Styl życia

Jak lądują samoloty przy silnym wietrze?

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Jak samoloty lądują przy silnym wietrze?

Artur Kielak, kapitan Boeinga 737 i pilot akrobacyjny opowiedział, jak wygląda lądowanie samolotu przy silnym wietrze. W ostatnich dniach cały świat przyglądał się niezwykłym nagraniom, na których widać jak warunki atmosferyczne wpływają na stabilizację maszyny.

Jak wygląda lądowanie przy silnym wietrze?

Kapitan Artur Kielak, który był gościem programu Dzień Dobry TVN, wspomniał, że to, co robi ogromne wrażenie na pasażerach, jest częścią pracy pilota. Przez silne wiatry, które towarzyszą nam od kilku dni, samoloty lądowały w trudnych warunkach, ale osoby, które je obsługują, są na to przygotowane.

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

- To jest dla nas codzienna praca tak naprawdę, do której jesteśmy przygotowani, wyszkoleni, więc tak jak ludzie wychodzą do pracy do biura, to my wychodzimy do pracy, gdzie wsiadamy do kokpitu. Natomiast to nie jest tak, że czuje jakieś o wiele większe emocje- powiedział kapitan.

Sytuacja się zmienia, kiedy wiatry osiągają tzw. graniczne limity danego samolotu.

Wiatr jest najcięższym przeciwnikiem

Wiele osób myśli, że to burze czy pioruny stanowią największe zagrożenie dla samolotu. Jak się okazuje, jest zupełnie inaczej.

- Największym zagrożeniem jest rzeczywiście wiatr i uskoki wiatru, szczególnie te przy ziemi - powiedział kapitan.

Wiatr jest ciężkim przeciwnikiem, ale w kokpicie pilot ma do dyspozycji systemy, które ostrzegają go o wszelkich niebezpieczeństwach. Kapitan przed startem analizuje pogodę i podejmuje decyzje o wszelkich zmianach.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości