Hobby

Gitara akustyczna czy klasyczna? Instrument dla początkującego muzyka

Hobby

Aktualizacja:
Getty Images/Prapass Pulsub

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grą na gitarze, zapewne marzysz o tym, by jak najszybciej osiągnąć poziom swoich idoli. Korzystanie z odpowiedniego instrumentu z pewnością sprawi, że nauka będzie szybsza i przyjemniejsza. Sprawdź, czym powinna charakteryzować się dobra gitara akustyczna lub klasyczna.

Wielu początkujących muzyków pragnie jak najszybciej sięgnąć po gitarę elektryczną. Niesłusznie! Instrument ten często okazuje się zbyt trudny dla początkujących. Z tego powodu większość specjalistów radzi, by na samym początku muzycznej przygody wybrać gitarę akustyczną lub klasyczną. Gra na nich jest łatwiejsza, jednak nie znaczy to, że mniej przyjemna. Instrumenty te posiadają niewątpliwe walory brzmieniowe, które docenisz już po pierwszej lekcji. Gitara akustyczna i gitara klasyczna znacznie się od siebie różnią. To, który z nich wybierzesz, powinno zależeć od rodzaju muzyki, jaki chcesz grać, a także od twoich preferencji.

Gitara akustyczna a klasyczna

Gitara klasyczna sprawdzi się doskonale, jeżeli najbardziej interesuje cię muzyka poważna. Na tego typu instrumencie gra się przede wszystkim palcami (do uderzania w struny nie wykorzystuje się kostki). Brzmienie gitary klasycznej można określić jako ciche i delikatne. Zdecydowanie przeważają tutaj średnie oraz basowe tony.

Gitary klasyczne są lekkie (zdecydowanie lżejsze od gitar akustycznych, a tym bardziej od gitar elektrycznych). Dzięki temu z łatwością mogą być utrzymane nawet przez dziecko. Ich dodatkową zaletą są miękkie struny. Najczęściej wykonuje się je z nylonu.

Wygląd gitar klasycznych zwykle jest do siebie zbliżony. Można jednak wyróżnić ich kilka typów. Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • gitara klasyczna do hiszpańskiego flamenco – instrumenty te często nazywa się „hiszpankami”. Wyróżniają się one stosunkowo niewielkim rozmiarem. Na ich powierzchni umieszczona jest warstwa sztucznego tworzywa. Chroni ona instrument przed uderzeniami, jakie można wykonywać na gitarze w celu uzyskania dźwięków perkusyjnych. Gitary tego typu są zwykle dość drogie – ceny zaczynają się od około 1500 zł;
  • gitary typu cutaway – to instrumenty z wcięciem w górnej części. Jego zadaniem jest ułatwienie dostępu do progów, które umieszczone są na najwyższych pozycjach gryfu. Ten typ gitary klasycznej świetnie nadaje się do nauki.

Gitara akustyczna – na początek

Gitara akustyczna będzie dobrym wyborem dla osoby, którą interesuje muzyka rozrywkowa. Wiele instrumentów tego typu może zostać podłączonych do wzmacniacza – określane są one wówczas jako gitary akustyczne elektryczne. Dźwięk, jaki możesz uzyskać dzięki gitarze akustycznej, jest zdecydowanie bardziej metaliczny i głośny. W przeciwieństwie do gitary klasycznej przeważają tutaj wysokie tony.

Struny gitary akustycznej są metalowe. Z jednej strony wpływa to na unikalne brzmienie instrumentu, jednak z drugiej sprawia, że nauka gry na nich bywa trudniejsza i bardziej bolesna. Gitara akustyczna dla dziecka może nie być najlepszym pomysłem ze względu na twarde struny. Lepiej sprawdzi się instrument w wersji klasycznej.

Konstrukcja gitary akustycznej jest zdecydowanie bardziej wytrzymała dzięki cięższej, mocniejszej belce. Gryf jest dłuższy i węższy. Ponadto wyposażony jest we wzmacniający pręt. Z jednej strony sprawia to, że instrument jest bardziej odporny na uszkodzenia, z drugiej, gitara jest cięższa i nieco bardziej toporna.

Oczywiście gitara akustyczna również występuje w kilku wersjach. Najpopularniejsze z nich to gitara akustyczna leworęczna i gitara akustyczna 12-strunowa.

Jaka gitara akustyczna na początek?

Najlepsza gitara akustyczna to taka, która zapewnia odpowiednie strojenie i czyste dźwięki, a przy tym jest solidnie i precyzyjnie wykonana. Warto sprawdzić, czy instrument jest wygodny w trzymaniu i czy został wykonany tak, by zapewnić łatwy dostęp do wszystkich miejsc na gryfie.

Struny w gitarze akustycznej powinny znajdować się na tyle blisko progów, by z łatwością można było je docisnąć i zachować przy tym prawidłowe brzmienie na całej powierzchni gryfu. Warto mieć na uwadze, że gra na zbyt twardym instrumencie szybko może stać się nieprzyjemna. Ponadto zbyt twardy gryf może uniemożliwić wykonanie niektórych technik gry na gitarze akustycznej.

Ostatnią kwestią, którą powinno się wziąć pod uwagę, jest jakość materiałów, z których wykonany został instrument. Najlepszym tworzywem jest niewątpliwie lite drewno. Zapewnia ono nie tylko większą wytrzymałość, ale także zdecydowanie lepsze brzmienie.

Gitara wokalisty Joy Division sprzedana za 162 tys. funtów. "Grał na niej w teledysku do 'Love Will Tear Us Apart'"

Zobacz także:

Dawid Podsiadło odwiedzi cię w domu, jeśli wygrasz jego aukcję. Szalony pomysł muzyka na rzecz WOŚP

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Budka Suflera w hołdzie Romualdowi Lipko. "Wiedział, że muzyka to jedyne, co po nim pozostanie"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości