Tradycyjna turecka sztuka malowania. Jak wygląda "ebru" tworzone na wodzie?

Hobby

Aktualizacja:

Turecka sztuka malowania, do której przygotowanie może zająć nawet kilka lat. Ebru ma wiele twarzy, a te najważniejsze pokazała nam artystka, Marta Puchłowska.

Perskie "ebri", czyli chmury

Od tego słowa pochodzi nazwa tej sztuki malarskiej. Ebru to jedna z technik malarstwa na wodzie. Jest tradycyjną turecką sztuką, zapoczątkowaną około XIII wieku. Posiada swoje najważniejsze, klasyczne wzory, ale można z nią improwizować w każdy możliwy sposób.

Marta Puchłowska jest polską artystką, która prowadzi warsztaty ebru.

Moja przygoda z ebru zaczęła się przypadkowo. Wyjechałam na wymianę studencką w trakcie moich studiów na warszawskim ASP do Turcji. I tam, na miejscu dowiedziałam się o istnieniu takiej sztuki

- powiedziała Marta.

To sztuka, którą można przybliżyć do alchemii, ponieważ to czego muszą się nauczyć artyści tworzący ebru, to sposób przygotowania wszystkich materiałów i składników

- dodała artystka.

Jak przygotować się do malowania ebru?

Na początek potrzebne są pędzle zrobione z łodyg róży i końskiego włosia. Włosie musi być sztywne i grube, inaczej farba się nie utrzyma. Farby, pędzle oraz płyn, na którym się maluje trzeba przygotować z naturalnych półproduktów. Sama nauka przygotowania czegoś takiego może zająć do kilku lat.

Barwniki to mocno zmielone pigmenty, woda i żółć wołowa. Dzięki niej te farby utrzymują się na powierzchni

- zdradziła Marta.

Sam płyn, na którym się maluje, jest zrobiony z alg morskich. Tworząc ebru, nie ma możliwości, aby coś poprawić. Jeżeli klasyczny wzór nie wyjdzie - trzeba zacząć od początku. Jednak zawsze można stworzyć coś zaskakującego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska