Z pamiętnika położnika, czyli co dzieje się podczas świątecznego dyżuru

„Świąteczny dyżur” jest kolejną książką bestsellerowego pisarza Adama Kay’a, która w niekonwencjonalny sposób łączy w sobie zarówno radości, smutki, jak i absurdy siedmiu kolejnych świąt Bożego Narodzenia, które autor spędził jako lekarz na oddziale położniczym. Dziś w rozmowie z Anną Kalczyńską-Maciejowską i Andrzejem Sołtysikiem opowiedział o swoich doświadczeniach na oddziale porodowym oraz procesie twórczym towarzyszącym najnowszej książce.

30 października odbyła się premiera najnowszej książki Adama Kay’a, autora bestsellera „Będzie bolało”. „Świąteczny dyżur” stanowi zapis autentycznych bożonarodzeniowych wspomnień z czasów kariery lekarskiej Kay’a.

Forma terapii

Ze względu na powagę swojego zawodu, lekarze często nie rozmawiają o własnych problemach i próbują poradzić sobie z nimi sami. Dla Adama Kay’a pisanie dzienników było rodzajem autoterapii, która pomogła mu w jego najcięższych chwilach.

Problem polega na tym, że każdy chce myśleć, że jego lekarz to super bohater - to on bierze skalpel, przeprowadza operację albo interpretuje skan. A przecież to są ludzie, jak każdy z nas. Lekarze oczywiście robią coś bardzo ważnego, ale nie są czarodziejami, więc bardzo ważne jest to, żeby mówić o tym, że lekarze też popełniają błędy, też mają uczucia. Jako lekarze musimy też zadbać o swój stan psychiczny, inaczej nie zadbamy o pacjentów. – wyznał Kay.

Wspólny mianownik

Książki Adama Kay’a zostały przetłumaczone na 28 języków i zyskały międzynarodową sławę. Od czasu pierwszej publikacji, lekarze z różnych krajów kontaktują się z autorem, żeby podzielić się własnymi doświadczeniami. Jak przyznaje Kay, wielu ma za sobą podobne przeżycia, co oddaje uniwersalny wymiar realiów towarzyszącym osobom zatrudnionym w służbie zdrowia na całym świecie.

Zobacz też:

Licia Ronzulli - pracująca mama w PE, czyli krótka historia jednego zdjęcia

Anna Lewandowska o zdrowej diecie dla dziecka: "Jedzmy wspólne posiłki i próbujmy nowych rzeczy"

Obraz Tamary Łempickiej najdroższym polskim płótnem w dziejach! Jak żyła artystka?

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości