Fotografuje stare kamienice. "Stwierdziłam, że chciałabym spełnić swoje marzenie"

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Historia zamknięta w starych kamienicach
Historia zamknięta w starych kamienicachDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Monika Szymanik jest fotografką amatorką, która uwielbia odkrywać i uwieczniać na zdjęciach stare kamienice. Wszystko zaczęło się od tego, że postanowiła zarobić na wykończenie swojego wymarzonego domu, który kupili wspólnie z mężem.

Fotografie szczecińskich kamienic

Monika Szymanik chciała wspomóc remont domu, który kupili z mężem, dlatego postanowiła pokazać światu swoje fotografie. Założyła konto na Instagramie, gdzie prezentowała zdjęcia starych kamienic. - Byłam po 40., wiec stwierdziłam, że chciałabym spełnić swoje marzenie i wydać album - powiedziała autorka. Chciała, aby w publikacji w szczególności znalazły się fotografie szczecińskich kamienic.

Monika wykonywała zdjęcia najzwyklejszym telefonem, a mimo to jej album stał się hitem. Pasjonat historii Wiktor Możdżer przyznał, że ma ona talent do pokazywania kamienic w niezwykły sposób. Doskonale widać każdy detal. - Można przechodzić obok jednego miejsca pięć, dziesięć, piętnaście razy i nie widzieć tego, co Monika uwieczniła - powiedział.

Monika Szymanik Odkrywa stare kamienice

Monika Szymanik odwiedza stare kamienice i fotografuje ich wnętrza. Obiektem jej zainteresowania są zabytkowe posadzki czy ściany. Przyznała, że to, co robi wzbudza też zainteresowanie mieszkańców.

- Często otwierają drzwi i wywiązuje się rozmowa. Myślę, że dla mieszkańców też to jest przyjemne, że mieszkają w miejscu, gdzie kogoś może coś zaciekawić. Mogą spojrzeć inaczej na miejsce, w którym mieszkają - podkreśliła fotografka.

Jej praca wiąże się też z poznawaniem różnych historii, nie tylko budynków, ale także ludzi, którzy je zamieszkują bądź żyli w nich przed lat.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości