Hobby

Kobieta na skoczni, czyli damska reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Hobby


Kto powiedział, że skoki narciarskie to sport tylko dla mężczyzn? One postanowiły przełamać tę barierę i od najmłodszych lat ćwiczą na skoczni pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Poznajcie młode dziewczyny, dla których lęk wysokości nie istnieje.

Kobiety na skoczni

Jedna z zawodniczek polskiej reprezentacji w skokach narciarskich, Kinga Rajda przyznała, że nigdy wcześniej nie interesowała się tą dyscypliną sportu. Przez wiele lat nie natknęła się na kobietę, która trenowałaby skoki narciarskie. Wszystko zmieniła chwila, gdy wraz z bratem i jego kolegami wybrała się na zajęcia ze skoków. Na treningach została już na dłużej.

Ja czuje w brzuchu motylki, to jest napływ adrenaliny i szczęścia w jednym. Rodzi się bardzo dużo emocji i nie jestem w stanie tego opisać

- powiedziała Kinga Rajda, reprezentantka Polski w skokach narciarskich.

Trenując skoki narciarskie podobnie jak w każdej innej dyscyplinie, sportowiec musi dbać o swoją kondycję. Dodatkowo skoczkowie muszą utrzymywać jak najniższą masę ciała. Młode reprezentantki przyznały, że ta kwestia często negatywnie wpływała na rodziców i ich opinię o sporcie.

Moja mama najbardziej boi się o to, że będę miała jakieś problemy na przyszłość. Z zajściem w ciążę, z hormonami, bo jednak ta waga musi być jak najniższa. Ja jem natomiast wszystko, jem słodycze

– powiedziała Kamila Karpiel.

Damska reprezentacja w skokach narciarskich

Pod okiem Łukasza Kruczka, trenera damskiej reprezentacji w skokach narciarskich trenuje sześć stałych zawodniczek i grupa kilku dziewczyn, które stanowią zaplecze reprezentacji. Jak przyznał trener, porównując damską grupę do męskiej, jest ona zdecydowanie mniejsza. Co musi mieć w sobie dziewczyna, aby nadawała się do skoków?

Do skoków narciarskich trzeba mieć predyspozycje związane z charakterem, tym żeby iść i odważyć się skakać, bo to na początku może być szalone. U każdego występują obawy, różnica polega na tym, że dziewczyny o tym mówią, a chłopcy udają twardzieli

– powiedział trener.

Kinga Rajda zdradziła, że najtrudniejszym momentem była chwila, kiedy wszyscy dookoła niej wątpili, że dziewczyny mogą uprawiać sport, jakim są skoki narciarskie. Dziś jest ona najlepszym przykładem, który łamie wszelkie stereotypy. 20-letnia reprezentantka Polski zdobyła 6. miejsce w Pucharze Świata w Oberstdorfie.

Dużo osób zapomniało o tym, że jesteśmy młode i dopiero się rozwijamy i to jest bardzo młody sport w Polsce

- powiedziała Kinga.

Przyjaźń w sporcie

Skoki narciarskie to sport indywidualny. Mimo to zawodniczki przyjaźnią się i wspierają. Ducha rywalizacji czują tylko podczas zawodów. Poza skocznią darzą się wielką sympatią.

Nie ma tak, że bijemy się o wszystko zawsze i wszędzie. Staramy się wspierać, bo to jest ważne

– powiedziała Kamila.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości