Hobby

Lustrzanka dla początkujących – jaka będzie dobra? Najlepsze lustrzanki dla fotografów amatorów

Hobby

Aktualizacja:
Photography taken by Mario Gutiérrez / Getty Images

Najlepsza lustrzanka dla początkujących – czyli jaka? Na rynku jest dostępnych wiele modeli aparatów fotograficznych typu lustrzanka. Jaki sprzęt będzie odpowiedni dla tych, którzy dopiero zaczynają robić zdjęcia?

Jaka jest dobra lustrzanka dla początkujących fotografów? W pewnym momencie nadchodzi czas, gdy nie wystarcza nam już robienie zdjęć smartfonem czy prostym aparatem kompaktowym. Lustrzanki cyfrowe robią zdjęcia o wyższej jakości niż nawet najlepsze aparaty kompaktowe. Wynika to zarówno z zaawansowanej techniki zastosowanej w nowoczesnych lustrzankach, ale też z większej matrycy, która pozwala na robienie zdjęć o lepszej jakości.

Nadchodzi więc czas, gdy chcemy robić lepsze zdjęcia przy użyciu bardziej profesjonalnego sprzętu. Wybór odpowiedniej lustrzanki dla początkującej osoby nie jest łatwym zadaniem, ponieważ liczba modeli dostępnych na rynku jest naprawdę duża. Przed zdecydowaniem się na konkretny aparat warto poświęcić trochę czasu, żeby zapoznać się z tym, co oferuje rynek i podjąć najlepszą decyzję.

Dobra lustrzanka dla początkujących – jaka matryca?

Aparat lustrzanka dla początkujących nie musi, a nawet nie powinna być najnowszym i najdroższym modelem dostępnym na rynku. Zakup zbyt zaawansowanego sprzętu, z którego korzystanie wymaga specjalistycznej wiedzy, może szybko zniechęcić początkującego fotografa do robienia zdjęć.

Lustrzanki dzielą się na aparaty z matrycą APS-C (ang. Advanced Photo System type–C ) i FF (ang. Full Frame). Formaty te informują o tym, jaki rozmiar ma matryca aparatu. Matryca APS-C jest mniejsza niż FF. Matryca FF, potocznie nazywana pełną klatką, odpowiada rozmiarem klatce 35 mm używanej w aparatach małoobrazkowych. Pełna klatka oznacza mniejszą głębię ostrości i lepsze zdjęcia.

Jednak aparaty z matrycą FF są też o wiele droższe niż te wyposażone w matrycę APS-C. Również obiektywy do pełnej klatki to o wiele większy wydatek. Dlatego na początek swojej przygody z fotografią lepiej zdecydować się na tańsze aparaty z matrycą APS-C , którymi z powodzeniem można robić w pełni profesjonalne zdjęcia wysokiej jakości.

Lustrzanka dla początkujących – poradnik

Dobra lustrzanka dla początkujących nie musi mieć też zapierającej dech w piersiach liczby megapikseli, ponieważ na początku na pewno nie będziemy robić zdjęć do wielkoformatowego wydruku. Lustrzanki półprofesjonalne oferują rozdzielczość około 14, 16 megapikseli – wartość ta zdecydowanie wystarczy do robienia zdjęć o wysokiej jakości.

Lustrzanki dla początkujących fotografów powinny mieć solidną, odporną na uszkodzenia zewnętrzną obudowę. Inne istotne parametry to czułość ISO – im większa, tym lepiej. Ważne jest też, żeby menu aparatu i rozłożenie przycisków na korpusie były przejrzyste i intuicyjne. Brzmi banalnie, ale kiedy przyjrzymy się różnym modelom aparatów, zrozumiemy, że nie jest to dla producentów oczywiste.

Przy zakupie lustrzanki sprawdźmy , czy dany producent oferuje szeroki wybór obiektywów. Zazwyczaj lustrzanki kupujemy z obiektywem kitowym (czyli takim, który jest dołączony do zestawu) 18–55 mm lub 18–105 mm. Jednak wraz z rozwojem naszych umiejętności z pewnością zechcemy wypróbować obiektywy stałoogniskowe. Są one zazwyczaj jaśniejsze, dają lepszą jakość obrazu. Dobrym pomysłem jest zakup tańszego korpusu i przeznaczenie pozostałej kwoty na dobrej jakości obiektyw. Pierwsza „stałka” to zazwyczaj obiektyw o ogniskowej 500 mm lub 35 mm. Oba rodzaje obiektywów sprawdzą się świetnie w fotografii ulicznej, reportażowej i portretowej.

Lustrzanka dla amatorów – jaki producent?

Wybierając pierwszą lustrzankę , warto kupić aparat sprawdzonych producentów. Na rynku od lat króluje kilka firm oferujących wysokiej klasy sprzęt fotograficzny. Są to m.in. Canon, Sony oraz Nikon. Każdy z producentów ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zazwyczaj osoby, które zdecydują się na aparat jednej firmy, przy zakupie nowszego sprzętu wybierają tego samego producenta. Wynika to z kwestii przyzwyczajenia – modele aparatów różnych firm różnią się na przykład rozmieszczeniem przycisków na korpusie.

Istotną kwestią są też obiektywy – jeśli mamy już kilka obiektywów pasujących do aparatu danej firmy, możemy jedynie kupić nowszy korpus. Dlatego też już na początku swojej przygody z fotografią warto zdecydować się na jednego producenta – w sklepach fotograficznych możemy wypróbować kilka modeli od różnych producentów żeby sprawdzić, jaki aparat jest dla nas najwygodniejszy w obsłudze.

Lustrzanki dla fotoamatorów można kupić już za około 1500 zł. Dobrze dobrany sprzęt fotograficzny pozwoli nam rozwinąć skrzydła. Dlatego tak ważne jest, by zakup pierwszej lustrzanki był przemyślany i świadomy. Aparat typu lustrzanka dla osoby stawiającej pierwsze kroki w fotografii nie musi być z najwyższej półki. Zakup zbyt skomplikowanego sprzętu może wręcz zniechęcić do robienia zdjęć. Dlatego na początek warto kupić aparat tańszy, ale prostszy w obsłudze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości