Hobby

Szyją kostiumy i przebierają się za postacie z gier. "Wszystko jest zrobione tak, żeby działało i wyglądało"

Hobby

Autor:
Justyna
Piąsta
Cosplay – stroje z gier
Cosplay – stroje z gier Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Cosplay to coś, co uwielbiają fani gier komputerowych i komiksów. Oryginalne stroje, kolorowe makijaże, peruki, hełmy czy zbroje są atrybutami zawodowych cosplayerów. Julia "Issabel" Syczewa oraz Magda "Violet" Kosmoski w Dzień Dobry TVN opowiedziały, na czym polega cosplay i zdradziły, ile czasu tworzą swoje efektowne kostiumy.

Cosplay - co to jest?

W piątek 7 października w Poznaniu ruszają największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie to odwiedzą również cosplayerzy. Czym się zajmują? - Cosplay jest to rodzaj sztuki. Połączenie kostiumu i gry aktorskiej. Mówiąc wprost, robimy kostiumy i odgrywamy postacie, w które się wcielamy - wyjaśniła Julia "Issabel" Syczewa. - Spotykamy się m.in. na takich festiwalach, jak teraz będzie w Poznaniu. Są to głównie festiwale fantastyki, mangi, anime lub gier. Występujemy np. na scenie w konkursach cosplay albo chodzimy korytarzami, robimy zdjęcia, rozdajemy czasami autografy. Przede wszystkim sprawiamy frajdę fanom gier - dodała.

Cosplay to nie tylko zabawa lub pasja. Dla wielu cosplayerów przebieranie się jest pracą, z której czerpią dochody. - Jest takie powiedzenie, że jak się robi to, co się kocha, to się nie pracuje. Ale to nieprawda, pracuje się trzy razy ciężej. To jest nasze życie. Oddychamy, pracujemy, śpimy i cały czas myślimy o cosplayu. Jesteśmy freelancerkami, więc ile sobie znajdziemy tej roboty, tyle mamy - przyznała Magda "Violet" Kosmoski.

Jak powstają stroje cosplayerów?

Julia i Magda samodzielnie wymyślają i tworzą swoje niepowtarzalne stroje. - To też jest bardzo duża część cosplayu, że my te rzeczy robimy sami. Wymyślamy je. Wszystko jest zrobione tak, żeby działało, wyglądało, ale niekoniecznie jest to wygodne - stwierdziła Magda. - Jeśli mamy dwa miesiące na uszycie stroju, to zajmie to dwa miesiące. Jeśli mamy tydzień, to damy radę zrobić w tydzień, ale nie śpiąc i nie jedząc - przyznała "Violet".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości