Hobby

Filatelistyka polska - znaczki, wycena. Jakie są najdroższe znaczki polskie? Jak wygląda cennik znaczków zagranicznych?

Hobby

Aktualizacja:
Fot. Supawat Punnanon / EyeEm/ Getty Images

Filatelistyka to rodzaj hobby, którego centrum zainteresowania są znaczki pocztowe i inne druki pocztowe. Nie są to tylko walory filatelistyczne wydane przez Pocztę Polską, ale i zagraniczne. Można kolekcjonować znaczki z różnych stron świata, z konkretnymi wzorami lub z wybranych lat.

Aby być filatelistą, trzeba znać historię znaczków pocztowych, orientować się w szczegółach odróżniających oryginalne, historyczne znaczki czy znaczki z błędami - te są najcenniejsze - od zwykłych znaczków pocztowych.

  • Co to jest filatelistyka? Kim jest filatelista?
  • Historia filatelistyki w Polsce
  • Filatelistyka - znaczki pocztowe, koperty, całostki
  • Znaczki - filatelistyka skatalogowana
  • Filatelistyka - wycena
  • Filatelistyka - najdroższe znaczki polskie i zagraniczne

Co to jest filatelistyka? Kim jest filatelista?

Filatelistyka to zainteresowanie znaczkami pocztowymi, niekoniecznie ich kupowanie i kolekcjonowanie.

Filatelista zna się na znaczkach i innych drukach pocztowych. Nie musi mieć własnej kolekcji znaczków. A kolekcjoner znaczków pocztowych o wycenę filatelistyczną może poprosić filatelistę.

Stare znaczki można znaleźć w katalogach znaczków, także online. Jednak porównanie tego ze zdjęcia z tym, którym dysponujemy, lepiej zostawić specjalistom, którzy przeprowadzą profesjonalną wycenę filatelistyczną.

Historia filatelistyki w Polsce

Pierwszy znaczek pocztowy Królestwa Polskiego wydano w 1860 r. w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Miał nominał 10 kopiejek. Umieszczono na nim herb Królestwa Polskiego. Używano go do wysyłania listów przez 5 lat.

Filatelistyka polska oficjalnie narodziła się w czasach zaborów. Dokładnie 6 stycznia 1893 r. na terenie Galicji, w Krakowie, powstał „Klub Filatelistów”. Obecnie 6 stycznia obchodzi się w Polsce Dzień Filatelisty.

Zobacz też: Najdroższe talerze w Polsce

Filatelistyka - znaczki pocztowe, koperty, całostki

W centrum zainteresowań filatelistów są oczywiście znaczki pocztowe: znaczki opłaty, dopłaty, urzędowe, poczty lotniczej, balonowe, sterowcowej, szybowcowej, znaczki wojskowe, charytatywne i personalizowane.

Oprócz znaczków pocztowych są także inne walory filatelistyczne :

· znaczki współpocztowe;

· znaki niepocztowe pocztowa użyte;

· znaczki z pustopolami, czyli niezadrukowanymi częściami arkusza o wielkości znaczka;

· znaczki z przywieszkami - przywieszka to białe pole sąsiadujące ze znaczkiem na zadrukowanym arkuszu, zazwyczaj biała lub z hasłami pocztowymi, ilustracjami reklamowymi, oddziela ją od znaczka perforacja, pierwsze przywieszki pojawiły się w Polsce w 1928 r.;

· koperty FDC - to koperty z naklejonym już znaczkiem pocztowym w pierwszy dzień jego obiegu, ostemplowane zwykle stemplem okolicznościowym. Poczta Polska zaczęła wydawać je w latach 50. XX wieku, wykorzystane koperty FDC są zwykle cenniejsze niż niewykorzystane w obiegu pocztowym;

· datowniki okolicznościowe - Poczta Polska wydaje specjalne datowniki z okazji świąt i rocznic,

· całostki - cały druk pocztowy (kartka, koperta, opaska) z oznaczeniem opłaty za przesyłkę - Poczta Polska najczęściej drukuje koperty z nadrukowanymi znaczkami z różnych okazji, np. 100-lecia lotnictwa wojskowego;

· całości pocztowe - całe użyte koperty z listami i ze znaczkami, stemplami, nalepkami, te sprzed lat zawierają np. adnotacje cenzury;

· próby - odbitki pojedynczych znaczków pocztowych na różnych rodzajach papieru, w różnych odcieniach i na różnych etapach wykończenia;

· makulatura - czyli nieprawidłowo wykonane znaczki lub całostki pocztowe, druki z wadami bywają bardzo cenne, gdyż zazwyczaj są niszczone jeszcze w drukarni ze względu na zawarte na nich błędy;

· nowodruki i czarnodruki - produkty drukowane dla filatelistów przez pocztę lub inne instytucje.

Wszystkie te przedmioty kolekcjonerskie trzyma się w specjalnych klaserach. Filateliści i kolekcjonerzy znaczków często specjalizują się w zakresach tematycznych znaczków - np. z określonych krajów, stolic, przedstawiające budynki, dyscypliny sportowe czy znanych ludzi.

Zobacz też: Znaczki kolekcjonerskie

Znaczki - filatelistyka skatalogowana

Znaczki pocztowe są co roku prezentowane w specjalnych katalogach znaczków pocztowych . Znaczki są ułożone chronologicznie, w katalogu znajdziemy informacje o:

· wyglądzie znaczków,

· cenniku znaczków,

· dacie wydania znaczka i jego wycofaniu,

· miejscu druku,

· projektancie.

Pierwszy katalog znaczków był wydany przez Biuro Filatelistyczne W. Lichtenstein w 1922 r. Obecnie najpopularniejsze katalogi wydaje Fischer.

Filatelistyka - wycena

Za klasyczne są uznawane walory wydrukowane przed 1939 r. lub nawet przed 1914 r. i właśnie one osiągają najwyższe ceny. Co ważne - ich ceny z czasem tylko rosną, więc mogą być dobrym przedmiotem inwestycji. Pod warunkiem, że są autentyczne. O wycenę filatelistyczną warto poprosić osobę z dużym doświadczeniem i nigdy nie kupować drogich znaczków z niepewnego źródła.

Cena starego, klasycznego znaczka pocztowego jeszcze wzrośnie, jeśli znaczek ma numer katalogowy mniejszy niż 10.

Zobacz też: Polska kupiła kolekcję Czartoryskich

Najdroższe są znaczki pocztowe z błędami, które jakimś cudem uniknęły zniszczenia. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę jest również oczywiście wiek znaczka oraz ilość podobnych znaczków na rynku.

Droższe będą komplety niż same znaczki - czyli znaczki „użyte”, naklejone na kopertę i podstemplowane.

Filatelistyka - najdroższe znaczki polskie i zagraniczne

Najdroższym polskim znaczkiem pocztowym jest 10-koronówka z Krakowa z roku 1919. Wydrukowano tylko 440 egzemplarzy. Taki znaczek pocztowy może kosztować między 37 a 70 tys. zł.

To niewiarygodne, jak dochodowa może się okazać filatelistyka. Cennik znaczków zagranicznych - tych najdroższych - obejmuje kwoty milionów dolarów. Najdroższym znaczkiem świata jest Gujana Brytyjska z 1856 r. - według szacunków może kosztować nawet 2 mln dolarów. Szwedzka trzyszylingówka z 1855 r. została sprzedana za 2,3 mln dolarów.

Bardzo wysoką cenę - 135 tys. euro, osiągnął nowy znaczek z Audrey Hepburn palącą papierosa. Syn gwiazdy zażądał wycofania się niemieckiej poczty z wydania tego znaczka. Większość więc zniszczono. Jednak kilka arkuszy „się zapodziało” i teraz osiągają zawrotne ceny.

Sprzedażą najdroższych znaczków pocztowych zajmują się domy aukcyjne.

Zobacz też: 

Historia zatrzymana w domkach dla lalek

Bibliografia:

http://www.znaczki.gmo.pl/

https://www.kzp.pl/

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości