Hobby

Procesor do gier – jaki jest najlepszy CPU dla graczy? Jak wybrać procesor dla gracza?

Hobby

Aktualizacja:
GettyImages-739278557.jpg

Procesor to, oprócz karty graficznej, najważniejszy element komputera gamingowego, mający znaczący wpływ na jakość i komfort gry. Jaki procesor do grania sprawdzi się najlepiej?

Procesor to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera, który w dużej mierze decyduje o wydajności sprzętu. Często CPU nazywa się sercem urządzenia. Procesor w grach komputerowych odgrywa dużą rolę, dlatego gracze powinni zwrócić na niego szczególną uwagę. Jaki procesor dla gracza komputerowego będzie najlepszy?

Dobry procesor do gier - na co zwrócić uwagę?

Co cechuje dobry procesor do gier ? Jednym z najważniejszych parametrów określających wydajność procesora jest liczba rdzeni . Im więcej rdzeni posiada CPU, tym więcej zadań jest w stanie obsługiwać w tym samym czasie. Procesory do gier powinny być wyposażone w co najmniej dwa rdzenie . Najnowsze, zaawansowane gry wymagają często korzystania z procesora 4- lub 6-rdzeniowego.

Taktowanie to drugi z parametrów , na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego CPU. Taktowanie wyraża się w MHz lub GHz i mówi o ilości operacji, które procesor może wykonać podczas jednej sekundy. Im wyższe taktowanie, tym lepiej. Wiele modeli procesorów posiada możliwość podkręcania, dzięki czemu gamer sam zwiększa wydajność. Odblokowany mnożnik pozwalający na podkręcanie jest zazwyczaj zaznaczony na specyfikacji danego modelu procesora literką „K”. Jeśli dysponujemy więc mniejszym budżetem, dobrym rozwiązaniem jest zakup CPU z niższym taktowaniem, ale z odblokowanym mnożnikiem.

Należy jednak pamiętać, że zwiększanie wydajności poprzez podkręcanie skutkuje tym, że wydziela się więcej ciepła i zwiększa się zapotrzebowanie na energię. Wiąże się to z koniecznością zadbania o dobre chłodzenie i mocny zasilacz.

Ilość rdzeni i taktowanie to dwa najważniejsze elementy wpływające na wydajność CPU. Jednak przy wyborze procesora powinniśmy też zwrócić uwagę na pamięć podręczną catche . Modele dostępne dzisiaj na rynku charakteryzują się zazwyczaj pamięcią podręczną L1, L2, L3 - czyli pamięcią poziomu pierwszego, drugiego i trzeciego. Generalna zasada mówi, że im więcej pamięci podręcznej, tym wydajność CPU jest lepsza . Pamięć podręczna ma za zadanie przechowywać dane, które wykorzystują jednostki obliczeniowe CPU.

Pobór mocy, czyli współczynnik TDP to kolejny z parametrów, który wpływa na wydajność procesora. Najlepsze CPU mają współczynnik TDP na poziomie około 140 W. Procesory ze średniej półki charakteryzują się współczynnikiem TDP w okolicach 95 W.

Procesor gamingowy - jakie powinien mieć parametry?

Procesor do grania powinien być co najmniej dwurdzeniowy. Tego typu podzespoły można kupić za kilkaset złotych. Dwurdzeniowy CPU nie będzie kolidować z pracą karty graficznej. Jednak należy mieć na uwadze, że tego typu procesor może nie poradzić sobie z nowszymi tytułami.

Procesor gamingowy dla bardziej zaawansowanych i wymagających graczy powinien być bardziej wydajny i posiadać 4 lub 6 rdzeni . Gamerzy, którzy chcą zwiększyć wydajność CPU za nieduże pieniądze, powinni zastanowić się nad procesorami z odblokowanym mnożnikiem. W przypadku zawodowych gamerów procesory powinny mieć minimalnie 6 rdzeni. 8-rdzeniowe CPU będzie odpowiednie dla tych, którzy wybierają najnowsze, wymagające sprzętowo tytuły. Im więcej rdzeni, tym wydajność procesora będzie większa. Dodatkowe rdzenie sprawią, że zadania w tle będą działać płynniej. 8-rdzeniowe CPU są też odpowiednim wyborem dla tych gamerów, którzy zajmują się streamingiem.

Taktowanie w procesorach do gier komputerowych powinno kształtować się na poziomie 3,2 GHz lub więcej. Pamięć podręczna powinna mieć co najmniej trzy poziomy - L1, L2 i L3. Najlepiej zdecydować się na zakup procesorów z nowszych generacji - producenci regularnie wprowadzają na rynek nowe, ulepszone modele. Zastosowane w nich rozwiązania wpływają na lepszą jakość procesorów.

Ile kosztuje procesor do gier? Tani procesor do gier komputerowych można kupić już za około 300 zł. Procesory z tej półki cenowej są w stanie zadowolić mniej wymagających graczy. Z kolei najdroższe, topowe procesory stworzone z myślą o profesjonalnych gamerach to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli chcemy mieć pewność, że komfort gry będzie na wysokim poziomie, najlepiej zdecydować się na procesory ze średniej półki cenowej.

Ilość parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dobrego CPU do gier komputerowych czyni zakup niełatwym zadaniem. Przy wyborze należy również pamiętać, że najlepszy procesor do gier to taki, który dobrze współgra z kartą graficzną. Nie powinien być więc ani gorszej, ani lepszej jakości od karty. Jeśli te dwa elementy będą źle dobrane, będą się ograniczać nawzajem. CPU i karta graficzna powinny być dobrane tak, by w pełni wykorzystać potencjał i moc obu elementów. Dzięki temu gamerzy będą mogli cieszyć się największym komfortem rozrywki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości