Cha-cha – taniec dla dzieci oraz dorosłych

Cha-cha
Fot. Getty Images/Aksonov
Taniec cha-cha powstał niedawno, a mianowicie w latach 60. XX w. Wywodzi się z rumby oraz mambo, popularnych tańców latynoamerykańskich. Opiera się na kroku chassé, czyli odstaw-dostaw-odstaw. Tańczony jest w tempie 32–33 taktów na minutę. Podobnie jak większość tańców Ameryki Południowej, cha-cha jest pełna emocji, ekspresji, stylu i piękna. Choć taniec ma krótką historię, można zobaczyć go na większości konkursów tanecznych na świecie. Tradycyjna muzyka kubańska, wzbogacona o wpływy swingu i jazzu, wpłynęła na powstanie nowej odmiany tańca.

Zobacz też: Sztuczki karciane – triki dla początkujących i zaawansowanych >>> 

Muzyka do cha-chy jest bardzo rytmiczna. Można usłyszeć w niej brzmienie takich instrumentów, jak marakasy, bongosy oraz klawesy. Styl tańca ewoluował na przestrzeni lat. W początkowym okresie niezwykle istotne było staccato, które zakładało szybkie zginanie i prostowanie kolan. Z czasem cha-cha stała się bardziej płynna i nieco łagodniejsza. W tańcu ważna jest praca nóg i odpowiednie wyczucie rytmu. Początkowe kroki są na tyle proste, że powinni poradzić sobie z nimi wszyscy, którzą chcą nauczyć się jednego z najpopularniejszych tańców latynoamerykańskich.

Taniec cha-cha – historia oraz postawa

Zobacz też: Aerial joga – odzyskaj wewnętrzny spokój… w powietrzu >>> 

Powszechnie za twórcę cha-chy uważa się angielskiego nauczyciela tańca Pierre’a Lavelle. Pierwszy raz zatańczył ją Gerd Hadrich w Niemczech w 1957 r. Po kilku latach cha-cha była już dobrze znana w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Naukę tańcą warto zacząć od odrobiny teorii. Na początek należy poznać postawy w cha-chy.

  • W postawie zasadniczej , w której partnerzy stoją naprzeciwko siebie w odległości kilkunastu centymetrów, partner obejmuje partnerkę prawym ramieniem. Pozycja tancerzy powinna być naturalna, lecz głowę należy trzymać wysoko.
    • W pozycji otwartej partnerzy stoją naprzeciwko siebie. Mężczyzna lewą ręką trzyma prawą dłoń kobiety. Drugą rękę tancerze mają odchyloną w bok.
      • Promenada zamknięta to pozycja, w której mężczyzna obejmuje kobietę prawą ręką, a jego prawe biodro dotyka lewego biodra partnerki. Tancerz staje po lewej stronie partnerki i oboje w tym samym momencie zaczynają kroczyć.
        • W otwartej pozycji promenady mężczyzna staje po lewej stronie kobiety i lewą dłonią chwyta prawą dłoń kobiety.
          • Zamknięta pozycja odwrotnej promenady zakłada, że mężczyzna obejmuje kobietę prawą ręką, a jego lewe biodro styka się z lewym biodrem kobiety.
            • W otwartej pozycji odwrotnej promenady tancerz znajduje się po prawej stronie tancerki i swoją lewą dłonią chwyta prawą dłoń kobiety. Zwróceni są w tę samą stronę, z drugą ręką wysuniętą w bok.
              • Obrót pod rękę tańczony jest w pozycji otwartej.

                Muzyka do tańca cha-cha jest niezwykle rytmiczna i sama zaprasza na parkiet. Charakterystyczne, zalotne ruchy tancerzy nie są tak bardzo wyeksponowane jak w innych tańcach latynoamerykańskich. Cha-cha tańczona jest na niewielkim obszarze parkietu, a niektórzy tańczą ją praktycznie w miejscu. Mężczyzna prowadzi tancerkę ciałem, ręką lub nie prowadzi jej w ogóle.

                Cha-cha – podstawowe kroki

                Regularnie tańczona cha-cha pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale również na ducha. Energiczny taniec pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji fizycznej oraz znakomicie odstresowuje. Krok podstawowy w cha-chy nie jest skomplikowany, a nauka zazwyczaj nie trwa długo.

                Zobacz też: Pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu i sposoby na wdrożenie ich w życie >>>

                Wspomniane wcześniej chassé można wykonywać również do przodu, nosi wtedy nazwę lock step, natomiast do tyłu – back lock. Ważne, aby kroki taneczne wykonywane były w sposób płaski, na całą podeszwę stopy. Równie istotna jest płynność, niewskazane są podskoki i szarpane ruchy. Zaawansowane kroki cha-chy wzbogacone są o płynne ruchy bioder, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Ruchy rąk nie są tak istotne jak w innych tańcach latynoamerykańskich, niemniej jednak warto pamiętać o prawidłowym ułożeniu dłoni. Środkowy palec powinien być skierowany dół.

                Cha-chy można uczyć się w każdym wieku ze względu na łatwość przyswojenia podstawowych kroków. Szczególnie polecana jest osobom starszym, które prowadzą mało aktywny tryb życia. Rozpoczęcie nauki nie wymaga specjalnego stroju ani obuwia, wystarczy tylko muzyka oraz partner lub partnerka.

                Gdzie najlepiej nauczyć się cha-chy? Zdecydowanie najlepszym sposobem jest kurs z instruktorem. Przed jego rozpoczęciem warto jednak nauczyć się podstawowych kroków w domu, aby szybko przebrnąć przez podstawy i oddać się żywiołowym ruchom. Po kilku lekcjach większość początkujących tancerzy zaznajamia się z rytmem muzyki i głównymi krokami. Od tego momentu zaczyna się czysta przyjemność płynąca z energetycznego tańca.

                Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości