Hobby

Polacy zrobią najdokładniejsze zdjęcie Drogi Mlecznej. Czeka ich niezwykła wyprawa

Hobby

Aktualizacja:

To może być najważniejsze wydarzenie w świecie astrofotografii. Michał Ostaszewski będzie miał szansę zrobić najdokładniejsze zdjęcie Drogi Mlecznej. Aby zrealizować swój projekt życia, udaje się aż do Namibii. Jego wyprawę będzie dokumentował youtuber Marcin Kuciński. O planowanej podróży opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Projekt Giga Galaxy

Założeniem działania jest wykonanie najdokładniejszej fotografii drogi mlecznej, która połączy w sobie cechy sztuki i nauki. W założeniu ma być to najdokładniejsze komercyjne ujęcie galaktyki. Zdjęcie będzie miało rozdzielczość 1,5 gigapixela, co jest równe rozdzielczości 500 telewizorów Full HD. Do jego wykonania potrzebne będzie kilka nocy ciągłego naświetlania. Łącznie powstanie ok 2-3 tys. ujęć, z których zostanie stworzony kompletny obraz drogi mlecznej.

Oczywiście takie zdjęcie nie może powstać wszędzie. W tym celu Michał Ostaszewski wyrusza na specjalną farmę astrofotograficzną w Namibii. Jest to najmniej zanieczyszczone światłem miejsce na świecie, co - w połączeniu ze stabilną pogodą - daje idealne warunki do obserwacji nocnego nieba.

To jest pewnego rodzaju hotelik z pełną infrastrukturą do tego typu działań. Są miejsca pod teleskopy, pod montaże, doprowadzony jest prąd. Wszystko jest przygotowane pod astrofotografię

- zdradził Michał Ostaszewski.

Michał Ostaszewski trenował łyżwiarstwo, jednak od zawsze fascynowało go to, co ponad głowami. Na początku marzył o karierze pilota myśliwca, jednak ostatecznie jego myśli skierowały się w stronę kosmosu.

Jak sfotografować Drogę Mleczną?

Projekt Michała Ostaszewskiego zakłada sfotografowanie zaledwie fragmentu Drogi Mlecznej. Jak zaznaczył, aby uchwycić ją całą, potrzebuje kilku lat pracy.

Chcę sfotografować około jedną czwartą drogi mlecznej. To będzie obszar zawierający ok. 25 mld gwiazd

Podstawą wykonania dobrego zdjęcia kosmosu jest odpowiedni sprzęt. Kluczowym elementem wyposażenia jest montaż paralaktyczny, będący rodzajem statywu umożliwiającego śledzenie ruchu nieba.

Dzięki temu śledzeniu będę mógł wykonywać nielimitowane w czasie ekspozycje, co pozwoli uzyskać dużo światła nawet od tych najsłabszych obiektów

- wyjaśnił, prezentując urządzenie.

Praca nad idealnym ujęciem zostanie udokumentowana przez Marcina Kucińskiego. Obaj pasjonaci wierzą, że uda im się pochwalić efektami swoich działań już latem.

Jak wygląda ich współpraca? Tego dowiedzie się z poniższego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl

Zobacz też:

Dorota Naruszewicz wraca do zawodu. "To, co dzieje się w jej życiu to nie jest żaden podmuch, to jest wicher"

Siostry Mancewicz udowadniają, że można pracować z rodziną. "Śmieją się z nas, że jesteśmy 'Kartacziankami', od podlaskich kartaczy"

Niespodzianka dla Darii Widawskiej z okazji jej 44. urodzin. Aktorka niczego się nie spodziewała. "Dobrze, że nie jestem w piżamie"

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Magdalena Nabiałczyk

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości