Hobby

Niepełnosprawny artysta odnosi międzynarodowe sukcesy. Mariusz Kędzierski udowadnia, że sztuka nie zna granic

Hobby


Mariusz Kędzierski urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Niepełnosprawność nie stanęła mu jednak na drodze do realizacji marzeń. Dziś jest znanym na całym świecie artystą. Podróżuje, zdobywa nagrody i motywuje innych do działania.

Mariusz Kędzierski - plastyk bez granic

Mariusz Kędzierski jest artystą i mówcą motywacyjnym. Pomimo niepełnosprawności z powodzeniem realizuje swoją pasję, czyli rysowanie hiperrealistyczne. Od niedawna zajmuje się również malarstwem. W Studiu Dzień Dobry TVN pojawił się z obrazem o bardzo ciekawej historii.

- W momencie kiedy go rysowałem, przechodził obok mnie pewien chłopak. Zapytał, czy znam tę osobę, która jest na fotografii, ja powiedziałem, że nie, a zdjęcie wziąłem z Internetu, bo bardzo mi się spodobało i postanowiłem, że je narysuje. On powiedział, że zna osobę, która jest na tym zdjęciu i czy nie mam nic przeciwko, jeśli on zrobi zdjęcie i wyśle do tego mężczyzny. Okazało się, że to bardzo znany ukraiński model, który obecnie mieszka i pracuje na Filipinach. Od tamtego czasu mamy ze sobą bardzo dobry kontakt - opowiada Kędzierski.

Ten właśnie rysunek został nominowany w kategorii realizm w konkursie The Global Art Awards 2018 w Dubaju.

Człowiek sukcesu

Mariusz Kędzierski od zawsze wykazywał zdolności plastyczne. Już jako dziecko wygrywał pierwsze konkursy plastyczne. Rysowanie najpierw było dla niego ucieczką od problemów, a następnie formą rehabilitacji po jednej z kilku operacji.

- Na początku tego nie lubiłem, ale w pewnym sensie musiałem to robić, bo to wymaga bardzo dużo skupienia i cierpliwości, a ja niestety takim człowiekiem nie jestem - mówi.

Dziś rysowanie jest dla niego nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

- Miałem wystawy w Wiedniu, Oksfordzie, Londynie, Nowym Jorku, na Tajwanie w Tajpej. Teraz przygotowuję się do kolejnej, która odbędzie się na początku marca także na Tajwanie - wylicza.

Artysta ma na koncie liczne wyróżnienia, w tym dwie nagrody The Global Art Awards czy statuetkę Mr. Disabled.

Artysta, mówca motywacyjny i taksówkarz

Mariusz Kędzierski jest nie tylko artystą, ale również mówcą motywacyjnym. Blisko 10 lat temu postanowił wykorzystać własne doświadczenia życiowe do pomagania innym.

- To nie jest sztuka mówić komuś, że warto żyć, warto spełniać marzenia i tak dalej, bazując na książkach, które się przeczytało. Myślę, że w życie innego człowieka największą wartość wniesie to, co sami przeżyjemy, z czym się musieliśmy zmierzyć - tłumaczy.

Jakiś czas temu artysta podjął się jeszcze innego zadania - został taksówkarzem. Jak reagowali na niego klienci? Dowiesz się z materiału wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości