Hobby

Co jest ważne w fotelach wędkarskich? Sprawdzamy, jaki będzie najbardziej wygodny

Hobby

Aktualizacja:
Fotel wędkarski

Gdy rybka nie bierze, cierpliwość jest najlepszą metodą, żeby dotrwać do czasu, kiedy los zacznie nam sprzyjać. Długie godziny oczekiwania warto byłoby spędzać w wygodnej pozycji. Dlatego dobrze dopasowany fotel wędkarski to konieczność nad wodą.

Fotel wędkarski na długie wędkowanie Fotel wędkarski z podnóżkiem Nie tylko fotel wędkarski

Fotel wędkarski na długie wędkowanie

Kamizelka, buty, rękawice, czapka - to wszystko niezbędne elementy wyposażenia wędkarza, który poważnie podchodzi do swojej pasji (lub sportu). Ale kiedy już zadbaliśmy o komplet profesjonalnego ubrania, powinniśmy jeszcze mieć na czym usiąść. Cóż więc należałoby dodać do powyższej listy? Bez wątpienia fotel wędkarski. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarza, który wie, jak zadbać o swój komfort. Dlaczego to takie ważne? Fotele wędkarskie są lekkie i składają się do niewielkich rozmiarów, ale muszą też być praktyczne i pozwalać wędkarzowi na swobodne wędkowanie. Jakie cechy powinien posiadać dobry fotel wędkarski? Przede wszystkim ma być wygodny, stabilny i odporny na uszkodzenia. Dobrze także sprawdzić, czy fotel posiada możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia. W końcu niejeden raz czekają nas nad wodą wielogodzinne zasiadki. W ofercie sklepów ze sprzętem wędkarskim można wybierać modele z podłokietnikami lub bez. Przeciętna wytrzymałość foteli wędkarskich to 130 kilogramów, ale można kupić również takie o wytrzymałości do 150 kg. Powinny być wykonane z lekkich i łatwych do utrzymania w czystości materiałów, ważyć od 4 do 6 kilogramów. Taki fotel można zabierać na wyprawy z wędką, ale nie tylko. Równie dobrze sprawdzi się na campingu przy jeziorze oraz podczas grillowania w ogrodzie. Ceny foteli wędkarskich zaczynają się od około 100 złotych za podstawowy sprzęt z dobrze wyprofilowanymi podłokietnikami. Za bardziej zaawansowane modele będziemy musieli oczywiście zapłacić więcej. Ich ceny dochodzą do 500 złotych. Tyle może kosztować na przykład fotel w opcji z ocieplanym śpiworem. Warto zastanowić się, czy nie wydać więcej pieniędzy i zainwestować w dobrej jakości sprzęt, ponieważ bardzo często wytrawni wędkarze narzekają, że w tańszych modelach odkręcają się nakrętki blokujące oparcie, trzeba uważać, by ich nie pogubić w terenie.

Zobacz też: Artykuły wędkarskie

Fotel wędkarski z podnóżkiem

Kiedy już określiliśmy, jakie podstawowe elementy będzie zawierał idealny dla nas fotel wędkarski, warto trochę bardziej zadbać o swoją wygodę. Na długich zasiadkach idealny może okazać się wygodny fotel wędkarski z podnóżkiem, który w odpowiednich okolicznościach możemy potraktować również jako łóżko polowe. Takie siedzisko powinno charakteryzować się pancerną konstrukcją, co oznacza, że może ważyć więcej niż zwykły fotel (7-8 kilogramów), no i na pewno może zajmować sporo miejsca podczas transportu. Trudno więc wyobrazić sobie, że tego rodzaju fotel załadujemy na rower. Nawet po złożeniu. Ceny foteli wędkarskich z podnóżkiem kształtują się w przedziale 300-500 złotych. Możemy też oddzielnie dokupić podnóżek do fotela wędkarskiego. Kosztują one wówczas około 150 złotych.

Zobacz też: 

Najpopularniejsze zestawy wędkarskie

Nie tylko fotel wędkarski

Wybierając się na ryby samochodem, nie będziemy mieli problemu ze spakowaniem fotelu wędkarskiego, nawet gdy jego gabaryty okażą się niemałe po złożeniu. W końcu od czego mamy pakowny bagażnik? Jednak gdy chcemy wybrać się nad wodę rowerem lub motocyklem, wówczas trzeba pakować się dużo bardziej oszczędnie. W takim przypadku najlepiej wykorzystać jako siedzisko najprostsze (i jednocześnie najtańsze) rozwiązanie, czyli taboret wędkarski. W sklepach dostaniemy je już za kilkanaście złotych, ale na pewno nie będzie to najlepszy wybór pod względem naszego komfortu. Podstawowa wada taboretów wędkarskich to fakt, że są pozbawione oparcia i przez to mało wygodne. Wyborem pośrednim pomiędzy taboretem a fotelem wędkarskim jest krzesło wędkarskie. Modele z tego segmentu są droższe niż taborety, ale nie tak dobrze wyposażone, jak fotele, więc ich cena nie będzie oszałamiająca. To z reguły kilkadziesiąt złotych. Podstawowa wartość w stosunku do taboretu wędkarskiego to oparcie, które pozwala rozsiąść się nieco bardziej wygodnie. Po złożeniu będzie trochę większe niż taboret, ale również łatwo można je transportować, wybierając się na wędkowanie rowerem czy na skuterze.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości