Hobby

Fotografia produktowa - jak robić zdjęcia produktowe, by wyglądały na profesjonalne?

Hobby

Aktualizacja:
Fot. Hero Images / Getty Images

Chyba każdemu zdarzyło się coś sprzedać przez Internet. Wystawiając produkty, czy to w sklepie internetowym, czy na aukcjach, oprócz dobrego opisu czy okazyjnej ceny, niezwykle ważne są dobre zdjęcia produktów - to one często decydują o tym, czy klient zdecyduje się na zakup.

Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów - w przypadku takiego gatunku, jak fotografia produktów to powiedzenie jest jak najbardziej prawdziwe. Wyobraźmy sobie, że w sklepie internetowym patrzymy na ten sam produkt na dwóch zdjęciach od dwóch różnych sprzedawców. Jedno jest ciemne, nieostre, części produktu w ogóle nie ma w kadrze. Drugie zdjęcie ładnie eksponuje produkt na sprzedaż, jest wyraźne, jasne i dokładnie widać każdy szczegół. Większość z nas wybierze produkt od sprzedawcy, który zadbał o profesjonalne zdjęcia.

Fotografia produktu - jak robić ładne zdjęcia przedmiotom

Gdy prowadzimy sklep internetowy i regularnie wystawiamy na sprzedaż dużą liczbę przedmiotów, warto zainwestować w lepszy aparat i sprzęt typu statyw, namiot bezcieniowy czy lampy lub ewentualnie zlecić sesję zawodowemu fotografowi. Jeśli jednak sprzedajemy coś przez Internet sporadycznie, świetną wiadomością jest to, że wcale nie musimy mieć profesjonalnie wyposażonego studia, by robić dobre zdjęcia przedmiotom. Brak doświadczenia w fotografii również nie jest przeszkodą - wystarczy odrobina praktyki i cierpliwości, by cieszyć się z efektów sesji zdjęciowej. Sesja produktowa rządzi się kilkoma prostymi zasadami. Najważniejsze jest oczywiście odpowiednie światło. Zdjęcia reklamowe produktów powinny w jak najwierniejszy sposób odwzorowywać dany przedmiot. Profesjonalny sprzęt do oświetlenia to wydatek rzędu kilkuset złotych. By uzyskać zadowalający efekt, możemy jednak użyć zwykłych lampek biurkowych, ważne, by na przedmiot nie padało tylko jedno źródło światła. Powinniśmy też pomyśleć o doświetleniu, używając na przykład blendy, dzięki czemu wyeliminujemy cienie. Jednym z ważniejszych aspektów jest też odpowiednie tło. Powinno być jasne, zazwyczaj białe i jednolite. W przypadku fotografowania produktów o niewielkich rozmiarach za tło może nam posłużyć na przykład biała kartka papieru, w przypadku większych rzeczy - białe, odpowiednio napięte prześcieradło. Jeśli jednak chcemy, by zdjęcie wyglądało naprawdę profesjonalnie, warto kupić rolkę papieru do plotera - to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Dzięki ustawieniu przedmiotu o mniejszych gabarytach na takim papierze w ogóle nie będzie widać przejścia pomiędzy tłem a podłożem.

Jakie standardy powinny spełniać zdjęcia produktów?

Zdjęcia produktów mają za zadanie prezentować przedmioty w jak najlepszy sposób. Dlatego oprócz dobrego oświetlenia i tła ważne jest odpowiednie wykadrowanie. Przedmiot powinien zajmować większość kadru. Zróbmy też kilka ujęć z różnych stron, pokażmy detale. Dzięki temu kupujący będzie dokładnie wiedzieć, jak wygląda dany przedmiot. Każde zdjęcie powinno być ostre - jest to kluczową kwestią. Dobrze, gdy podczas sesji możemy skorzystać ze statywu - wtedy mamy pewność, że fotografie będą nieporuszone. Niektóre aparaty mają funkcję stabilizacji obrazu - warto z tego skorzystać. Jeśli nie posiadamy statywu, starajmy się podczas robienia zdjęcia produktowego trzymać aparat lub telefon nieruchomo. Możemy go też oprzeć o coś stabilnego, by jak najbardziej unieruchomić obraz.

Zdjęcia produktów - jaki aparat wybrać?

Często też zastanawiamy się, jaki aparat jest potrzebny do fotografii produktowej. Nie trzeba mieć wysokiej klasy sprzętu, by robić dobre zdjęcia produktów. Ważniejsze jest odpowiednie oświetlenie, używanie statywu, by zdjęcia były nieporuszone i oczywiście wykadrowanie. Zdjęcia produktowe możemy więc wykonywać nawet bardziej zaawansowanymi smartfonami czy aparatami kompaktowymi. Oczywiście nie są to lustrzanki, ale nie martwmy się, jeśli w danym momencie zakup wyższej klasy aparatu jest poza naszym zasięgiem. Jeśli już jesteśmy w posiadaniu lustrzanki cyfrowej, zaopatrzmy się w odpowiedni obiektyw do fotografii produktowej. Obiektywy są ważniejsze od modelu korpusu, dlatego lepiej kupić tańszy korpus i zainwestować w obiektywy. Obiektyw do fotografii produktowej powinien mieć ogniskową rzędu 50 mm -100 mm. Trzymając się podstawowych zasad podczas robienia zdjęć przedmiotom, które chcemy sprzedać przez Internet, mamy pewność, że uzyskamy profesjonalne zdjęcia produktów , co z kolei z pewnością wpłynie na większe zainteresowanie naszą ofertą. W dzisiejszych czasach, gdy obraz jest tak samo ważny jak opis, chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dobra prezentacja produktów jest kluczem do sukcesu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości