Hobby

Poznaj tablety na kartę SIM! Jaki model wybrać i w jakiej cenie

Hobby

Aktualizacja:
EyeEmBernd Schwabedissen / EyeEm / Getty Images

Tablet na kartę SIM to urządzenie, które łączy się z Internetem na zasadzie sieci LTE lub 3G/ 4G. Swoboda korzystania z Internetu i aplikacji oraz dodatkowe funkcje oferowane przez niektóre tablety, takie jak wykonywanie połączeń czy wysyłanie i odbieranie wiadomości, to niewątpliwe zalety tych urządzeń.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletów, jeżeli chodzi o sposób połączenia z Internetem: pierwszy wariant wyposażony jest tylko w łączność WiFi, a drugi zarówno w WiFi, jak i slot na kartę SIM, czyli modem wewnętrzny.

Czym charakteryzuje się tablet na kartę SIM

Tablet z kartą SIM umożliwia swobodę korzystania z Internetu dzięki temu, że ma wbudowany modem. Czasami można spotkać się z określeniem tablet 3G, co oznacza, że w produkcie zamontowany został specjalny slot na kartę SIM. Do najważniejszych zalet tabletu na kartę SIM można zaliczyć:

· Możliwość korzystania w pełni z funkcji internetowych, bez względu na to, czy w danym miejscu jest łączność WiFi.

· Szybki transfer danych.

· Bardzo duży zasięg.

· Mniejsze obciążenie sieci niż w przypadku WiFi.

· Pełne wykorzystanie funkcji multimedialnych.

· Niezależność i swoboda użytkownika.

· Wyposażenie tabletu w dodatkowe funkcje, na przykład GPS.

· Długa żywotność baterii – dzięki temu że urządzenie nie musi się łączyć z siecią WiFi.

· Możliwość odbierania i wysyłania wiadomości oraz wykonywania połączeń (jednak warto zaznaczyć, że tylko niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie).

W przypadku osób, które mają zamiar korzystać z tabletu tylko i wyłącznie w domowym zaciszu, gdzie mają połączenie WiFi, tablet z kartą SIM może być niepotrzebnym wydatkiem. Z drugiej strony połączenia publiczne mogą być niebezpieczne, przeciążone i niestabilne, a jeżeli zdecydujemy się na zabranie tabletu w podróż czy do kawiarni, to możemy mieć problem z połączeniem się z Internetem.

Warto zaznaczyć, że niektóre oferty operatorów sieci wymagają podpisania dodatkowej umowy, jednak można zawsze skorzystać z rozwiązania Aero2, które jest bezpłatne. Tablety na kartę SIM są bardzo dobrym wyborem dla osób, które często podróżują lub korzystają z Internetu w kawiarni czy restauracji. Co więcej, tablet z kartą SIM może pełnić funkcję telefonu domowego, służbowego czy wyjazdowego. Tablet z kartą SIM może łączyć w sobie cechy smartfona i laptopa. W ten sposób urządzenie pełni jeszcze więcej funkcji i może zostać uznane za wygodne i innowacyjne.

Czy tablet w szkole to dobry pomysł? Zobaczcie rozmowę poniżej.

Jaki tablet z kartą SIM wybrać

Po pierwsze, należy zastanowić się nad tym, które funkcje tabletu na kartę SIM są najważniejsze dla użytkownika. Dla niektórych znaczenie ma tylko i wyłącznie możliwość łączności z Internetem w każdym miejscu i o każdym czasie, natomiast dla bardziej wymagających użytkowników istotne są funkcje GPS czy dzwonienia. Zdarza się, że tablet zamienia się w telefon lub staje się mobilnym routerem i pojawia się możliwość udostępniania Internetu.

Po drugie, warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje lub przyzwyczajenia dotyczące systemu operacyjnego. Niektórzy użytkownicy są zwolennikami systemu Android, a inni IOS, i wynieśli te przyzwyczajenia ze smartfonów.

Kolejną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest wielkość ekranu, a dokładniej jego przekątna. Obecnie najlepszym wyborem są tablety 10-calowe, ponieważ umożliwiają swobodną i wygodną pracę, a dzięki stałemu połączeniu z Internetem mogą stać się naprawdę niezawodnym sprzętem.

Ile kosztuje tablet na kartę SIM

Wybór pomiędzy tabletem z kartą SIM i tabletem wyposażonym tylko w łączność WiFi wydaje się prosty, jednak gdy w grę wchodzi cena, mogą pojawić się pewne problemy. Na rynku można znaleźć tanie modele tabletów 3G, jednak zwykle nie są to dobre jakościowo produkty. Najtańsze modele tabletów 3G możemy znaleźć za 200-500 złotych. Jednym z lepszych i stosunkowo tanich modeli jest Lenovo A7, który kosztuje około 400 złotych, ale za tę cenę otrzymujemy wyświetlacz o przekątnej tylko 7 cali. Jeżeli decydujemy się na dobry 10-calowy tablet z kartą SIM, ceny są zwykle dużo wyższe i zaczynają się od 600 złotych, a kończą nawet na 5 tysiącach. Zdecydowanie warte polecenia są tablety marki Samsung (na przykład Galaxy Tab) z Androidem, Apple z IOSem i Microsoft (na przykład Surface Pro). Na rynku dostępne są także tablety bez wbudowanego modemu, ale z możliwością dodania zewnętrznego modemu za pomocą USB. Ten typ tabletów jest tańszy od tych z kartą SIM, chociaż mniej wygodny ze względu na konieczność dokupienia dodatkowego sprzętu. Warto pamiętać o tym, że tablet na kartę SIM zawsze sprawdzi się lepiej niż tablet tradycyjny, który oferuje tylko łączność WiFi. Zdecydowanie warto zainwestować i trochę dołożyć, aby móc cieszyć się swobodą komunikacji i radością z korzystania z internetowych możliwości w każdym miejscu!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości