Hobby

W czym na ryby? Dobieramy buty wędkarskie do warunków panujących nad wodą

Hobby

Aktualizacja:
Fot. vandervelden/ Getty Images

Letnie, zimowe, do brodzenia po wodzie albo wysokie spodniobuty zwane woderami. Buty wędkarskie powinny być starannie dobrane pod kątem warunków, w jakich mamy zamiar łowić ryby. Muszą być wodoszczelne, ciepłe, wykonane z trwałych materiałów. Tylko wtedy możemy spokojnie oddać się naszej pasji nad wodą.

Wędkarstwo jest świetną formą wypoczynku (a czasami sportu) i spędzania czasu na wolnym powietrzu. W przypadku zmiennej temperatury i gwałtownie zmieniających się warunkach atmosferycznych odzież wędkarska powinna chronić przed mrozem, deszczem, wilgocią, słońcem oraz pozwalać na swobodne, nieskrępowane ruchy, niezbędne przy wędkowaniu. Buty wędkarskie to pierwszy element stroju, o którym powinniśmy pomyśleć przed wybraniem się na ryby. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na buty do brodzenia po wodzie, woodoodporne buty wędkarskie zimowe, buty wędkarskie lekkie lub spodniobuty wędkarskie nazywane woderami.

  • Spodniobuty wędkarskie
  • Buty wędkarskie zimowe
  • Buty wędkarskie letnie

Spodniobuty wędkarskie

Wodery to nieprzemakalne buty wędkarskie sięgające do kroku. Spodniobuty stanowią połączenie kaloszy i nieprzemakalnych spodni. Zazwyczaj wykonane są z gumowanego, nieprzemakalnego materiału, który również jest ocieplany. Krótsze wersje spodniobutów wędkarskich fabrycznie wyposażone są w szelki podtrzymujące konstrukcję. Dłuższe posiadają specjalne naramienniki. Kiedy okazują się najbardziej potrzebne? Umożliwiają wędkowanie w wodzie, daleko od brzegu.To nie jedyne przeznaczenie spodniobutów. Okazują się również nieodzowne dla służb ratowniczych. Używają ich strażacy w trakcie podtopień czy powodzi. Spodniobuty wędkarskie potrafią ochronić przed zimnem, ale wytrawni wędkarze radzą, by nie był to jedyny element stroju, kiedy wybieramy się na połów. Pod spodniobuty zawsze powinno się coś ubierać. Latem, kiedy jest ciepło, może to być przewiewny dres. Zimą coś odpowiednio grubszego, żeby nie zamarznąć. W spodniobutach wędkarskich włożonych na gołe ciało mogłoby dojść do odparzeń. Nie mogą być idealnie dopasowane, bo wędkarzowi ciężko byłoby się poruszać. Mają jakieś wady? Niestety, nawet najlepszej klasy spodniobuty w wodzie mogą się przebić, dlatego od razu nie warto inwestować w najwyższą półkę cenową. Za spodniobuty wędkarskie możemy zapłacić od 150 zł nawet do 1200 złotych.

Zobacz też: 

Kamizelki wędkarskie - komfort i bezpieczeństwo

Buty wędkarskie zimowe

Wybierając się zimą “na rybkę”, powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Stopy potrafią przemarzać najszybciej, dlatego pomyślmy o zakupie dobrej jakości zimowych butów wędkarskich. Z opcji dostępnych na rynku możemy zaopatrzyć się buty wędkarskie na zimę o właściwościach termoizolacyjnych do -30 Celsjusza (choć zdarzają się również takie do -70 stopni Celsjusza). Oczywiście muszą być nieprzemakalne i posiadać antypoślizgową podeszwę. Na pewno przydatny okaże się również ściągacz zapobiegający wpadaniu zanieczyszczeń do środka. Jeśli spodziewamy się naprawdę trudnych warunków atmosferycznych, powinniśmy zaopatrzyć się w nieprzewodzące temperatury śniegowce. Tak dobrane buty idealnie chronią stopy wędkarza od wilgoci i zimna oraz podnoszą komfort wędkowania w trudnych warunkach pogodowych. Do ciepłych, polecanych przez doświadczonych wędkarzy, należą buty wykonane z pianki. Chętnie kupowane są również buty wędkarskie wykonane ze skóry naturalnej i specjalnych tworzyw o kilkuwarstwowej konstrukcji. Dobrej jakości wędkarskie buty zimowe powinny “oddychać”, czyli być wyposażone w piankowe wkładki z pęcherzykami powietrza zwiększające przepływ powietrza i obniżające poziom wilgoci wewnątrz buta. Ceny butów na zimę wahają się od 100 do 800 złotych.

Zobacz też: 

Najpopularniejsze zestawy wędkarskie. 

Buty wędkarskie letnie

W cieplejszych porach roku, kiedy pogoda jest mniej wymagająca, nie potrzebujemy bardzo zaawansowanego obuwia, ale nie powinniśmy zapominać ani o naszej wygodzie, ani o bezpieczeństwie. Jako letnie buty wędkarskie sprawdzą się kalosze - czy to z pianki, gumy czy PVC. Dobrze zaopatrzyć się także w buty odpowiednie do brodzenia po wodzie. Tu wybór jest bardzo duży. Filc, guma, a także stalowe kolce to podstawowe materiały stosowane do wzmocnienia podeszw w letnich butach wędkarskich idealnych do brodzenia. Tego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne gwarantują pewną i stabilną możliwość przemieszczania się na różnorodnych podłożach, na które może natrafić wędkarz - zarówno piasek, ziemię, jak i śliskie kamienie, których pod powierzchnią wody nie brakuje. Niezbędny warunek dla tego rodzaju butów wędkarskich to odpowiednia sztywność, wysokość oraz przede wszystkim odporność na przemakanie. Kalosze do wędkowania możemy w sklepach internetowych kupić już za 35 złotych. Droższe rodzaje letnich wędkarskich butów mogą kosztować do 350-400 złotych.

Zobacz też: 

Wędka muchowa - zestaw dla prawdziwych wędkarzy

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości