Hobby

Papier ryżowy decoupage – co to jest i jak go używać? Instrukcja krok po kroku

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Westend61/Getty ImagesDecoupage

Technika decoupage wymaga wykorzystania dobrej jakości materiałów, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie ciekawego efektu na drewnie, szkle czy innej powierzchni. Zamiast kłopotliwych w użyciu serwetek można sięgnąć po papier ryżowy do decoupage. Jest on nieco grubszy, choć półprzezroczysty. To świetne rozwiązanie szczególnie dla początkujących hobbystów.

Producenci oferują papier ryżowy decoupage w formie wygodnych arkuszy zawierających komplety wzorów w danym stylu i tematyce. Do wyboru mamy przeróżne motywy – od świątecznych, roślinnych, przez ornamenty i napisy, aż do religijnych. Dodatkowo wraz z papierem ryżowym można zastosować werniks, dzięki któremu uzyskamy efekt spękania oraz lakiery i farby akrylowe w wybranym kolorze

Papier ryżowy decoupage – co to takiego?

Osoby zajmujące się rękodziełem, a szczególnie techniką zdobienia przedmiotów zwaną decoupage, na pewno prędzej czy później spotkają się z materiałem alternatywnym dla tradycyjnie wykorzystywanych serwetek, czy zwykłego papieru dedykowanego tej technice. Papier ryżowy do decoupage to nośnik wzorów, które możemy nanosić na wybrane podłoże. Jest półprzezroczysty i nieco grubszy niż pojedyncza warstwa serwetki, a na jego powierzchni można dostrzec wyraźne włókna, które odpowiadają za niebanalne wykończenie. Świetnie nadaje się dla początkujących.

Papier ryżowy występuje w formie arkuszy o standardowej wielkości A4, choć znajdziemy także takie w rozmiarze A5 lub A3. Jego gramatura to zwykle 30g/m2 lub 40g/m2. Dokładnie taka gęstość jest potrzebna, by uzyskać półprzezroczysty efekt bez nadmiernego rwania się papieru. Na rynku dostępny jest zarówno importowany, jak i polski papier ryżowy, występujący w niezliczonych wzorach.

Papier ryżowy decoupage – jak używać i co jest potrzebne?

Stosowanie papieru ryżowego w technice decoupage jest bardzo łatwe, jednak dobrze znać podstawy – szczególnie jeśli dopiero zaczyna się przygodę z tą techniką. Ogólne zasady są zbieżne z metodą serwetkową, choć wzory znajdujące się na arkuszu nie wymagają namaczania czy rozwarstwiania – są gotowe do zastosowania na wybranej powierzchni.

Aby nałożyć papier ryżowy decoupage krok po kroku, najpierw warto zgromadzić niezbędne przedmioty. W najbardziej podstawowej wersji potrzebne będą: przedmiot, który chcemy ozdobić (na przykład drewniane pudełko), arkusz papieru ryżowego, klej do decoupage lub wikol, farby akrylowe w jasnych kolorach, farba podkładowa (ewentualnie można pominąć), płaski pędzel średniej grubości oraz lakier do wykończenia. Dla zaawansowanych polecamy także preparaty umożliwiające osiągnięcie wybranego efektu, na przykład werniks postarzający, pękający lub błyszczący, a także zestaw pozwalający na stworzenie imitacji rdzy. Wszystko zależy od pomysłu na dany wzór i ozdabiany przedmiot.

Papier ryżowy decoupage – krok po kroku

Stosowanie papieru nie przysporzy trudności – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją. Najpierw warto przygotować bazę – miejsce, gdzie ma znaleźć się wzór, należy je pomalować farbą podkładową (primerem) oraz warstwą jasnej farby akrylowej i pozostawić do wyschnięcia. Następnie trzeba wyciąć wybrany fragment papieru ryżowego, zachowując odstęp jednego lub dwóch centymetrów od jego krawędzi. Potem najlepiej wyrwać go, tak by uzyskać nieregularny brzeg – dzięki temu będzie lepiej wtapiał się w tło. Wzór umieszczamy w wybranym miejscu i smarujemy warstwą kleju, który przesiąknie przez papier, utrzymując go na wyznaczonej powierzchni. Wikol może być zbyt gęsty, dlatego warto go rozcieńczyć wodą. Po wyschnięciu można wycieniować brzegi wzoru farbą akrylową. Na tym etapie istnieje też możliwość zastosowania wybranego werniksu, by osiągnąć ciekawy efekt (ten proces można jednak pominąć). Następnie czas na pokrycie pracy utrwalającym lakierem – matowym lub błyszczącym. Rękodzieło wykonane techniką decoupage z papierem ryżowym gotowe!

Papier ryżowy decoupage – jakie rodzaje są do wyboru?

Wśród ogromnej liczby dostępnych na rynku wzorów papieru ryżowego są między innymi motywy związane z architekturą i sztuką, świąteczne, roślinne, zwierzęce, etniczne, w stylu vintage lub shabby chic, a także ornamenty i napisy. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie, by tworzyć niepowtarzalne rękodzieło. Producenci zadbali także o serie specjalne, tworząc papier ryżowy decoupage. Jakie rodzaje można kupić? Istnieje na przykład wyjątkowo cienki papier ryżowy z serii Soft, który pozwala ograniczyć do minimum ilość kładzionego kleju. Dostępne są także arkusze ze wzorami wzbogaconymi folią metaliczną – pozłacane lub posrebrzane napisy pozwolą na stworzenie niebanalnych aranżacji. Na rynku dostępny jest także papier ryżowy biały do decoupage. Jest gładki, pozbawiony wzoru, lecz struktura bogata we włókna pozwala nadać zdobionej powierzchni niebanalny urok. Doskonale nadaje się do nanoszenia na szkło i lampiony, zapewniając delikatne przytłumienie światła.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jak zrobić własnoręczne ozdobne mydełko?

Jak zrobić własnoręcznie ozdobne mydełko?
Jak zrobić własnoręcznie ozdobne mydełko?
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości