Hobby

Jaki tablet z nawigacją wybrać i na co zwrócić uwagę?

Hobby

Aktualizacja:

Jeszcze kilka lat temu, większość kierowców decydowała się na tradycyjną nawigację, jednak obecnie urządzenie to zastępują tablety z modułem GPS.

Tablet to urządzenie uniwersalne i mobilne, dlatego może służyć jako nawigacja. Niektórzy decydują się na tradycyjną nawigację, a inni na smartfon lub tablet z GPS. Które rozwiązanie jest lepsze i jaki tablet z nawigacją wybrać? Podpowiadamy.

Nawigacja czy tablet z nawigacją?

Dedykowana nawigacja to urządzenie coraz rzadziej używane przez kierowców. Z jednej strony zaletą jest cena oraz większa skuteczność modułu GPS, jednak sporym minusem jest korzystanie tylko z jednego oprogramowania, a także dosyć mała funkcjonalność. W przypadku tabletu z nawigacją , największą wadą jest cena, jednak za to otrzymujemy ogrom multimediów i aplikacji. Jednoznacznie ciężko jest stwierdzić, które urządzenie jest lepsze. Tablety na pewno dają dużo więcej możliwości, są bardzo mobilne i wielofunkcyjne, a także spełniają oczekiwania wielu użytkowników. W rzeczywistości to właśnie potrzeby konsumentów napędzają rynek tabletów i tradycyjnych nawigacji. W dobrze nam znanym miejscu, nawigacja samochodowa właściwie jest bezużyteczna, ponieważ nie możemy skorzystać z innych jej funkcji.

Z tabletu z GPS i 3G możemy puścić muzykę i skorzystać z innych oprogramowań, ponieważ mamy swobodę wyboru. Po przyjeździe na miejsce, tablet możemy wziąć i włączyć na nim film lub przeczytać książkę. Na rynku dostępne są także tablety z GPS i telefonem , dzięki czemu możemy odbierać połączenia w przerwie od jazdy. Tablet z GPS może pełnić w samochodzie centrum multimedialne i odpowiadać na potrzeby wszystkich użytkowników samochodu. Możemy zdjąć go z mocowanie i przekazać pasażerowi, aby odpisał on na SMS, sprawdził co będzie w kinie w sobotę czy puścił muzykę. Mając tablet w samochodzie radio właściwie jest nam niepotrzebne. Stojąc w korku możemy szybko sprawdzić pogodę lub ruch w najbliższej okolicy, a o sytuacji na drodze może poinformować nas już nie tylko spiker w wiadomościach, ale jedna z aplikacji drogowych.

Jaki tablet z GPS wybrać?

Przede wszystkim użytkownik musi zdecydować, jaka ma być główna funkcja tabletu. Jeżeli największe znaczenie ma nawigacja, to po prostu wystarczy sprawdzić, czy wybrane urządzenie ma moduł GPS. Z kolei jeśli dla użytkownika ważne są inne funkcje, to powinien zawęzić pole swoich poszukiwań. Na rynku możemy znaleźć tablety z GPS i SIM , które umożliwiają swobodę połączeń z Internetem. Dzięki temu dostępne są wszystkie aplikacje, w tym także mapy. Jeżeli po podróży chcemy odpocząć i pooglądać telewizję, możemy wybrać tablet z GPS i TV . Z kolei, użytkownicy, którym zależy na wygodnej pracy i czytaniu, powinny wybrać tablet z GPS 10 cali . Ważne, aby kupując tego typu urządzenie zwrócić uwagę na sposób mocowania oraz ładowania. Przede wszystkim należy dokupić specjalne mocowanie, które dostosowane będzie wielkością oraz kształtem do typu tabletu. Co prawda, niektórzy producenci dodają tego typu mocowanie w zestawie, lecz jest to rzadkość. Jeżeli chodzi o ładowanie, to zwykle jest ono możliwe poprzez zapalniczkę w samochodzie. Niektóre tablety mają długi czas pracy baterii, jednak ich cena jest wtedy zwykle wyższa. Kupując tablet z nawigacją warto wziąć pod uwagę jego rozmiar. Nie poleca się zbyt dużych i ciężkich tabletów, ponieważ ich waga może sprawić, że nie wytrzyma mocowanie, a wielkość może ograniczać widoczność. W związku z tym najlepszym wyborem jest zakup 6- 7 calowego tabletu lub tabletu 10- calowego ale tylko wtedy, jeżeli nie zasłania widoczności i ma odpowiednie mocowanie.

Ile kosztuje tablet z GPS?

Zdecydowanie można stwierdzić, że większość dostępnych na rynku tabletów jest wyposażonych w moduł GPS. W zależności od producenta, na rynku możemy znaleźć różne propozycje. Dobry tani tablet z GPS możemy znaleźć już za 300 złotych, jednak jeżeli poszukujemy czegoś porządniejszego, to warto rozejrzeć się i zakupić tablet z nawigacją i 3G, którego koszt wynosi od 500 złotych do kilku tysięcy. We wszystkich tabletach z nawigacją z systemem Android nie ma problemu z oprogramowaniem do nawigacji, natomiast w tych tańszych warto sprawdzić jakie oprogramowanie zostało wgrane. Bardzo tani tablet z nawigacją może być dobry tylko wtedy, jeśli wgramy do niego odpowiednie oprogramowanie oraz mapy. W przeciwnym wypadku może pojawić się spory problem, to znaczy brak internetu. Tak naprawdę jeżeli mamy mały budżet, to lepiej zdecydować się na tradycyjną nawigację, ponieważ ma ona lepszy moduł GPS niż tanie tablety do 300 czy 400 złotych . Z kolei jeżeli możemy zakupić tablet z kartą SIM , to tego typu urządzenie będzie raczej lepszym wyborem niż nawigacja. Wielość funkcji i swoboda to niezaprzeczalne atuty.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości