Hobby

"Zaksiążkowane" siostry i ich propozycje lektur na wakacje

Hobby

Wakacje to doskonały czas na nadrabianie książkowych zaległości. Po jakie pozycje warto sięgnąć? Zapytałyśmy oczytane siostry Zuzię i Tolę, które znalazły tytuły zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.

Książka na lato: "Wiedźmin"

Prawdopodobnie niewiele jest osób, które nie słyszały o słynnym "Wiedźminie" Andrzeja Sapkowskiego. Na podstawie jego przygód stworzono m.in. film, serial czy grę. Do wyboru jest cała saga ("Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki", "Pani Jeziora") oraz opowiadania, co daje nam razem 8 tomów do czytania w wakacyjne dni.

Kiedy jak nie teraz? (…) To jest polska klasyka fantastyki i ja, słuchajcie, się w tym zakochałam. Nie spodziewałam się, że mi się to w ogóle spodoba. Ja to bardzo polecam i starszym i młodszym, chociaż też nie za młodym

- zachwalała Zuzanna Grupa.

Książka na lato: "Zbrodnia niezbyt elegancka"

Dla młodszych czytelników siostry Zuzy Tola poleciła cały cykl kryminałów młodzieżowych "Zbrodnia niezbyt elegancka" autorstwa amerykańskiej pisarki Robin Stevens.

Opowiada ona problemach, których w ogóle się tutaj nie spodziewałam. Oczywiście poza morderstwami. Na przykład główna bohaterka jest Chinką, mieszka w Anglii, pokazuje nam, co ona przeżywa na co dzień

- zaznaczyła Tola Grupa.

Akcja rozgrywa się w latach 30., a ich klimat został dobrze oddany w poszczególnych tomach. Pierwszym z nich jest "Zbrodnia nie przystoi damie".

Książka na lato: "Chłopiec z latawcem"

Dla dorosłego grona odbiorców Zuza zaproponowała "Chłopca z latawcem", którego autorem jest Khaled Hosseini. Tutaj z kolei akcja rozgrywa się w latach 70., w Afganistanie, a jej bohaterem są młodzi chłopcy Amir oraz Hassan. Tłem stały się burzliwe wydarzenia, jakie miały wtedy miejsce, jak chociażby upadek Królestwa Afganistanu.

Jest to przepiękna, bardzo mocna historia. (…) Czuć tutaj ten upał, tę duchotę

- zaznaczyła Zuzia

Podkreśliła jednak, że może niekoniecznie sprawdzić się w momencie, gdy szukamy relaksu i rozrywki.

Książka na lato: "Czerwona piramida"

Przed nami "Czerwona piramida" autorstwa Ricka Riordana opowiadają o mitologii egipskiej, z jaką spotyka się rodzeństwo Carter i Sadie Kane’ów. Oto bowiem przez przypadek uwolniony zostaje bóg Set, który mocno wpłynie na rodzinę bohaterów. Z czasem okazuje się, że pozostali bogowie egipscy również się obudzili.

Mitologia egipska jest jedną z nisz. (…) Często mówimy o greckiej, rzymskiej, to już chyba kiedyś mówiłam, a o egipskiej bardzo mało. Egipska też jest bardzo ciekawa, więc cieszę się, że poznałam ją dzięki Rickowi Riodanowi

- powiedziała w Dzień Dobry Wakacje Tola.

Książka na lato: "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania"

"Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" to książka autorstwa Stephena Hawkinga, którą zaproponowała na antenie Zuzia. Choć samo nazwisko i tytuł mogą wydawać się wielu osobom zbyt poważne, to nasza rozmówczyni uspokoiła, że nie ma się czego bać.

Ja wiem, że to brzmi dość przerażająco, ale słuchajcie, ja się bardzo zaskoczyłam, ja specem nie jestem. Co więcej – jestem humanistką do szpiku kości, a te tematy, które są tu poruszane, czyli o kosmosie, o fizyce są tak przystępne i są tak świetnie napisane, i z tak ogromną dozą humoru… Ja się tego nie spodziewałam

- zachwalała.

Książka na lato: "Oddam ci słońce"

"Oddam ci słońce" Jandy Nelson to ostatnia propozycja od Toli. Przedstawia historię bliźniaczego rodzeństwa, które z czasem zostało podzielone przez kłótnię i brak rozmów. Wraz kolejnymi stronami czytelnik dowiaduje się, co stoi za ich niełatwą relacją – historia przebiega dwutorowo, więc można lepiej poznać oboje z nich, czyli Judy i Noaha.

Uważam, że to bardzo dobra książka

- zaznaczyła Tola.

Swoją propozycję książki na lato przedstawiła też Dorota Wellman. Jaką? Posłuchajcie wywiadu z "Zaksiążkowanymi".

Zobacz też:

Aktorzy "Na Wspólnej" na planie z maskami, strzałami i łukami. Aleksandra Konieczna: "Nie ogarniam tego"

Antek Królikowski i Asia Opozda zagrają w jednej produkcji? Zdaniem aktora blond piękność ma niewykorzystany potencjał

Piękni, sławni, bogaci. David i Victoria Beckhamowie świętują 21. rocznicę ślubu

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości