Hobby

Kasety magnetofonowe wracają do łask? "Dzieci nie do końca wiedzą, co to jest"

Hobby

Autor:
Berenika
Olesińska
Moda na kasety magnetofonowe
Moda na kasety magnetofonoweDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Jakub Gręda to utytułowany tancerz i twórca kolekcji Rap Tapes by Grędziu, który od 2002 roku zajmuje się hobbystycznie zbieraniem kaset. Jego kolekcja liczy już ponad 2500 sztuk nośników muzyki. O tym, od kogo zaraził się tą niecodzienną pasją, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

Moda na kasety magnetofonowe powraca

Jakub Gręda pracuje jako instruktor tańca w domach kultury i placówkach edukacyjnych, dlatego też ma stały kontakt z młodzieżą oraz z młodszymi dziećmi. Mężczyzna zdążył zauważyć, że przyzwyczajeni do korzystania z dóbr technologii współcześni nastolatkowie, którzy przyszli na świat po 2000 roku, nie mają świadomości, czym są kasety magnetofonowe. Dziś używają wyłącznie płyt lub streamingu.

- Pokoleniowo gdzieś to troszkę zniknęło i dzieci nie do końca wiedzą, co to jest - tłumaczy hobbysta. Sam o sobie mówi, że jest z pokolenia lat 90., kiedy to kaseta była w użytku niemal w każdym domu.

- Ja doskonale te kasety pamiętam, sam robiłem różne miksy z kasety na kasetę, z płyty na kasetę, mój tata nagrywał audycje radiowe. Dodatkowo też na treningach tanecznych, na pokazach i zawodach leciała muzyka z kaset, więc ja tę muzykę chłonąłem, a że tańczyłem hip-hop dance, to naturalną rzeczą było, że muzyka rap i muzyka na kasetach były tym, czym się zacząłem zajmować - wyjaśnia kolekcjoner.

Jakub Gręda - kolekcjoner kaset. Skąd pomysł na tak oryginalne hobby?

Pasją do zbierania kaset zaraził go poznany w jednym z klubów tanecznych kolega, który zaprosił Jakuba do swojego mieszkania. - Zobaczyłem u niego półkę, gdzie było 30 kaset z rapem ułożonych grzbietami i stwierdziłem, że fajnie to wygląda i że bardzo mi się podoba - wspomina w Dzień Dobry TVN.

Gręda zaznacza, że trwałość i żywotność kaset uwarunkowana jest głównie sposobem ich przechowywania. Sam utracił wiele unikatowych materiałów, gdy taśma przypadkowo została wciągnięta przez magnetofon.

Nad jakimi projektami związanymi z kasetami pracuje obecnie Jakub Gręda? Tego dowiesz się w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości