Hobby

Jaki tablet z klawiaturą wybrać i czy może on zastąpić tradycyjnego laptopa?

Hobby

Aktualizacja:
GettyImages-901708544.jpg

Tablet z klawiaturą nazywany jest hybrydą, dlatego że łączy w sobie dwie funkcje: urządzenia mobilnego, czyli zwykłego tabletu dotykowego, oraz przenośnego komputera z klawiaturą, czyli laptopa. Niektórzy producenci, na przykład Microsoft, przekonują że tablet z klawiaturą może zastąpić tradycyjnego laptopa.

Jaki tablet z klawiaturą kupić? Na rynku mamy obecnie ogromny wybór tabletów, jednak spora część tych urządzeń nie posiada klawiatury. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup tabletu z klawiaturą , to nasze poszukiwania ograniczają się. Przede wszystkim kupując tablet z klawiaturą należy wziąć pod uwagę:

· charakterystykę techniczną samego tabletu, a więc rozdzielczość, przekątną ekranu, wagę;

· typ systemu operacyjnego;

· wagę tabletu oraz klawiatury, ponieważ te cechy mogą wpływać na wygodę pracy i na mobilność użytkownika;

· czas pracy baterii;

· sposób pisania na klawiaturze, wygodę, szerokość przycisków.

Tablet z klawiaturą, jak wybrać?

Poszukując odpowiedniego tabletu z klawiaturą, ranking producentów jest niezwykle istotny. Na rynku mamy dwóch głównych graczy, jeśli chodzi o tablety z klawiaturą, czyli Microsoft i Lenovo. Pozostałe marki zwykle nie mają w zestawie klawiatury i należy dokupić ją oddzielnie, co sprawia, że wygoda pracy i design tabletu nie są odpowiednie, zwłaszcza dla wymagających użytkowników. Tablet z klawiaturą Windows, który zdecydowanie może być godny polecenia to Surface Pro. W komplecie jest podstawka pod tablet z klawiaturą Surface Pro. Ten tablet umożliwia pracę aż w trzech trybach, tj. trybie laptopa (po rozłożeniu podstawki i dodaniu klawiatury), w trybie tabletu (po zdjęciu podstawki i klawiatury), a także w trybie studio (obniżenie podstawki i używanie pióra Pen). Co więcej, 12,3-calowy wyświetlacz sprawia, że oglądanie filmów to czysta przyjemność, a bateria pozwala na nieustanną pracę przez nawet 10 godzin.

Z drugiej strony, możemy zdecydować się na tablet z klawiaturą Android , czyli Lenovo Yoga Tab 3 Pro. Producent zapewnia, że to urządzenie może zastąpić telewizor. Tablet ten jest wyposażony w projektor, a także w klawiaturę. Doskonały dźwięk i obraz wraz z długim czasem pracy baterii sprawią, że użytkownik odczuje nieskrępowaną radość i rzuci się w wir rozrywki. Ten tablet z klawiaturą 10-cali odporny jest także na zachlapania, dlatego możemy go położyć w kuchni, gdy trwają przygotowania do obiadu, bez obawy o zabrudzenia.

Ile kosztuje tablet z klawiaturą?

Tablety z klawiaturą są droższe od tradycyjnych tabletów, dlatego musimy się przygotować na spory wydatek. Jeżeli poszukujemy tabletu z klawiaturą do 1000 złotych , to godny polecenia jest wyżej opisany Lenovo, który można znaleźć na promocji lub zdecydować się na model Yoga 2. Innym tabletem z klawiaturą opartym na systemie Android, którego cena wynosi około 900 złotych, jest Modecom. Będzie on spisywał się dobrze zarówno jako mini laptop, jak i jako tradycyjny tablet, chociaż nie jest to wyjątkowo wydajne urządzenie. Jeżeli mamy większy budżet, to na pewno znajdziemy inne porządne urządzenia, na przykład wyżej opisany Microsoft Surface Pro, którego cena wynosi około 4 tysięcy złotych. Z drugiej strony, jeżeli dysponujemy skromnym budżetem, to możemy zakupić osobno tablet i osobno klawiaturę.

Futerał na tablet z klawiaturą

Tablet z klawiaturą to urządzenie mobilne, dlatego dobrze zabezpieczyć je na czas podróży, czy przenoszenia w inne miejsce. Pokrowiec na tablet z klawiaturą to zwykle dedykowane akcesorium do konkretnego modelu. Na rynku możemy znaleźć także etui na tablet z klawiaturą , dzięki czemu nie musimy dokupywać osobno samej klawiatury, tylko otrzymujemy produkt dwa w jednym! Cena tego typu dodatku waha się od 50 złotych (jeżeli chcemy kupić coś w supermarkecie) do 1000 złotych. Zwykle za około 500 złotych otrzymamy bardzo sprawną klawiaturę, która jest czuła na dotyk i świetnie dopasowuje się do samego tabletu.

Laptop czy tablet z klawiaturą?

Do tej pory tablety były kojarzone zdecydowanie bardziej z rozrywką, oglądaniem filmów, czytaniem książek, przeglądaniem Internetu, a nie z pracą. Jednakże dobry tablet z klawiaturą zdecydowanie może zastąpić laptopa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób, które zawodowo zajmują się pisaniem, klawiatura dołączana do większości tabletów, jest zwykle niewygodna i za mała. W przypadku użytkowników, którzy piszą tylko godzinę czy dwie dziennie, klawiatura nie powinna stanowić problemu. Jeżeli znajdziemy odpowiedni tablet z klawiaturą i myszką , to możemy przyzwyczaić się do nowej formy pracy. Zdecydowanym plusem tabletów z klawiaturą jest ich waga, ponieważ jest ona niższa niż większości laptopów (poza Macbookiem Air). Czas pracy baterii tabletu także jest zwykle dłuższy niż większości laptopów, a doładować można go nawet z powerbanka.

Tablety z klawiaturą są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą obyć się bez laptopa i zależy im na większej mobilności. W przypadku tych, którzy pracują z domu i tworzą teksty lub używają programów graficznych, lepszym rozwiązaniem może okazać się zwykły laptop lub tablet graficzny.

Bibliografia

https://www.microsoft.com/pl-pl/surface/devices/surface-pro/overview

https://www.lenovo.com/pl/pl/tablets/android-tablets/yoga-tab-3-series/Yoga-Tablet-3-Pro/p/ZZITZTBYT1F

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości