Styl życia

Jak napisać zaproszenie na ślub, komunię czy urodziny? Zasady tworzenia zaproszeń

Styl życia

Aktualizacja:
Zaproszenie w kopercie
ozgurcankaya/Getty ImagesJak napisać zaproszenie na ślub, komunię czy urodziny? Zasady tworzenia zaproszeń

Organizując przyjęcie i oprawę uroczystości rodzinnej czy oficjalnej, trzeba pamiętać o zaproszeniach. Wystosowując zaproszenie, informujemy gości o szczegółach – miejscu, czasie, obowiązującym stroju. Zaproszenie powinno zostać przygotowane szczególnie starannie, niezależnie od tego, czy przeznaczone jest dla członków rodziny, czy współpracowników lub przełożonego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak napisać zaproszenie na komunię, ślub lub urodziny,
  • jakie są zasady tworzenia zaproszeń,
  • jak pisać oficjalne zaproszenia.

Zaproszenie tworzy się według pewnych reguł, o których zawsze należy pamiętać. Powinno być ono wystosowane na specjalnym blankiecie, gotowym lub zrobionym osobiście, wypisane starannie, z zachowaniem obowiązujących zwrotów grzecznościowych. Zaproszenie jest krótkim pismem oficjalnym, dlatego należy zadbać, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje i ewentualna prośba o potwierdzenie przybycia.

Jak napisać zaproszenie na ślub?

Ślub jest wydarzeniem wyjątkowym, dlatego też to starannie zaplanowana uroczystość. Bardzo istotna jest dbałość o szczegóły, jak wystrój sali, na której odbędzie się przyjęcie, stroje państwa młodych, bukiet, dekoracja samochodu, menu, a także zaproszenia. Zazwyczaj dobierane są one tak, by współgrały z konwencją wesela czy ślubu. Niektóre pary decydują się na własny projekt zaproszeń, inne wybierają gotowe, dostępne na rynku wzory. Można kupić zaproszenia z gotowym tekstem i jedynie uzupełnić brakujące dane lub stworzyć własną treść od podstaw.

Pisarek mówi tak. Trendy w męskiej modzie ślubnej
Pisarek mówi tak. Trendy w męskiej modzie ślubnej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Państwo młodzi duży nacisk kładą na kolorystykę zaproszeń. Nie muszą być one białe, ważne, aby pasowały do całości uroczystości. Nie tylko wygląd zaproszeń ma znaczenie, równie istotne jest to, co znajduje się w środku. Wiele par zastanawia się jednak, jak napisać zaproszenie na ślub, co umieścić w treści. Oczywiście najważniejsze jest zaznaczenie kto i kogo zaprasza, a następnie podanie informacji, jaka jest okoliczność oraz gdzie i kiedy odbędzie się uroczystość. Ważne jest, aby zawsze umieścić zwrot grzecznościowy i nie zapomnieć również o formułce grzecznościowej.

W dobrym tonie jest użycie sformułowania „mamy przyjemność zaprosić”, „serdecznie zapraszamy” itp. Należy umieścić najważniejsze dane, a więc gdzie, kiedy i o której godzinie rozpocznie się ślub i przyjęcie. Jeśli młodzi mają jakieś szczególne życzenia co do stroju, a czasem zdarza się, że również co do prezentu, takie informacje dobrze jest zawrzeć na zaproszeniu. Często umieszczana jest także prośba o potwierdzenie przybycia, należy wtedy pamiętać o podaniu numeru kontaktowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z wzoru, jak napisać zaproszenie na ślub, którym mogą być wydrukowane i dostępne na półkach sklepowych zaproszenia.

Jak napisać zaproszenie na komunię i na chrzest?

Zaproszenia przygotowywane są również przed takimi uroczystościami, jak komunia czy chrzest. Najczęściej wybierane są te już gotowe, z tematycznymi zdjęciami i obrazkami. W większości przypadków zawierają treść i wymagają jedynie uzupełnienia niezbędnymi szczegółami (miejscem i godziną spotkania).

Jeśli jednak wciąż pojawia się pytanie, jak napisać zaproszenie na komunię czy na chrzest, warto trzymać się ogólnych, obowiązujących zasad tworzenia zaproszeń. Należy pamiętać o grzecznym zwracaniu się do gości, podaniu wszelkich niezbędnych informacji i prośbie o potwierdzenie. Często na zaproszeniach pojawiają się także sentencje, cytaty nawiązujące do okoliczności, a nawet wierszyki. Mogą być nadrukowane na wewnętrznej stronie zaproszenia, zazwyczaj po lewej stronie, podczas gdy treść zaproszenia umieszczona jest po prawej stronie. Zdarza się, że wierszyki bywają żartobliwe, stanowią mądrość traktowaną z przymrużeniem oka. Wesołe, kolorowe zaproszenia (niebieskie, różowe) bardzo często wybierane są na chrzest.

Jak napisać zaproszenie na chrzest? Analogicznie jak zaproszenia na komunię czy wesele, a więc z dbałością o staranność, dokładność i zasady dobrego wychowania. Co ważne, wszystkie zaproszenia powinny zostać wysłane w tym samym czasie, aby goście dostali je mniej więcej na tyle samo dni przed planowaną uroczystością.

Jak napisać zaproszenie oficjalne?

Czym różnią się zaproszenia oficjalne od tych wystosowanych np. do rodziny? Przygotowując zaproszenie dla kogoś bliskiego, dobrze znanego, z którym pozostaje się w pewnym stopniu zażyłości można pozwolić sobie na zdrobnienia imion, wtrącenia np. o poczęstunku, atrakcjach, jakie będą towarzyszyć imprezie itp. W takim zaproszeniu można podpisać się samym imieniem.

Jeśli jednak zaproszenie wysyłane jest w formie oficjalnej, do przełożonego, partnera biznesowego, znanej osobowości, należy przygotować je, zachowując wszystkie cechy pisma oficjalnego. Jak napisać zaproszenie oficjalne? Grzecznie, starannie, bez zbędnych dygresji, niepotrzebnych informacji, podpisując pełnym imieniem i nazwiskiem. Do zaproszeń pisanych oficjalnie zaliczyć można zaproszenia na spotkanie, przedstawienie, do teatru czy do współpracy.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: ozgurcankaya/Getty Images

Pozostałe wiadomości