Hobby

Jak zrobić szalik na drutach? Podpowiadamy

Hobby

Aktualizacja:
Digital VisionGuido Mieth / Getty Images

Jeśli nie masz zdolności plastycznych ani manualnych, a chcesz sprawić bliskiemu radość lub po prostu chcesz się zrelaksować - na sam początek wybierz szalik na drutach. Możesz wybrać prosty projekt lub bardziej zaawansowany. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Zrobienie szalika na drutach może okazać się odkryciem nowego hobby i zdolności manualnych. To także świetna okazja na własnoręczne zrobienie prezentu na święta czy urodziny. Wystarczy odrobina czasu, zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia i chęci do stworzenia czegoś wyjątkowego. Jak zrobić szalik na drutach?

Szalik na drutach - krok po kroku

Trzeba wybrać odpowiednie druty, najlepiej lekkie i przeznaczone dla początkujących. Możesz wybrać także takie na żyłce, które są uniwersalne - dzięki nim można stworzyć okrągłe kształty. Na sam początek wybierz druty, które będą pasowały do danej włóczki. Najlepiej sprawdzi się wełna merino lub czysta wełna, która nie będzie gryzła. Lepiej zrezygnuj ze sztucznych włóczek (z dodatkiem akrylu), które mogą powodować dyskomfort i nie odprowadzają wilgoci na zewnątrz. Im grubsza włóczka, tym szybciej zrobisz szalik na drutach. Do zakończenia pracy przyda Ci się także szydełko lub igła do włóczki i nożyczki.

Jak zacząć szalik na drutach? Aby rozpocząć pracę, należy nauczyć się jak nabierać oczka i je przerabiać. Złap dwa druty prawą ręką i zrób na nich pętelkę w odległości około metra od końca włóczki. Mocno zaciśnij. Rozdziel dwie nitki lewą ręką, złap palcem wskazującym górną nitkę, a kciukiem ogonek, który powinien owinąć się wokół palca. Teraz druty powinny znaleźć się pod nitką przy kciuku, przeciągnij zahaczając górną nitkę od góry. Stworzyła się pętelka, którą powtarzamy około dwudziestu razy. Ilość oczek, które powinny powstać, zależy od włóczki. Na opakowaniu powinna znaleźć się tak zwana próbka, którą warto wykonać na samym początku, aby zobaczyć ile oczek powinno się znaleźć na wybraną odległość.

Teraz pozbywamy się jednego drutu ze środka. Lewą ręką łapiemy drut z włóczką, a prawą ręką chwytamy drut, który wyciągnęliśmy. Wkładamy go do pierwszego oczka, które delikatnie wyciągamy z drugiego drutu. Będzie to główne oczko. Zaczynamy od zrobienia oczek prawych. Główną nitkę przeciągamy za drut po lewej stronie, łapiąc go palcem wskazującym. Drugą nitkę przytrzymujemy na dole kciukiem. Wkładamy drut do pierwszej pętelki, zahaczając górą o nitkę i wyciągając ją przez pętelkę. Następnie zdejmujemy ją z drutu. Przeciągamy tak kolejne oczko, pomagając sobie palcami. Powtarzamy tę czynność tak długo, aż zabraknie oczek na drucie - od dołu, do góry i przeciągamy na drugą stronę, ściągamy z drutu. Wszystkie znalazły się teraz po prawej stronie, więc zamieniamy strony i działamy dokładnie tak jak wcześniej.

Kiedy skończy nam się włóczka, z łatwością można dołożyć nową. Z tyłu pozostawiamy starą nitkę, nową przekładamy od przodu, przez lewy drut i dalej przystępujemy do prac. Robimy kilka oczek i przerzucamy nitkę do środka oczek robótki, a po dokończeniu rzędu wystające nitki związujemy ze sobą (nie będzie ich widać). Pracujemy, aż długość będzie satysfakcjonująca - najlepiej, aby szalik na drutach miał około półtora metra. Szalik na drutach dla dziecka może być krótszy, aby było mu wygodniej.

Jak zakończyć szalik na drutach?

Aby zakończyć szalik na drutach , zaczynamy od zrobienia zwykłego oczka prawego. Lewym drutem zahaczamy o pierwszą pętelkę, przeciągamy ją nad nową pętelką i wyciągamy z drutu. Robimy tak samo jeszcze raz, aż do momentu, jak na drucie pozostanie jedna pętelka. Na końcu odcinamy końcówkę, przeciągamy ją przez pętelkę i zaciskamy, dosyć mocno. Końcówkę możesz ukryć między oczkami dzięki igle lub szydełku.

Dlaczego warto zrobić szalik na drutach?

Szalik na drutach jest bardzo prosty w wykonaniu, a jeśli opanujesz technikę tworzenia oczek i będziesz dużo ćwiczyć, na pewno stworzysz wyjątkowe dodatki. Dzięki temu, zamiast wydawać pieniądze na nowy szalik, wykonasz go samodzielnie. Narzędzia i włóczki nie są drogie, a czas spędzony przy drutach może okazać się bardzo relaksujący. Tak jak wspominaliśmy, szalik na drutach to także wspaniały prezent dla najbliższych - na gwiazdkę, urodziny, jubileusz czy inną okazję. To unikatowy i wyjątkowy podarunek, wykonany od serca. Jeśli opanujesz technikę tworzenia szalika, możesz rozpocząć pracę nad czapką, a nawet rękawiczkami. W ten sposób zrobisz cały zestaw.

Szalik na drutach - wzory

Szalik na drutach dla kobiet stworzony w prosty sposób, może mieć jeden kolor albo kilka. Wystarczy rozrysować sobie wzór na kartce, aby wiedzieć jakiej włóczki użyć w danym momencie . Na zakończenie, zamiast ukrywać końcówki włóczki, możesz je zostawić w formie frędzelków.

Szalik na drutach dla mężczyzny może mieć stonowane kolory, np. szary lub granatowy, a tylko wybrane rzędy w jaśniejszych, kontrastujących kolorach. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, sprawdzi się szal w postaci komina - jest ciepły i stylowy.

Zima nad Morskim Okiem:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości