Hobby

Ćwiczenia na szybkie czytanie. Metody i aplikacje

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ćwiczenia na szybkie czytanie. Metody i aplikacje

Szybkie czytanie to umiejętność, o której mówi się już w wielu przekazach historycznych. Jednak dopiero w XX w. rozpoczęto badania, które miały na celu określenie sposobów, dzięki którym można czytać o wiele szybciej. Jak się okazało, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu można osiągnąć ten cel, jest wyłączenie "wewnętrznego lektora" oraz stopniowe poszerzanie pola widzenia.

Ćwiczenia na szybkie czytanie pozwalają nie tylko zwiększyć szybkość lektury, ale także poprawić koncentrację i pamięć. Pewne techniki wpływają pozytywnie na umiejętność logicznego myślenia oraz selekcji materiału. Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonują uczestnicy kursów szybkiego czytania. 

Zobacz wideo: Książki, bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa

Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa
Książki bez których nie wyobrażam sobie dzieciństwa Źródło: Dzień Dobry TVN

Szybkie czytanie – ćwiczenia dla dorosłych

Poniżej podajemy kilka ćwiczeń, które wykorzystywane są na kursach szybkiego czytania.

Kropki To ćwiczenie na szybkie czytanie pozwala poszerzać pole widzenia w różnych kierunkach: zarówno w pionie, jak i poziomie. Przykładowo uczestnikom kursu wyświetla się na ekranie prostokąty stworzone z liter, a później z innych znaków. Ich zadaniem jest dostrzeżenie wszystkich ciągów wokół kropki. Należy zrobić to, koncentrując się na kropce i nie odrywając od niej wzroku w celu dostrzeżenia innych ciągów. Dzięki temu ćwiczeniu można się nauczyć zauważać więcej niż jedną linijkę w danym momencie. Oczka w tekście Metoda polega na ćwiczeniu umiejętności przewidywania treści słów i zdań w tekście. Osoba ucząca się szybkiego czytania musi przeczytać tekst z lukami możliwie szybko, a jednocześnie w taki sposób, aby go zrozumieć. Ważne, aby podczas czytania nie zastanawiać się nad znaczeniem poszczególnych wyrazów. Należy płynnie "prześlizgiwać" się wzrokiem po tekście – umysł sam wypełni wszystkie ewentualne luki. Z czasem uczestnicy kursów rozumieją coraz więcej. Tekst bez odstępów Dzięki temu ćwiczeniu zwiększa się szybkość lektury oraz zakres rozumienia danego tekstu. W tym celu należy przestać czytać za pomocą pojedynczych słów. Uczestnicy kursu muszą patrzeć na "wybrakowany" tekst na ekranie – brakuje w nim odstępów lub znaków interpunkcyjnych. Kolejne teksty są pozbawione zarówno odstępów, jak i znaków. Uczestnik musi przeczytać całość możliwie szybko, ponieważ po pewnym czasie tekst znika z ekranu. Jednocześnie powinien postarać się "wyłapać" z niego jak najwięcej.

Szybkie czytanie – aplikacja do nauki na telefonie

Na rynku dostępne są aplikacje do szybkiego czytania, z których można korzystać na telefonach. Jedną z nich jest opracowana dla systemu Android aplikacja Spritz, która wyświetla kolejne słowa tekstu w wybranym przez użytkownika tempie. Można wybrać opcję, która umożliwia czytanie nawet około 1000 słów na minutę. Program wyróżnia się także za sprawą ORP (Optimal Recognition Point) – zaznaczenia na czerwono miejsca w słowie, na którym zatrzymuje się wzrok użytkownika. Punkt ten pojawia się zawsze w tym samym miejscu na każdej "stronie". Istnieje również aplikacja do szybkiego czytania na iPhone’y oraz iPady – Velocity. Działa w podobny sposób jak Spritz.

Szybkie czytanie dla dzieci – sprawdzona metoda nauki

Warto wiedzieć, że najłatwiej jest nauczyć się szybkiego czytania w dzieciństwie – później dużo trudniej zwalczyć nabyte nawyki. W jaki sposób to zrobić? Zastosuj poniższą metodę, a szybko zauważysz efekty u swoich dzieci.

  • Naucz dzieci, w jaki sposób powinny patrzeć na kartkę z literami. Kiedy patrzą na drzewo, widzą je w całości, nie skupiając się jednym szczególe. W ten sam sposób powinny patrzeć na kartkę.
  • Spróbuj pokazać dzieciom 5 stron z książki przez 10 sekund – niech patrzą na nie w taki sam sposób jak na drzewo. Jak twierdzą badacze, po 30 dniach każda czynność staje się nawykiem. Później poproś o powtórzenie tej czynności z 30 stronami w ciągu 30 sekund. Dzieci nie muszą wszystkiego zapamiętywać – wystarczy, że stworzą sobie ogólny obraz w głowie na podstawie tego, co udało im się wyłapać.
  • Daj dzieciom 30 sekund na przeczytanie 15 stron – po wykonaniu tego zadania mają opowiedzieć, co zrozumiały z tekstu.
  • Daj dzieciom kolejne 30 sekund na 15 stron – tym razem powinny opowiedzieć historię ze szczegółami.
  • Zrób serię "stukanych" ćwiczeń na czytanie ze zrozumieniem. Poproś dzieci o przeczytanie 1 strony w ciągu 3 sekund – w ten sposób powinny czytać przez 3 minuty. Po upływie tego czasu zapytaj, co zapamiętały. Później poproś o wykonanie tego ćwiczenia jeszcze raz, przy czym tym razem powinny przeczytać 2 strony w ciągu 3 sekund. Ponownie powtórz ćwiczenie, prosząc dzieci, by przeczytały w tym czasie 1 stronę.
  • Poproś dzieci, żeby przeczytały całą książkę w ciągu 5 minut i postarały się mniej więcej rozumieć, o co w niej chodzi.
  • Następnego dnia każ dzieciom powtórzyć kilka razy ćwiczenie c, d i przede wszystkim e – powinny wykonać je kilka razy dziennie.
  • Po miesiącu ćwiczeń dzieci powinny osiągnąć płynność w szybkim czytaniu ze zrozumieniem. Aby sprawdzić, czy umiejętność ta się utrzymuje, powróć do ćwiczeń po 2 miesiącach. 

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości