Styl życia

Proste sposoby na to, jak naprawić parasolkę. Co zrobić kiedy przerwał się materiał?

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Kobieta trzymająca uszkodzoną parasolkę

Kiedy nadchodzi jesień, coraz więcej jest deszczowych i wietrznych dni. W tym czasie łatwo o uszkodzenia parasolki. Zdarza się też, że w domu została tylko jedna, a na nasze nieszczęście, uszkodzona. Zachęcamy, aby jej nie wyrzucać i spróbować dać drugie życie. Jak naprawić uszkodzoną parasolkę?

Parasole to dość skomplikowane urządzenia. Osoby, które zajmują się ich wytwarzaniem oraz naprawą to parasolnicy. To coraz rzadszy zawód, jednak nadal istnieją osoby, które mogą nie tylko profesjonalnie naprawić naszą parasolkę, ale też zrobić nową. Mimo to, warto wiedzieć, jak dbać o ten często wyrzucany przedmiot i w razie problemu, spróbować go naprawić.

Jak zapobiegać niszczeniu się parasolki?

Przede wszystkim trzeba pilnować, aby parasol, po tym jak zmoknie, dokładnie wysechł. W tym celu trzeba rozłożyć parasol w suchym pomieszczeniu. Można dać mu obciec lub osuszyć ręcznikiem. Aby dobrze wysechł, powinien postać sobie co najmniej kilka godzin. Wilgoć, która zbiera się na parasolu nie tylko niszczy materiał, który rozwleczony jest pomiędzy drutami, ale też wnika w metalowe elementy i prowadzi do ich rdzewienia.

Także miejsce przetrzymywania parasola jest istotne. Pomieszczenie powinno być suche i przewiewne. Miejsce, w którym trzymamy parasolkę nie powinno być też nadmiernie nasłonecznione - promienie UV mogą doprowadzić do wypłowienia materiału, a to może prowadzić do dalszych uszkodzeń.

Proste, domowe sposoby na to, jak naprawić parasolkę

Co zrobić kiedy pęknie materiał w parasolce? Pierwszą pomocą mogą być specjalne łatki, które można dostać np. w sklepach sportowych. Nie będą wyglądać najlepiej, ale skutecznie załatają problem. Dla osób, dla których ważna jest idea zero waste, ponowne użycie będzie ważniejsze od aspektów wizualnych.

Innym sposobem jest wymiana materiału. Można samodzielnie uszyć wierzch parasolki ze specjalnego tworzywa lub zanieść ją do czeladnika parasolniczego, który zrobi to profesjonalnie. Samoprzylepne łatki będą doskonałym, szybkim sposobem na sklejenie pękniętego miejsca. Większość z nich jest wodoodporna, więc nie odkleją się podczas deszczu. Taki plaster trzeba przykleić z wierzchniej strony poszycia.

Co zrobić, jeśli spadnie metalowa końcówka ze szprychy parasolki? Podobne do agletów na końcach sznurowadeł, specjalne nakładki mocują materiał w miejscu. Jeśli któraś spadnie, materiał może zacząć luźno powiewać. W takiej sytuacji można zastąpić ją właśnie agletem lub kupić specjalną nakładkę w pasmanterii. Z takim problemem również można wybrać się do parasolnika, który szybko i profesjonalnie naprawi problem.

Jednak, co jeśli pękła nam szprycha lub rączka parasolki? W takiej sytuacji powinniśmy się udać do specjalisty od parasolek. Wymiana pękniętej metalowej części, na której rozciągnięty jest materiał - szprychy, a także rączki, wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności. Można spróbować usztywnić uszkodzoną część, jednak taka metoda nie posłuży na długi czas. Warto więc udać się do parasolnika, który odnowi uszkodzony parasol. Takie usługi zwykle są tanie. Warto z nich korzystać i wspierać tzw. ginące zawody, a także dawać uszkodzonym przedmiotom szanse na dłuższe lub ponowne ich wykorzystani.

Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?

Dokąd wybrać się na urlop jesienią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: nicoletaionescu/Getty Images

Pozostałe wiadomości