przystąpisz do rysowania, przy użyciu cyrkla i linijki musisz stworzyć ośmiokąt (możesz zrobić to również tworząc prostokąt i dwa trapezy równoramienne, powstałe z trójkątów prostopadłych oraz kwadratu), a następnie wyznaczyć linie przeciwległe do każdego wierzchołka, które po połączeniu mogłyby stworzyć trójkąt. Z każdego wierzchołka ośmiokąta możesz wyprowadzić po dwie linie, które jednocześnie będą tworzyły ramiona gwiazdy. Na końcu dokładnie wymaż kształt ośmiokąta oraz wszystkie linie, znajdujące się wewnątrz gwiazdy. Otrzymany kształt będzie prezentował się estetycznie, a jego części będą równe i proporcjonalne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rolfo Brenner/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości