Styl życia

Ile pól ma szachownica? – poznaj sztuczki i techniki dotyczące gry w szachy

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szachy - ustawienie. Podstawowe informacje i strategie

Współczesne szachy wywodzą się z Indii, według niektórych źródeł znane były już w VI wieku naszej ery. Gdy gra planszowa dotarła do Europy, ujednolicono zasady poruszania się bierek i wprowadzono nowe elementy, takie jak roszada, mat czy promocja. Początkujący gracze zawsze zadają to samo pytanie - ile pól jest na szachownicy? Odpowiedź jest zawsze taka sama - 64.

Jak poprawnie ustawić figury na szachownicy?

Na początku każdy gracz ustawia bierki na określonych polach, ta z pozoru skomplikowana czynność wcale nie jest taka trudna. Wystarczy raz nauczyć się kolejności, która zawsze jest taka sama, aby w kilka sekund poprawnie rozłożyć figury przed kolejną partią. Jeśli wiemy już, ile jest pól na szachownicy, możemy przystąpić do rozkładania bierek. Wszystkie pionki (osiem sztuk) lokujemy na drugiej linii jeden obok drugiego, bardzo łatwo je rozpoznamy dlatego, że są takie same. Następnie rozkładamy dwie wieże w pierwszej linii na rogach szachownicy, obok nich stoją skoczki, potem gońce i w samym centrum hetman (czyli królowa), który zawsze zajmuje pole odpowiadające jego kolorowi (jasne lub ciemne), obok królowej lokujemy króla.

Jak poruszają się poszczególne figury?

Każdy z sześciu rodzajów bierek porusza się w inny sposób, w przeciwieństwie do pionków w grze warcaby. Wszystkie ruchy musimy znać na pamięć, aby sprawnie poruszać się po szachownicy. Zanim przejdziemy do poszczególnych kombinacji, na początek kilka słów ogólnej teorii. Wiedząc ile pól ma szachownica, łatwiej zaplanować kolejne ruchy. Jasne i ciemne bierki poruszają się w ten sam sposób. Nie możemy przechodzić przez inne figury (choć skoczek, jak sama nazwa wskazuje może nad nimi przeskakiwać). Nie możemy poruszyć się na pole, na którym stoi figura tego samego koloru, w przypadku zbicia przeciwnika zajmujemy jego miejsce na szachownicy.

Najważniejszą figurą, ale jednocześnie bardzo słabą, jest król. Porusza się o jedno pole w każdą stronę, w prawo, lewo, do przodu, do tyłu oraz na skos. Należy pamiętać, że król nie może poruszyć się na pole, na którym mógłby zostać zbity. Jeżeli nasz król jest atakowany, nazywamy to "szach".

Hetman (królowa) to najsilniejsza figura w całej grze. Poruszamy się nią w każdym kierunku o dowolną możliwą liczbę pól. Pamiętacie, ile pól ma szachownica? Jeśli nie ma żadnych utrudnień w postaci bierki tego samego koloru lub bicia przeciwnika, hetman może przemieszczać się na każde z nich. Wieża to kolejna bardzo potężna figura, doświadczeni gracze wykorzystują ją przeważnie do obrony, dlatego że te dwa bierki podczas współpracy oferują bardzo duże możliwości defensywne. Wieżą poruszamy się dowolną liczbę pól, ale tylko po prostej, nigdy na skos. Goniec jest również bardzo potężny, porusza się tylko po skosie, za to po całej szachownicy. Jeden porusza się po jasnych polach, drugi natomiast tylko po ciemnych. Warto jak najdłużej utrzymać te bierki, dlatego że bardzo efektywnie ze sobą współpracują.

Największą trudność początkującym sprawia poruszanie się skoczkiem (potocznie zwanym koniem). Zasada jest prosta, poruszamy się o dwa pola do przodu i o jedno pod kątem prostym. Ruch skoczka przypomina literę ,,L” w każdej możliwej kombinacji. Jest to jedyna figura, która może przeskakiwać zarówno nad naszymi bierkami, jak i figurami przeciwnika. Szczególnie w tym przypadku warto wiedzieć, ile jest pól na szachownicy, aby szybko obliczyć możliwą kombinację ruchów.

Kolejnym utrudnieniem są pionki, należy zapamiętać, że każdy z nich porusza się o jedno pole do przodu, chyba że jest to pierwszy ruch, wtedy mamy możliwość przesunięcia się o dwa pola. Zbijamy bierki przeciwnika tylko po skosie o jedno pole, nie możemy poruszać się ani atakować do tyłu.

Ile pól ma szachownica? Zasady specjalne w szachach

Po opanowaniu podstawowych informacji dotyczących gry w szachy, takich jak ruchy bierek czy wiedza o tym, ile pól ma szachownica, warto poznać jeszcze kilka ważnych aspektów tej królewskiej gry. Pierwszym z nich jest promocja. Jeśli dotrzemy naszym pionkiem (i tylko pionkiem) do pierwszej linii pól przeciwnika, mamy możliwość wypromowania naszego pionka na każdą figurę. W większości przypadków gracze wybierają hetmana, gdyż jest to najpotężniejsza z bierek. Często popełnianym błędem jest wymiana pionków tylko na figury, które uprzednio zostały zbite, jest to błąd. Kolejną specjalną zasadą w szachach jest roszada, dotyczy ona dwóch figur - króla oraz wieży. Jej poprawne wykonanie zapewni nam bezpieczeństwo oraz wprowadzi wieżę do walki. Przesuwamy króla o dwa pola w bok i jednocześnie wieżę obok. Aby wykonać roszadę, muszą być spełnione następujące warunki: po pierwsze, musi to być pierwszy ruch króla oraz wieży. Po drugie, między tymi dwoma figurami nie może być żadnych innych bierek i po trzecie król nie może być w szachu. Są dwa rodzaje roszad, krótka oraz długa, wszystko zależy od tego, którą wieżę użyjemy do wykonania tego ruchu.

Zazwyczaj gracze przed rozpoczęciem partii losują, kto ma zagrać jasnymi figurami, ponieważ to one zawsze poruszają się pierwsze. Aby wygrać całą partię, należy doprowadzić do sytuacji zwanej "szach-mat", czyli momentu, w którym król przeciwnika nie ma żadnej możliwości ucieczki ani ataku.

Zobacz wideo:

Podwodne szachy
Podwodne szachy Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cyndi Monaghan/Getty Images

Pozostałe wiadomości