Hobby

Jak powstają haftowane obrazy? "To jest sztuka"

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Karolina Matuszek
Haftowane obrazy jak zdjęcia
Haftowane obrazy jak zdjęciaDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Marzena Kiernoziak jest hafciarką. Prace, które tworzy, do złudzenia przypominają zdjęcia. Jak zaczęła się jej przygoda z haftowaniem? Ile czasu potrzebuje, aby wyhaftować jeden obraz? Dowiecie się tego z materiału.

Haftowane obrazy jak zdjęcia

Marzena Kiernoziak jest hafciarką. - Dla mnie dzień bez krzyżyka jest dniem straconym. Potrafię wstać o 4., przed jakimś wyjazdem troszeczkę przynajmniej powbijać igły. Czasem to jest kwestia postawienia 10-15 krzyżyków, a jest czas, że jestem nad krosnem ponad 8 godzin, do godziny 1, 2, 3 w nocy - mówiła pani Marzena.

Kobieta dodała, że zdarzyło się, że gdy wysyłała pracę na wystawę, została zapytana, czy została ona wyszyta ręcznie, czy maszynowo. - Po rozmowie ze mną i zweryfikowaniu, że to jest praca wykonana ręcznie, przyjął ją na wystawę - dodała. Po kim pani Marzena odziedziczyła talent? - Jej dziadek, a mój teść fantastycznie malował kredką kolorową. I ta pasja prawdopodobnie w genach przeszła na Marzenki mamę, która też haftowała. To jest sztuka [...] - mówił Andrzej Kiernoziak, ojciec Marzeny.

Gdzie szuka inspiracji?

Pani Marzena wyznała, że inspiracji do pracy szuka w internecie. Czasem ktoś przychodzi ze zdjęciem i prosi o wyhaftowanie. Jak przygotowuje się do pracy? - Kadruję, wybieram fragment najbardziej ciekawy do wyhaftowania. Przekładam to na program komputerowy. Ustalam ilość nitek, ustalam wielkość pracy i drukowany jest schemat według którego haftuję. [...] Każdy kolor ma swój symbol - mówiła pani Marzena.

Ile czasu potrzebuje na przygotowanie jednej pracy? Dowiecie się tego z materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także :

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Karolina Matuszek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości