Hobby

Pani Wanda jest najstarszą czynną zawodowo kobietą krawcem męskim. "Przede wszystkim trzeba to kochać"

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marta Wrońska
Szycie to jej życie
Szycie to jej życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNSzycie to jej życie

Wanda Fok jest najstarszą czynną zawodowo i społecznie kobietą krawcem męskim w Polsce. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się także z młodymi ludźmi, którzy chcą pójść w jej ślady. Czy ma jakieś plany na przyszłość? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Najstarsza krawcowa

Wanda Fok ma 71 lat i cały czas pracuje. - Jestem w zawodzie już 57. rok, ale zaczęłam nauką, gdy miałam 14 lat. A jeszcze przed nauką sama uszyłam ręcznie dwie sukienki - mówiła w rozmowie z naszą reporterką pani Wanda. Kobieta wyznała, że jest fascynatką męskiego historycznego krawiectwa. - Mniej damskiego, ale jak już to robię, to robię to z miłości do tego zawodu - dodała.

Pani Wanda przygotowuje również młodych ludzi do zawodu. Jedną z jej uczennic była Marlena Tarkowska. - [...] Wymagała dużo, była konsekwentna w tym, co robi. To było ciężkie, bo tak porównując inne koleżanki, które miały praktyki w podobnych pracowniach, to zazdrościłam im, bo miały luz, a my gdzieś tę dyscyplinkę miałyśmy, ale z perspektywy czasu, to szczerze mówiąc, wyszło nam to tylko na dobre - mówiła pani Marlena. - Do ucznia trzeba podchodzić jak do swojego dziecka. Delikatnie, spokojnie. Bo też ma serce, jest wrażliwy - mówiła pani Wanda.

Pani Wanda o przyszłości

- Nasz zawód, jako krawiectwo, jest zawodem niszowym. Była taki okres, była likwidacja szkół zawodowych. Uważam, że był to błąd straszny. Nie ma już prawdziwych nauczycieli, nauczycieli rzemiosła, dlatego, że osoby, które zrzeszone w cechu, 8-9 osób nas jest, i nie wszystkie chcą szkolić - mówiła. Kobieta jest zdania, że do tego zawodu trzeba mieć "trochę duszy, troszeczkę serca". - Pojęcia, umiejętności, a przede wszystkim trzeba to kochać [...] - dodała.

Warto dodać, że pani Wanda wraz z koleżankami wzięła udział w najdłuższym maratonie szycia. - Udało nam się pobić rekord Polski. Zresztą ja mam nadzieję pobić go jeszcze raz. Były 24 godziny szycia non stop, a ja bym chciała 32 godziny - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości