Jak zrobić namiot bezcieniowy szybko i bez większych kosztów?

Fotograf z narzędziami swojej pracy. Fotograf, statyw, aparaty, lampy błyskowe, oświetlenie studia fotograficznego.
Fot. PeopleImages / Getty Images
Namiot bezcieniowy jest wykorzystywany głównie w fotografii produktowej. Korzystanie z namiotu nie jest skomplikowane, również koszty związane z kupnem czy samodzielnym zrobieniem namiotu nie są wysokie.

Dzięki wykorzystaniu namiotu bezcieniowego możemy robić zdjęcia produktowe, na których nie będzie widać cieni, a przedmiot będzie równomiernie oświetlony. Namiot bezcieniowy ma za zadanie przede wszystkim rozpraszać światło. Jest on niezwykle przydatny w sytuacjach, gdy chcemy ograniczyć lub zupełnie wyeliminować nieestetyczne odbicia na przedmiocie, który fotografujemy. Chodzi tu głównie o rzeczy, które charakteryzują się błyszczącymi powierzchniami, na przykład garnki. Więc jak zrobić namiot bezcieniowy i nie wydać na to dużo pieniędzy?

Namiot bezcieniowy - jak zrobić go samodzielnie?

Namiot bezcieniowy DIY może wykonać każdy, często z przedmiotów, które mamy w domu pod ręką. Ściany namiotu powinny być zrobione z jasnego, białego, półprzezroczystego materiału. Dzięki temu światło, które wpada do środka namiotu będzie miękkie i równe.

Do zrobienia namiotu można wykorzystać na przykład kosz na pranie wykonany z białej tkaniny, który będzie skutecznie rozpraszać światło. Namiot można też zrobić z pudełka wykonanego ze specjalnego materiału. W sklepach można znaleźć elastyczne pudełka zrobione z półprzezroczystych materiałów, które kosztują kilkanaście złotych.

Możemy też ratować się zwykłym kartonowym pudełkiem. Należy z niego wyciąć wszystkie ściany i dno. Następnie do podstawy i ścian wystarczy przykleić papier, na przykład śniadaniowy.

Zobacz film: Poprawianie zdjęć. Źródło: Dzień Dobry TVN

Oprócz samej konstrukcji namiotu bezcieniowego będzie nam potrzebne tło. W fotografii produktowej spotkamy się najczęściej z białym tłem. Ma to swoje uzasadnienie - taki kolor jest neutralny i nie przekłamuje kolorów fotografowanego obiektu. Możemy do tego wykorzystać na przykład biały, sztywny brystol, dzięki któremu nie będzie widać przejścia pomiędzy podłożem a ścianą. Za niewielkie pieniądze kupimy też papier do plotera, który na pewno posłuży nam długi czas.

Jeśli wykonamy namiot z pudełka, nie będziemy musieli się przejmować, jak złożyć namiot bezcieniowy. Wystarczy go odłożyć w bezpieczne miejsce. W przypadku profesjonalnych namiotów ich złożenie też nie powinno przysparzać większych problemów.

Zestaw do fotografii bezcieniowej

Oprócz tła zestaw bezcieniowy powinien oczywiście zawierać lampy. Jeśli pozwala nam na to budżet, skorzystajmy z lamp studyjnych - są one najlepszym rozwiązaniem. Minimum wyposażenia to dwie lampy, jednak idealnym rozwiązaniem są trzy sztuki - wtedy możliwe jest oświetlenie przedmiotu również z góry albo od tyłu.

Jeśli lampy studyjne są dla nas zbyt kosztownym wydatkiem, wykorzystajmy zwykłe lampki z żarówkami halogenowymi, ważne, by miały one taką samą moc.

Jeśli chcemy uzyskać na przykład efekt odbicia pod przedmiotem, możemy podłożyć pod niego płytkę pleksi w białym kolorze. Do eksperymentowania z odbiciami przydadzą się też szyby o odpowiednich rozmiarach, które można położyć za przedmiotem. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.

Inne przydatne akcesorium podczas fotografowania z wykorzystaniem namiotu bezcieniowego to statyw - dzięki niemu zdjęcia będą nieporuszone i spójne. Korzystając ze statywu, możemy ze spokojem fotografować z dłuższym czasem naświetlania, co jest niezbędne, jeśli do oświetlenia wykorzystujemy zwykłe lampki biurkowe.

Namiot bezcieniowy - jak używać?

Namiot bezcieniowy służy do robienia zdjęć przedmiotom o małych bądź średnich gabarytach. Poprzez ustawienie takiego przedmiotu wewnątrz namiotu eliminujemy cienie i odbicia. Zdjęcia w namiocie bezcieniowym robi się stosunkowo łatwo. Najważniejszą zasadą jest, aby namiot był większy niż fotografowane przedmioty. Powinny się one w nim mieścić i nie znajdować się zbyt blisko ścian.

Równie istotne jest prawidłowe ustawienie źródła światła. Jeśli mamy do dyspozycji dwie lampy, ich światło powinno padać na przedmiot krzyżowo. Trzecie źródło światło może posłużyć do oświetlenia z tyłu. Należy pamiętać, że nie powinno się mieszać światła dziennego ze sztucznym, bo daje to nieciekawe efekty w postaci zakłamanych kolorów. Dlatego też najlepiej fotografować po zmroku.

Bezcieniowy namiot jest niezwykle przydatny podczas robienia zdjęć produktów. Dlatego gdy będziemy sprzedawać coś przez Internet, podczas sesji fotograficznej warto skorzystać z takiego namiotu. Namiot DIY można zrobić wszędzie z dostępnych pod ręką materiałów. Profesjonalne zdjęcia przedmiotów z wykorzystaniem namiotu bezcieniowego z pewnością zachęcą do zakupu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości