Hobby

Stojaki na wędki – niezbędny asystent wędkarza

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wędki na stojakach. Akcesoria wędkarskie.
Ivan Kukin/Getty ImagesStojaki na wędki

Stojaki, podpórki, sztyce, tripody, rodpody – różne wymiary, rodzaje i przeznaczenie. Stojak na wędki to bardzo przydatne akcesorium, nie tylko nad wodą. Jaki wybrać? Kupować czy raczej zrobić samemu? Poniżej kilka praktycznych porad.

Do starych czasów zawsze wraca się z sentymentem i opowiada o nich z podobnym zapałem, jak o "taaaaakiej" rybie złowionej kiedyś, gdzieś z kolegami. Ale za starych czasów podpórki pod wędki można było sobie jedynie wystrugać z gałęzi leszczyny. Dziś możemy skorzystać z profesjonalnego sprzętu, o którym dawniej można było tylko pomarzyć. Stojak na wędki, bo o nim mowa, to obecnie nie tylko zwykłe podpórki, ale również bardzo zaawansowane pody. Jaki stojak na wędki wybrać i na jakiego rodzaju łowisko? Kupić w sklepie, a może nie inwestować pieniędzy, ale samemu zrobić stojak na wędki? To nie jest wcale skomplikowane. 

Stojak na wędki – jaki mamy wybór?

Na pytanie o podpórkę czy stojak na wędki każdy wędkarz odpowie po swojemu. Dla wielu stojak na wędki okaże się zbyt kłopotliwy na krótkie zasiadki. Za duży, za ciężki, trzeba go rozkładać. Podpórkę wyciągamy z torby, mocujemy w podłożu i czekamy na efekty. No właśnie, pod warunkiem, że nie łowimy na betonowym czy kamiennym podłożu, gdzie wbicie podpórki jest mało wykonalne. Ale już na terenie nierównym, gdzie stojak na wędki niekoniecznie się sprawdzi, ponieważ trudno go ustabilizować, podpórka będzie idealna. Również, kiedy ustawiamy nasze zestawy do wędkowania w różnych kierunkach – wówczas mocujemy wędki na podpórkach, bo tak wygodniej. I pamiętajmy, lepiej zainwestować kilkadziesiąt złotych w dobrą podpórkę ze standardowym gwintem niż niszczyć przyrodę i wycinać nadbrzeżne gałęzie, by wystrugać prowizoryczny sprzęt.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sztyca, produkowana z wysokiej jakości materiałów syntetycznych, idealnie nadaje się do podbierania ryb, przydatna jest również podczas nęcenia łyżką zanętową amurów czy karpi. Stosowana zarówno podczas łowienia feederem, jak i wędkami karpiowymi. Niby prosty kij, ale dzięki zastosowaniu łączników można dostosować sztycę do własnych potrzeb – od 1 nawet do 3 metrów. Świetnie dostosowana do ręki, głównie dzięki antypoślizgowej rękojeści. Stojak na wędki może przybrać rozmaite formy. Wielostanowiskowe, obrotowe, regulowane pod względem kąta nachylenia stojaki na wędki można coraz częściej zobaczyć również na krajowych łowiskach. Ale nie tylko takie. Również stojaki na wędki własnej roboty cieszą się sporym powodzeniem, a w Internecie bez problemu znajdziemy porady, jak zrobić stojak na wędki własnoręcznie. Stojak na wędki przyda się szczególnie przy dłuższej zasiadce. Jeśli chcemy inwestować w profesjonalny sprzęt typu tripody czy rodpody, wędkarze polecają wybierać stojaki na wędki sprawdzonych firm - te droższe i trwalsze, które posłużą latami, okażą się lepszym wyborem niż tańsze stojaki. 

Jaki powinien być stojak na wędki?

Chcąc mieć do dyspozycji stabilny stojak na wędki, niestety musimy się liczyć z tym, że nie będzie lekki. Powinien on być jak najbardziej stabilny, głównie po to, by nie poddawał się niekorzystnym warunkom atmosferycznym (np. silnemu wiatrowi). W stabilizacji stojaka na wędki pomoże także jego mocowanie do podłoża za pomocą specjalnych haków czy śledziami. W razie potrzeby można dokupić specjalne nakładki - obciążniki na nogi stojaka na wędki to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.

W związku z tym, że nad wodą mamy do czynienia z różnym podłożem, dodatkowym atutem będzie regulacja nóg, pomagająca w wypoziomowaniu stojaka na wędki. Standardem powinna być także regulacja buzz barów oraz wysoka jakość zacisków na ruchome elementy. Nowoczesne stojaki na wędki karpiowe charakteryzują się także wytrzymałą głowicą, która zapewnia łatwy rozstaw nóg na każdej płaszczyźnie, mocną konstrukcją z aluminium, regulowaną wysokością i pokrowcem, który posiada również miejsca na sygnalizatory. Koszt nowoczesnego stojaka na wędki waha się od 60 do nawet 400 złotych. 

Stojak na wędki – jak zrobić?

Wędkarze, którzy większość wolnego czasu spędzają nad wodą, z pewnością chętnie zainwestują nawet kilkaset złotych na nowoczesny stojak na wędki. Niemniej w Internecie nie brak porad odnośnie do tego, jak własnoręcznie wykonać stojaki na wędki. Jak zrobić stojak na wędki? Można do tego wykorzystać rury PCV, płyty pilśniowe czy wykonać drewniany stojak na wędki.

Stojak na wędki z rur PCV może dokładnie imitować profesjonalny rodpod, choć naturalnie nie będzie tak wytrzymały jak oryginał. Do wykonania drewnianego stojaka na wędki przyda się piła lub wyrzynarka, kilka desek (oraz płyty pilśniowe) plus oczywiście wkręty i gwoździe. Wystarczy talent majsterkowicza i w kilka godzin mamy gotowy stojak na wędki, dzięki któremu nasz drogocenny sprzęt można bezpiecznie przechowywać w domu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ivan Kukin/Getty Images

Pozostałe wiadomości