Hobby

Technika decoupage dla początkujących – na czym polega metoda decoupage i jak ozdabiać przedmioty z drewna i ze szkła?

Hobby

Aktualizacja:
Fot.kicia_papuga/Getty Images

Rękodzieło artystyczne nie musi być trudne i wymagać wielkiego talentu. Coraz popularniejsza technika decoupage jest tego najlepszym dowodem. Zobaczmy, jak stworzyć niebanalne ozdoby do domu niedużym kosztem i niewielkim nakładem pracy!

Decoupage to modne zajęcie, a dla niektórych wielka pasja, której z zapałem oddają się w zaciszu swojego domu. Doskonale relaksuje i pozwala ze zwyczajnych przedmiotów stworzyć coś wyjątkowego i pięknego. Zobaczmy, na czym polega technika decoupage krok po kroku.

Technika decoupage

Decoupage to technika zdobienia, która polega na przyklejaniu wyciętego z papieru lub najczęściej z serwetki papierowej wzoru na powierzchni, którą chcemy ozdobić. Do udekorowania często wybiera się przedmioty, które są pod ręką. Wdzięczne do zdobienia decoupage są deski do krojenia, wazony, szkatułki na biżuterię, chusteczniki lub drewniana biżuteria. Metodą decoupage możemy dekorować na drewnie, szkle, ceramice, plastiku czy nawet metalu. Ciekawa jest też technika decoupage na styropianie .

Decoupage to tanie i niezwykle łatwe rękodzieło. Na początek nie potrzebujemy niczego więcej poza kilkoma serwetkami, klejem, farbą, lakierem i pędzlem. Poza tym brak talentu artystycznego nie jest żadną przeszkodą i to jest właśnie duża zaleta tej metody. Decoupage nie wymaga od nas specjalnych uzdolnień plastycznych, gdyż używamy gotowych wzorów i przy ich pomocy tworzymy piękne przedmioty.

Technika decoupage dla początkujących – materiały i przyrządy

Na początku naszej drogi z decoupage nie potrzebujemy wielu materiałów. Do ozdoby możemy wybrać przedmiot, który mamy pod ręką, np. deskę do krojenia. Bazę do zdobień techniką decoupage z łatwością skompletujemy w sklepach artystycznych lub papierniczych. Będziemy potrzebować: farby akrylowej w wybranym kolorze lub od razu kilku, specjalnego kleju do serwetek i lakieru (na początek może być akrylowy). Przydatne okażą się też różnych rozmiarów pędzle, nożyczki, nożyk do papieru, pęseta, papier ścierny o różnej gramaturze.

Technika decoupage na szkle

Przedmioty ze szkła zdobione metodą decoupage prezentują się bardzo efektownie – wazony, stare słoiki, karafki na wino, szklane filiżanki czy kieliszki nabierają unikatowości. Technika decoupage na szkle nie jest dużo trudniejsza od dekorowania tą metodą przedmiotów z innych tworzyw. Materiały i przyrządy do zdobienia też są w większości takie same. Szkło to dobry materiał do pracy i z łatwością można uzyskać na nim ciekawe efekty dekoratorskie, np. spękania czy złocenia.

Do wykonania zdobień metodą decoupage na szkle będziemy potrzebować: szklanego przedmiotu do ozdoby, np. wazonu, serwetki papierowej, kleju do ceramiki, farby akrylowej w wybranym kolorze (najlepiej jasny, np. biały), lakieru akrylowego, pędzelka.

Wazon, na którym wykonamy zdobienie decoupage, powinien być czysty i suchy. Najpierw pokrywamy go wybraną farbą i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie przygotowujemy wzór – można go wyciąć z serwetki albo delikatnie wydrzeć, co nada całości ciekawy efekt poszarpanych brzegów. Przed przyklejeniem rozwarstwiamy serwetkę, pozostawiając tylko ostatnią warstwę ze wzorem. Przykładamy ją do wazonu i smarujemy delikatnie pędzelkiem zamoczonym w kleju do ceramiki. Jeżeli serwetka się trochę pomarszczy, nie ma czym się przejmować – będzie to ciekawy efekt dekoratorski. Znowu czekamy, aż naklejony wzór wyschnie, i wykańczamy całość kilkoma warstwami lakieru akrylowego. Pamiętajmy, że po nałożeniu każdej warstwy należy odczekać, aż całość wyschnie. Pomiędzy nakładaniem warstw lakieru warto powierzchnię delikatnie przeszlifować papierem ściernym.

Technika decoupage na drewnie krok po kroku

Drewno to najczęściej wybierane tworzywo do ozdabiania techniką decoupage. Technika decoupage na drewnie będzie też najprostsza dla początkujących, gdyż dekorowanie drewnianych kolczyków, bransoletek, szkatułek czy mebli przychodzi z dużą łatwością. Można na nich osiągnąć wiele ciekawych efektów, np. postarzyć, wykonać spękania, podkreślić złotem.

Do wykonania zdobienia decoupage na drewnie będziemy potrzebować drewnianego przedmiotu, np. starej deski do krojenia, białej bejcy lub farby akrylowej, papierowej serwetki, kleju do decoupage, lakieru akrylowego, papieru ściernego i pędzelka. Na początek drewnianą deseczkę czyścimy z wszelkich zanieczyszczeń i lekko szlifujemy papierem ściernym. Następnie malujemy deskę bejcą, która nada efekt pobielenia, lub farbą, która dokładnie pokryje całą powierzchnię. Czekamy kilka godzin, aż farba wyschnie. Następnie wycinamy lub delikatnie wydzieramy motyw z serwetki i rozwarstwiamy ją, zostawiając tylko warstwę z nadrukiem. Smarujemy deskę klejem przy pomocy pędzelka i starannie przyklejamy wzór. Pędzelkiem z odrobiną kleju wyrównujemy motyw, starając się zniwelować pęcherzyki powietrza – najlepiej wygładzać powierzchnię od wewnątrz do zewnątrz. Po wyschnięciu pozostaje nam lakierowanie ozdobionej deseczki. Robimy to trzema lub czterema warstwami lakieru, pamiętając o zachowaniu między nimi czasu na wyschnięcie. Warto też po każdej warstwie lekko przeszlifować powierzchnię papierem ściernym.

Pozostałe wiadomości