Hobby

"Milionerzy". Uczestnik źle wytypował najdłuższą rzekę Europy. Czy mimo to wygrał 10 tys. złotych?

Hobby

Autor:
Dominika
Czerniszewska

"Najkrótszą rzeką jest najdłuższa rzeka" - z takim pytaniem musiał się zmierzyć Jacek Iwaszko, muzykolog z Warszawy, który stanął w "Milionerach" do walki o 10 tys. złotych. Czy zaznaczył poprawną odpowiedź?

Muzykolog z Warszawy Jacek Iwaszko na co dzień pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina. W "Milionerach" zasiadł naprzeciwko Huberta Urbańskiego jako drugi uczestnik tego odcinka. Z pierwszymi pytaniami poradził sobie bez problemów. Chwila zwątpienia nastąpiła przy tym za 10 tys. złotych. Czy uczestnik znał odpowiedź? Czy postanowił skorzystać z koła ratunkowego?

"Milionerzy". Pytanie o rzekę

Pytanie za 10 tys. złotych brzmiało - Najkrótszą rzeką jest najdłuższa rzeka:

A: Europy,

B: Azji,

C: Ameryki Południowej,

D: Afryki.

- No dobrze. Najdłuższymi rzekami Ameryki Południowej i Afryki są odpowiednio - Amazonka i Nil. To są rzeki, jak ja się uczyłem w szkole geografii, to biły się o miano najdłuższej rzeki, więc stawiam, że nie są najkrótsze. Najdłuższa rzeka Azji? Krąży mi po głowie rzeka Jangcy, ale skąd ta odpowiedź w mojej głowie się wzięła, to nie mam pojęcia. W Europie króluje Dunaj, który ma koło 3 lub 4 tys. km. I teraz pytanie, czy azjatycka rzeka, której nie jestem pewien… a może Ganges? To też jest bardzo długa rzeka – rozmyślał uczestnik.

- No dobrze, najkrótszą rzeką moim zdaniem jest najdłuższa rzeka Europy. Poproszę Cię o zaznaczenie odpowiedzi A - dodał po chwili namysłu.

Hubert Urbański dopytał, czy uczestnik definitywnie prosi o zaznaczenie odpowiedzi "A" bez kół ratunkowych. Jacek Iwaszko nie posiłkował się jeszcze żadnym z nich.

- Tak, definitywnie bez kół ratunkowych – odparł pewnym głosem muzykolog. - Proszę bardzo. Wszystko będzie jasne po przerwie – zadeklarował prowadzący "Milionerów".

"Najkrótszą rzeką jest najdłuższa rzeka" - czy uczestnik znał odpowiedź?

Hubert Urbański, trzymając uczestnika i widzów w napięciu odparł: „I tak, i nie”. Jak zatem brzmi prawidłowa odpowiedź?

– Rzeczywiście Jangcy, Amazonka i Nil są najdłuższe. Każda z nich ma ponad 6 tys. km. Natomiast ta najdłuższa rzeka Europy to nie jest Dunaj. Chodzi o Wołgę. Ma 3 530 km. Tak czy inaczej, dużo mniej niż trzy pozostałe - wyjaśnił.

Zatem prawidłowa odpowiedź to A: Europy. Choć uczestnik pomylił najdłuższe rzeki Europy, dobrze zaznaczył i wygrał 10 tys. złotych.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Czarnecki i Adamska o kulisach serialu "Skazana"

Czernecki i Adamska o kulisach serialu „Skazana”
Czernecki i Adamska o kulisach serialu „Skazana” Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości