Latawce, czyli latające dzieła sztuki. "Potrafią tańczyć i się ścigać"

Hobby

Autor:
Daria
Pacańska
Dzień Dobry TVNLatawce – latające dzieła sztuki

Latawce kojarzą się nam przede wszystkim z dzieciństwem, jednak są osoby, które zajmują się nimi zawodowo. W programie Dzień Dobry TVN pojawili się Alicja Szalska, projektantka latawców i Szymon Krawczyk, pilot latawców czterolinkowych, aby opowiedzieć o swojej pasji.

Latawce - małe dzieła sztuki

Latawce to rodzinny biznes pani Alicji. Jej rodzice przed laty zajęli się tworzeniem tych dzieł sztuki, a ona postanowiła to kontynuować. Pasją zaraziła także Szymona Krawczyka, z którym poznała się w trakcie skoków spadochronowych.

- W '89 roku moi rodzice chcieli szyć ciuchy jeansowe i w celu pozyskania materiału wybrali się do Berlina. Tak się skończyło, że znajomy znajomego prowadzi sklep z latawcowy. Z Berlina wrócili z materiałami do szycia latawców. Rozpoczęli małą fabrykę latawców, w której ja się wychowałam - powiedziała Alicja Szalska.

Projektantka na latawcach tworzy obrazy. Dlatego te prace są wyjątkowe i bardzo często spersonalizowane. Goście programu Dzień Dobry TVN biorą także udział w festiwalach latawców. Pojawiają się na nich twórcy z różnych krajów, aby podzielić się swoimi umiejętnościami i unikatowymi projektami. - Latawce potrafią i tańczyć, i się ścigać. To zależy od tego, jaki kierunek obierzemy - wyjaśniła projektantka.

Latawce - z czego powstają?

Okazuje się, że takie latawce z górnej półki mogą nawet kosztować 1000 dolarów albo więcej. Powstają także okazy z różnych tkanin jak np. skóry, piór, z liści wysuszanych, z płatków kwiatów wysuszanych. Mają przeróżne wzory, kształty i wielkości. W pandemii spotkania pasjonatów latawców były wyjątkowo utrudnione. Organizowano takie imprezy w wersji online.

Teraz festiwale znów wracają. To nie tylko możliwość pokazania swoich dzieł, ale również spotkania z przyjaciółmi, wspólna zabawa, rozmowy i czas relaksu. - Poplątane linki to też jest część zabawy - powiedziała Alicja Szalska.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Krupa/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący: