Ukraiński taniec – charakterystyka

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ukraina

Jak się nazywa i jak wygląda narodowy taniec ukraiński? Nasi wschodni sąsiedzi mają bogatą tradycję związaną z tańcami. Sprawdź, jakie są rodzaje ukraińskich tańców i czym się one charakteryzują.

Taniec ludowy zachował się w swojej oryginalnej formie w pewnych grupach społecznych. Może się nieznacznie różnić krokami, strojami czy muzyką w zależności od regionu. Tańce ludowe od wieków były wykonywane podczas radosnych i ważnych dla danej społeczności wydarzeń, np. wesel. Mogły być też rytuałem, który miał np. pomóc sprowadzić deszcz. U naszych wschodnich sąsiadów przeważają tańce żywe, radosne, które wymagają dużej sprawności fizycznej. Jakie są najpopularniejsze tańce ludowe Ukrainy?

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Ukraińskie tańce ludowe – rodzaje

Po raz pierwszy ukraińskie tańce ludowe zostały opisane przez narodowych wieszczy Ukrainy: Tarasa Szewczenkę i Iwana Frankę. Powtarzalnym motywem jest zmaganie się np. dwóch tancerzy, tancerza z muzykiem lub chłopaka z dziewczyną. W większości ukraińskich tańców narodowych to mężczyźni grają pierwszą rolę, podczas gdy kobiety są na drugim planie. Ukraińskie tańce są zazwyczaj żywe, radosne i wymagają od tancerzy dużej siły i sprawności fizycznej. Tańce ukraińskie można podzielić na trzy grupy: korowody, tańce fabularne i tańce bytowe. Korowody są najstarsze. Niegdyś były wykonywane jako część obrzędów, np. podczas powitania wiosny, zimy lub Nowego Roku. Miały one pomóc w uzyskaniu przychylności różnych bóstw. Obecnie korowody zatraciły swoją pierwotną funkcję i są wykonywane głównie przez dzieci. Z korowodów narodził się inny rodzaj tańca, taniec bytowy. Tańce fabularne z kolei przedstawiają pewne zjawiska przyrody, pracę, codzienne życie ludzi lub zwyczaje zwierząt. Nazwy tańców odpowiadają temu, o czym opowiadają. Tańcem fabularnym będzie np. ten pokazujący pracę drwali w lesie. Najpopularniejszym ukraińskim tańcem fabularnym jest arkan. Taniec bytowy to najbardziej popularny rodzaj tańca ludowego na Ukrainie. Wywodzi się z korowodów, jednak z biegiem czasu bardzo ewoluował. Tańce bytowe przedstawiają ukraińskie cechy charakteru, np. odwagę, bohaterstwo, pogodę ducha. Są wykonywane zarówno przez profesjonalistów, jak i zwykłych Ukraińców na różnego rodzaju imprezach i wydarzeniach.

Najpopularniejsze ukraińskie tańce ludowe

Jednym z najbardziej znanych ukraińskich tańców ludowych jest huculski, zbójecki arkan zaliczany do tańców fabularnych. Jest wykonywany przez mężczyzn i ma charakter bojowo-rytualny. Poprzez niego sprawdzano kiedyś siłę i wytrzymałość żołnierzy – ten, kto nie mógł nadążyć za tempem lub wykonać jednej z figur, był odsyłany z kwitkiem. Arkan jest wykonywany w półkolu lub kole, tancerze często trzymają w rękach toporki. Arkan wymaga bardzo dużej sprawności fizycznej i siły. Kolejnym popularnym ukraińskim tańcem ludowym jest hopak. Powstał on w społeczności kozaków na Siczy Zaporoskiej i zachował wiele bojowych elementów. Nierzadko tańczy się go z szablami w dłoniach. Taniec jest wykonywany przez jednego lub kilku mężczyzn, którzy popisują się sprawnością fizyczną i umiejętnościami. To jeden z najbardziej popisowych ukraińskich tańców jest wykonywany zazwyczaj na koniec występu. Hopak wymaga od tancerzy bardzo dużej siły i znakomitej kondycji fizycznej. Kołomyjka to żywy ukraiński taniec ludowy wywodzący się z terenów karpackich i Podola. Towarzyszą mu okrzyki i przyśpiewki. Kołomyjka to też tradycyjna ukraińska pieśń liryczna. Kołomyjkę wykonują również mieszkańcy niektórych regionów Mołdawii i Rumunii. Innym żywym tańcem ukraińskim jest hucułka. Wykonuje się ją w parach do muzyki kołomyjki. Kozak to taniec ukraiński, którego początki niesłusznie wiąże się z Rosją. Kozak, jak wskazuje sama nazwa, wywodzi się od Kozaków z Siczy Zaporoskiej. Jest on wykonywany przez mężczyzn i charakteryzuje się dużą ilością podskoków, przysiadów, wyrzutów nóg i innymi akrobacjami. Podczas tańca mężczyźni po kolei tańczą solo i popisują się swoimi umiejętnościami. W trakcie występu żywe tempo tańca stopniowo przyspiesza. Widzowie mogą podziwiać występy, które wydają się wręcz przeczyć prawom grawitacji. Innym ludowym tańcem naszych wschodnich sąsiadów jest trepak. Charakteryzuje się on szybkim tempem, a tancerze często wykonują przytupy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Igor Ustynskyy/Getty Images

Pozostałe wiadomości