Jak być asertywnym? Trening pozytywnych zachowań

Kobieta z grymasem na twarzy, masuje nasadę nosa
Kobieta z grymasem na twarzy
Źródło: Fot. MangoStar_Studio/ Getty Images
Jak być asertywnym? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie potrafią często wyrażać swoich opinii, boją się również mówić „nie”. Najważniejsze jest uświadomienie sobie, że asertywność jest cechą, która znacznie ułatwia życie i podejmowanie decyzji. Sprawdź, jak nauczyć się wyrażania opinii w kulturalny i naturalny sposób.

Na początku warto zastanowić się, co to znaczy "asertywny". Jak twierdzą psychologowie, bycie asertywnym to postawa, która charakteryzuje się posiadaniem i wyrażaniem własnego zdania. Polega ona również na tym, że takie osoby wyrażają własne emocje w spokojny sposób, nie raniąc jednocześnie uczuć innych ludzi. Na czym w praktyce polega asertywność? 

Co to znaczy "być asertywnym"? 

Wiele osób zastanawia się, jak być asertywnym w pracy i w związku, ponieważ często nie potrafi bronić swojego zdania i własnych praw. Asertywność to dość szerokie pojęcie, polega ona na: 

  • umiejętności wyrażania własnego zdania i emocji,
    • umiejętności przyjmowania krytyki i pochwał,
      • świadomości swoich wad i zalet,
        • autentyczności,
          • umiejętności odmawiania,
            • umiejętności dokonywania właściwej samooceny.

              Osoby asertywne nie poddają się łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym. Otwarcie, bez paraliżującego lęku mówią innym o swoich emocjach, nie boją się również odrzucenia. Co więcej, potrafią mówić "nie", ale potrafią również mówić "tak". Mają szacunek zarówno do siebie, jak i innych osób: uznają, że są tak samo ważni, jak inni ludzie. Dowiedz się, jak być bardziej asertywnym. 

              Jak być asertywnym? Trening 

              Jak się okazuje, można ćwiczyć swoją postawę i wykształcić pewne odruchy – asertywność jest bowiem cechą nabytą. Poniżej podajemy ćwiczenia, które mogą pomóc być asertywnym. Pamiętaj, że trening czyni mistrza i nie należy przejmować się pierwszymi porażkami. 

              Ćwiczenie nr 1

              Jak stać się asertywnym? Na początek przypomnij sobie sytuację, w której nie potrafiłeś się tak zachować. Zastanów się, co się działo przed tą konkretną sytuacją, co czułeś i o czym myślałeś. Zapisz na kartce wszystkie rzeczy, jakich doświadczyłeś w tamtym momencie. Zwróć uwagę na swój dialog wewnętrzny. Jeśli będziesz świadomy bodźców, które sprawiają, że stajesz się nieasertywny, będziesz mógł w przyszłości zachować się inaczej. 

              Ćwiczenie nr 2

              Każdego dnia przez 10 minut wyobrażaj sobie, że jesteś asertywny. Zastanów się, jak mógłbyś odpowiedzieć konkretnym osobom w danej sytuacji. Spróbuj wyobrazić sobie reakcję tych ludzi i swoją odpowiedź, będąc spokojnym i pewnym siebie. Przećwicz te same zachowania kilka dni, po kilkanaście minut dziennie. 

              Ćwiczenie nr 3

              Wiele osób ma trudności z wyrażaniem swoich opinii. Aby się przygotować na stresujące sytuacje, w których trzeba będzie zabrać głos, po raz kolejny użyj swojej wyobraźni. Wiedząc, że nie będziesz miał wsparcia ze strony innych osób w takiej sytuacjach. spróbuj sobie wyobrazić, jak pewnie wyrażasz przy innych opinię na dany temat.

              Ćwiczenie nr 4

              Zastanów się, dlaczego warto być asertywnym . Wypisz na kartce korzyści wynikające z takiej postawy. Weź pod uwagę różne obszary swojego życia, m.in. rodzinę, relacje z przyjaciółmi, karierę, zdrowie. Dzięki temu przekonasz swój umysł, że warto być asertywnym i łatwiej będzie ci się zmusić do tego, aby zacząć taką postawę wypracowywać. 

              Jak być asertywnym w związku? 

              Każdy związek wymaga kompromisów. Na ile jednak można się zgadzać, aby nie utracić poczucia indywidualności i jednocześnie czuć się w związku dobrze? Jeśli chodzi o takie kwestie, jak spędzanie wolnego czasu, można wypracować kompromis. Nie trzeba zmuszać się np. do wychodzenia na imprezy razem z mężem, jeśli dużo lepiej czujemy się w domu, oglądając seriale. Warto wyodrębnić w związku przestrzeń tylko dla siebie, wówczas relacje będą dużo zdrowsze. 

              Sytuacja dużo bardziej się komplikuje, kiedy dotyczy np. religii czy światopoglądu. Jeśli jedna osoba w związku ulegnie naciskom drugiej i wbrew swoim przekonaniom zmusi się np. do zmiany wyznania, może to szybko doprowadzić do nerwicy, a nawet depresji. Najtrwalsze związki to te, które opierają się na wspólnej hierarchii wartości, dlatego już na etapie wybierania partnera warto określić, czy w najważniejszych kwestiach będzie możliwy kompromis.

              Psycholożka: Bardzo ważne w przezwyciężeniu chandry jesiennej jest zadbanie o relaksacje. Zobacz video:

              Psycholożka: Bardzo ważne w przezwyciężeniu chandry jesiennej jest zadbanie o relaksacje
              Źródło: x-news

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Fot. MangoStar_Studio/ Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej 
              Materiał promocyjny

              Cetaphil DA Ultra – rewolucyjne nawilżenie dla skóry wymagającej