Hobby

Cosplayerzy tworzą niesamowite stroje. "To jest trochę jak gra aktorska, a trochę jak zabawa kostiumem, makijażem, peruką"

Hobby

Aktualizacja:

Cosplay, a dokładniej costume playing to po prostu zabawa w przebieranie. To jest jednak uproszczona definicja. Bo cosplayerzy spędzają wiele godzin na przygotowaniu specjalnych kostiumów, dopracowanych w każdym szczególe. Poznajcie niesamowite cosplayerki i niezwykłych cosplayerów!

Cosplay to niezwykła pasja, która staje się coraz bardziej popularna. Podstawą cosplayu jest przygotowanie odpowiedniego stroju oraz charakteryzacji , które będą jak najwierniej odwzorowywały wybraną postać z gry, filmu, serialu, komiksu czy nawet książki.

Polskie cosplayerki

Catwoman

- Cosplay jest tak naprawdę wcielaniem się w postaci z popkultury. Jest moim hobby. Ucieczką od szarej rzeczywistości - oświadczyła Karolina Jarmoszuk, cosplayerka "Szysza".

- W postaciach pociąga mnie to, że nie są proste. Mają jakąś przeszłość i złożoną historię – dodała.

Karolina swoje kostiumy często przygotowuje z pianki. Wcielała się już w różne postacie, ale szczególnie bliska jest jej Catwoman . - Uwalnia ona we mnie zwierzę - argumentowała.

Maska do tej postaci została pokryta gumą w sprayu. Następnie cosplayerka ręcznie wykonała przeszycia. Gdy ludzie widzą Karolinę w takim kostiumie, pytają, czy mogą zrobić sobie z nią zdjęcie, nagrać krótki filmik, a nawet dopytują, "co ostatnio robiła z Batmanem".

- Podczas cosplayowania dużo się o sobie dowiaduję. Wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych, których nie mogę się nauczyć - wyjaśniła.

Dzień Dobry TVN

Cosplayerka "Maggy"

Z kolei Magdalena Tatarczany, cosplayerka "Maggy" wybiera głównie postacie, które nie przypominają jej samej, np. wojowniczki, władczynie, królowe . W takich strojach fotografuję ją Adrian Zieliński, fotograf i partner kobiety.

- Na pewno nie mogę narzekać na nudę. U nas cały czas coś się dzieje. Wspólna pasja nas buduje – oświadczył Adrian.

- Świetnie jest pracować razem i mieć hobby, które tak naprawdę nas łączy - dodała Magdalena.

Za każdym razem gdy cosplayerka tworzy strój, uczy się nowej techniki. Przyznała, że najtrudniejsze kostiumy to te, które są najbardziej przerysowane i zawierają najwięcej detali – gdzie są zbroje lub suknie balowe z długim trenem.

A czym dla niej jest cosplay? - To jest trochę jak gra aktorska, a trochę jak zabawa kostiumem, makijażem, peruką , gra mimiką, zabawa - zadeklarowała.

Dzień Dobry TVN

Postacie silnych kobiet

Natomiast Aleksandra Tora, cosplayerka "Shappi" przyznała, że cosplay jest zawodem przyszłości.

- Polacy mają opinię czarnych koni w Europie. Około 10 tys. osób w Polsce aktywnie zajmuje się tym hobby. Robią kostiumy, występują na imprezach masowych - oświadczyła.

Aleksandrze szczególnie bliskie są postacie silnych kobiet, którymi zawsze chciała się stać.

- Dzięki cosplayowi mogę to wprowadzić w życie. Na co dzień jestem pokojową osobą, ale w cosplay’u się przeistaczam i faktycznie pokazuję ten pazur - podkreśliła.

Przyznała, że swoje kostiumy tworzy od zera, np. z pianek izolacyjnych. Zaznaczyła przy tym, że wiele materiałów znajduje w sklepach budowlanych. Natomiast z żywicy tworzy np. odlewy.

– Trzeba po prostu kreatywnie pomyśleć - skwitowała.

Dzień Dobry TVN

Cosplayerki zgodnie przyznały, że tworzą jedną wielką rodzinę. Wymieniają się radami, pomagają początkującym, a niekiedy poprzez sztukę angażują się w akcje społeczne.

Polscy cosplayerzy

W cosplay'u nie ma podziału na wiek czy płeć. Tym może zainteresować się każdy. Dlatego, żeby została zachowana równowaga w przyrodzie po materiale o cosplayerkach, do naszego studia zawitali cosplayerzy: Kamil Kowalski, czyli Berserk z dalekiej Północy, Piotr Plata w stroju Iron Mana oraz Cyprian Perepeczo, czyli Sub-Zero z gry komputerowej "Mortal Kombat".

Kamil na co dzień jest lekarzem, ale od zawsze interesowała go fantastyka. W pewnym momencie zaczęło mu brakować archetypu pierwotnego barbarzyńcy, który szczególnie lubi. Bo szczególnie bliski jest mu etos wojownika, honoru, siły. Dlatego stwierdził, że sam wykona strój z ainspirowany postaciami z Warhammer . I tak zaczęła się jego przygoda z cosplayem.

Natomiast Piotr swoją zbroję Ironmana budował pół roku.

– Nie powstawał dzień w dzień, bo niekiedy zdarzało się, że nie było weny, by się za to zabrać. Zakochałem się w tej postaci już przy pierwszych filmach Marvela – oświadczył.

Natomiast Cyprian swoją przygodę z cosplay rozpoczął 5 lat temu. I tak pochłonęło go to hobby. Przyznał, że przed pandemią jeździł na imprezy cosplayowe.

– Obecnie pokazujemy się tylko w internecie - oznajmił.

Mężczyźni jednogłośnie ogłosili, że w cosplay'u dominuje płeć żeńska, ale wciąż przybywa osób, które podzielają to hobby. Co ciekawe, rodzinę cosplayerów można też podzielić na kategorie. Część osób wybiera wyłącznie kostiumy Marvela, inni - z popularnych gier komputerowych. – Najpopularniejszym stylem moim zdaniem jest wciąż anime – przyznał Kamil.

Zobaczcie całą rozmowę i niesamowite kostiumy w materiale wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Mistrzyni drugiego planu pomaga młodym mamom. "Potrzebujemy takich lokalnych inicjatyw"

Walczyła na froncie dwa lata. "Moi przyjaciele byli gotowi mnie zabić, abym nie dostała się do niewoli"

Miał być prawnikiem, a został mistrzem Polski w paleniu kawy. "W dzieciństwie uwielbiał zapach mielonych ziaren"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości