Hobby

Kumple spadochroniarze z Krakowa. Od 50 lat łączy ich podniebna przyjaźń: "Pasja nas cementuje"

Hobby

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Izolda Sanetra
Od 50 lat skaczą ze spadochronem
Od 50 lat skaczą ze spadochronemDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Leszek, Paweł i Wiesław to trójka przyjaciół, która w latach młodości rozpoczęła swoją przygodę ze spadochroniarstwem. Niestety ich drogi rozeszły się na wiele lat. Całe szczęście okazało się, że z pasją do podniebnych skoków nie można rozstać się na zbyt długo.

Od 50 lat skaczą ze spadochronem

Pięćdziesiąt lat temu trzech chłopaków z Krakowa wykonało swój pierwszy skok ze spadochronem. Nie przypuszczali wtedy, że to wydarzenie będzie początkiem ich wspaniałej przyjaźni. - Mieliśmy 17-18 lat, a do 22. roku życia byliśmy nierozłączną grupą - opowiada skoczek spadochronowy i przedsiębiorca Paweł Rey.

- Mieliśmy do tego smykałkę, więc instruktor stworzył z nas drużynę i wysłał na zawody - dodaje instruktor spadochroniarstwa Wiesław Guzik. Po kilku latach skakania trójka mężczyzn zaczęła odnosić sukcesy na mistrzostwach Polski juniorów.

- Leszek miał skłonności do celności, ja do akrobacji, a Paweł jedno i drugie - zaznacza Wiesław.

Przyjaźń trzech spadochroniarzy

Mężczyźni tworzyli nie tylko grupę zawodową, ponieważ połączyła ich także przyjaźń. Leszek i Wiesław swoje zawodowe życie związali z wojskiem, a Paweł z biznesem, przez co ich drogi rozeszły się na wiele lat. Pomimo zaistniałych okoliczności i braku czasu okazało się, że z pasją do skoków nie można rozstać się na długo. Wawelskie smoki zaczęły się reaktywować.

- Wróciłem do skoków z marszu. Skoki grupowe, coraz większe grupy i w końcu zrobiliśmy dwa razy zrobiliśmy rekord Polski - wyjaśnia Paweł. - Popatrzyłem na te spadochrony i pomyślałem, że może one mnie wzywają, no i wznowiłem się - wspomina pilot Leszek Mańkowski.

Trzej przyjaciele postanowili po 50 latach uczcić swój jubileusz, powtarzając pamiętny skok w identycznych okolicznościach.

- Niesamowite jest to, że ta przyjaźń potrafiła tak długo wytrwać. (...) To, że są w stanie kontynuować coś razem jest genialne - podkreśla córka Pawła Agnieszka Rey. - Znowu wawelskie smoki są razem. Nasza wspólna pasja - ona nas łączy i cementuje - podsumowuje Leszek.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości