Hobby

Zdobienie szkła techniką millefiori. Na czym polega?

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Sylwia Repeła
Mistrz sztuki Millefiori, czyli tysiąca kwiatów
Dzień Dobry TVNMistrz sztuki Millefiori, czyli tysiąca kwiatów

Millefiori to technika wytwarzania szkła mozaikowego znana od starożytności. Tworzeniem takich arcydzieł zajmuje się Tomasz Gondek. Jak zaczęła się jego przygoda z tą niezwykłą dziedziną sztuki? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Millefiori - na czym polega ta sztuka zdobienia szkła?

Millefiori (tysiąc kwiatów) to niezwykła sztuka zdobienia szkła znana już w starożytności. W czasach nowożytnych jako pierwsi zajmowali się nią Włosi. W Polsce powstaje ona w Szklarskiej Porębie i wychodzi spod ręki Tomasza Gondka. - Już w wieku 4 lat wiedziałem, że będę hutnikiem. Kiedy byłem dzieckiem i chodziłem do ojca do huty, dawano mi piszczel, czyli długą rurkę, przez którą hutnik wdmuchuje powietrze do szkła, żeby dmuchnąć. To było coś niesamowitego - wspominał w rozmowie z naszą reporterką.

Co ciekawe, tej niezwykle trudnej i wymagającej techniki zdobienia szkła nauczył się sam, obserwując swojego ojca przy pracy. - Był wspaniałym hutnikiem. Jak trzeba było coś zrobić, to się mówiło: "Panie Bronku, jak pan tego nie zrobi, to nikt tego nie zrobi". Bronek mówił wtedy, że jak wszyscy wyjdą z huty na przerwę, to on przygotuje, co trzeba. Trzymał swoje umiejętności w sekrecie, a Tomek miał niezwykłą okazję go podglądać - mówił prof. Andrzej Blurz, były wykładowca ASP we Wrocławiu.

Jak zdobi się szkło techniką millefiori?

Zdobienie szkła techniką millefiori wymaga nie tylko talentu, ale przede wszystkim sporej wiedzy z zakresu chemii oraz fizyki. - Szkło barwimy związkami metali. Na przykład złoto daje czerwony kolor, niebieski - kobalt, a zielony - żelazo. Musimy ich odpowiednio użyć, aby w pierwszej kolejności zabarwić masę szklaną, zdobienia pojawiają się później - tłumaczył Tomasz Gondek.

Jest jedną z niewielu osób, które zdobią szkło techniką millefiori. Mężczyzna ma nadzieję, że znajdzie się ktoś, komu będzie mógł przekazać swoją wiedzę. - Być może młodsza córka kiedyś się tym zajmie. Jednak jeśli pojawia się pewna osoba, która chce się tym zająć, to podzielę z nią swoją wiedzą i doświadczenie - zapewnił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości