Hobby

Kurs decoupage - co to jest i dlaczego warto? Jak się robi decoupage?

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tolimir/Getty ImagesDecoupage

Decoupage to wyjątkowa technika zdobienia elementów z drewna. W ten sposób odmienisz każde przedmioty i to własnoręcznie! Kurs decoupage możesz wykonać nawet w domu.

Kurs decoupage nauczy Cię techniki zdobienia, ale przede wszystkim stanie się świetną okazją do ćwiczenia cierpliwości i dokładności. Dzięki niemu ozdobisz przedmioty w swoim domu i nadasz im zupełnie nowego wymiaru. Chcesz się nauczyć decoupage w domu? Zobacz, jak się do tego zabrać.

Dlaczego warto zrobić kurs decoupage?

Decoupage jest metodą zdobienia powierzchni papierem, a właściwie serwetką. Jeśli choć trochę lubisz rękodzieło i czujesz w sobie artystyczną duszę, decoupage stanie się Twoim ulubionym hobby. Kurs decoupage pozwoli zdobyć umiejętności techniczne, a co za tym idzie - odmienić wygląd starych albo niepotrzebnych elementów w Twoim domu. W ten sposób dasz drugie życie np. drewnianym skrzynkom, podkładkom, a nawet blatom stolików.

Warsztaty decoupage z reguły trwają jeden lub dwa dni i odbywają się w różnych miastach w Polsce. Kursy przeznaczone są zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Jeśli to Twoje początki z tą techniką rękodzielniczą, nauczysz się pracować na powierzchni drewnianej, szklanej lub ceramicznej, wykorzystując odpowiednie materiały do stworzenia zupełnie nowatorskiego dodatku do domu. Warsztaty decoupage uczą od A do Z, jak przeprowadzić metamorfozę starych mebli i dekoracji, a także, jak komponować ze sobą różne motywy. To także świetna okazja do pokazania zdolności artystycznych przez najmłodszych. Warsztaty decoupage dla dzieci to szansa na ćwiczenie cierpliwości, precyzji oraz doskonalenia umiejętności technicznych i plastycznych.

Czego możesz nauczyć się na kursie decoupage od zera?

  • czym jest decoupage,
  • jakie wybrać preparaty, narzędzia, materiały i dekoracje,
  • jak przechowywać narzędzia,
  • jak ozdobić drewnianą powierzchnię,
  • jak udekorować swoją pracę,
  • jak wykonać efekty przetarcia, starego drewna lub pęknięć.

Jak się robi decoupage? Niezbędne elementy

Aby rozpocząć przygodę z nowym hobby, jakim jest decoupage, zacznij od skompletowania zestawu do zdobienia elementów. Jako ozdobę stosuje się zazwyczaj kolorowe serwetki, które mogą mieć różne motywy, np. vintage. W ten sposób ozdobisz każdą powierzchnię - drewno, metal, a nawet ceramikę. Podstawą jest oczywiście element, który chcesz ozdobić. Najlepiej zacząć od powierzchni płaskich i drewnianych, czyli np. deski do krojenia. Możesz także ozdobić pudełko, zakładkę albo pojemnik do chusteczek higienicznych. Surowe drewno jest prostym materiałem do ozdobienia, a jak podszkolisz swoje możliwości, spokojnie przejdziesz do szkła lub ceramiki. Oprócz serwetek i drewnianej dekoracji przyda się także papier ścierny, specjalny klej do decoupage, lakier do drewna, farba akrylowa oraz pędzelki. Na rynku dostępne są specjalne serwetki do decoupage, które mają rozmaite wzory i kolory, dzięki temu nie masz ograniczeń w dekoracji przedmiotów.

Sztuka decoupage krok po kroku

Decoupage nie jest wcale tak skomplikowane, jak się wydaje. Nie trzeba mieć zdolności technicznych ani manualnych, dlatego ta metoda jest często stosowana przez dzieci.

Na samym początku trzeba przygotować powierzchnię do dekorowania. Aby to zrobić, przyda się papier ścierny (najlepiej taki, który ma niską granulację). Dokładnie wyczyść powierzchnię, aby pozbyć się grudek i zanieczyszczeń. Jeśli wykorzystujesz stare meble lub dodatki, przemyj powierzchnię alkoholem. Musi być ona sucha i dokładnie wyczyszczona na końcu. Możesz użyć suchej szmatki, by usunąć wszelki pył.

Powierzchnię należy pomalować farbą akrylową i poczekać aż wyschnie.

Teraz wybierz serwetki, którymi ozdobisz wybraną powierzchnię. Dopasuj ich kształt do drewna, możesz np. odrysować wzór na serwetce i rozdzielić ją w taki sposób, by pozostała Ci w dłoni delikatna, cienka warstwa. Możesz też zrobić odwrotnie - wybrać interesujący Cię motyw z serwetki i to właśnie jego wyciąć i dopasować do zdobionej powierzchni. Ważne, aby była to cienka warstwa.

Kolejnym krokiem jest przyłożenie serwetki do drewna. Pędzelkiem z naturalnego włosia należy delikatnie nałożyć cienką warstwę kleju. Tutaj liczy się cierpliwość i precyzja, aby nie uszkodzić serwetki. Jeśli za pierwszym razem się nie uda - wróć do początku.

Teraz musisz dać powierzchni wyschnąć, a następnie pokryć ją lakierem. Ten efekt pozwoli na stworzenie naturalnej powierzchni. Istnieją także lakiery, które dają dodatkowy efekt, np. imitują pęknięcia. Chcesz ozdobić swój dodatek? Możesz nakleić koronki, sznurki lub tasiemki.

Nauka decoupage online? To możliwe!

W sieci znajdziesz kursy decoupage online, dzięki którym w zaciszu domowym nauczysz się tej techniki krok po kroku. Dzięki filmikom i specjalnie przygotowanym materiałom dowiesz się wszystkiego od podstaw, włącznie z wytłumaczeniem trudnych nazw preparatów oraz pokazaniu, jak wykonać swoje pierwsze zdobienie. Kurs w domu możesz także wykonać o każdej porze dnia. W odróżnieniu od warsztatów prowadzonych twarzą w twarz nie ma żadnych ograniczeń. Warsztat decoupage można wyposażyć samemu i stworzyć go np. w piwnicy, na balkonie (trzeba uważać na pogodę!) lub po prostu na biurku w salonie. Dużym plusem tego typu nauki jest także to, że samemu decydujesz o tempie pracy. Nie masz żadnych ograniczeń!

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jesienne wianki dekoracyjne

Jesienne wianki dekoracyjne
Jesienne wianki dekoracyjne Kolorowe liście, jarzębina, żołędzie, kasztany czy kwiaty to przepiękne materiały na jesienne dekoracje. Dzisiaj spróbujemy zrobić wieńce dekoracyjne, które mogą ozdobić wejście do domu, stół czy nawet okno.
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tolimir/Getty Images

Pozostałe wiadomości