Jak malować po butelce? Decoupage na butelce krok po kroku.

Hobby

Aktualizacja:
Fot. drobacphoto/ Getty Images

Decoupage to technika zdobnicza, polegająca na przyklejaniu wcześniej przygotowanych motywów z papieru do odpowiednio zaadaptowanej powierzchni. Możemy w ten sposób ozdobić zarówno drewno, jak i szkło, ceramikę, plastik, a nawet tkaniny. Ozdobne butelki decoupage możemy bez trudu wykonać we własnym domu, wystarczy odrobina cierpliwości i znajomość kilku prostych zasad.

Technika decoupage’u pochodzi ze wschodniej Syberii, gdzie służyła do ozdabiania grobów przodków. Stamtąd przywędrowała do Chin, a następnie została przez misjonarzy przyniesiona do krajów europejskich. Niezwykłą popularność zyskał decoupage we Francji, skąd pochodzi jego nazwa. Obecnie jest to bardzo popularne hobby, w sklepach z artykułami papierniczymi możemy zaopatrzyć się w całą gamę produktów do decoupage’u. Większość potrzebnych materiałów każdy z nas ma jednak w domu. Radzimy, jak wykonać decoupage na butelce krok po kroku.

  • Butelki decoupage - warsztat pracy
  • Jak wykonać decoupage na butelce krok po kroku?

Butelki decoupage - warsztat pracy

Większość materiałów potrzebnych do wykonania butelki decoupage każdy z nas ma we własnym domu. Warto przygotować sobie wcześniej warsztat pracy i zabezpieczyć przestrzeń, na której będziemy pracować, przed zabrudzeniami. Będziemy korzystali z farb i kleju, dlatego dobrze zaopatrzyć się w ceratę lub inny nieprzepuszczalny materiał. Czego potrzebujemy do wykonania butelki decoupage?

· butelka - dobrze sprawdzi się butelka po winie, decoupage możemy jednak wykonać na większości powierzchni, mamy więc dowolność wyboru,

· motyw papierowy do naniesienia - w sprzedaży mamy ogromny wybór gotowych motywów do decoupage’u, równie dobrze możemy jednak wykorzystać papierowe serwetki, elementy wycięte z gazet lub wydruki komputerowe,

· narzędzia - pędzle (gąbkowe i płaskie), nożyczki lub nożyk do tapet, gąbka kuchenna, ręczniki jednorazowe, waciki i patyczki kosmetyczne, papier ścierny,

· klej do decoupage’u - dobrze sprawdzi się również klej typu wikol lub białko jajka, papier ścierny,

· preparat do spękań - nie jest to element konieczny, spękania stanowią jednak dodatkowy efekt,

· farby akrylowe, lakier.

Zobacz też: Jak zrobić decoupage na drewnie

Jak wykonać decoupage na butelce krok po kroku?

W technice decoupage’u najważniejsza jest precyzja, warto więc każdą czynność wykonać dokładnie i bez pośpiechu. Decoupage to doskonały sposób na relaks i wyciszenie, wykonanie butelki decoupage możemy więc spokojnie rozłożyć na kilka dni.

· Krok pierwszy - czyszczenie - wykonanie butelki decoupage rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia powierzchni, którą planujesz ozdobić. Zerwij wszystkie etykiety i naklejki, zmyj dokładnie pozostałości kleju. Butelkę możemy doczyścić papierem ściernym, aby miała lepszą przyczepność.

· Krok drugi - malowanie - malowanie butelek metodą decoupage warto zacząć od nałożenia podkładu do farb akrylowych, dzięki temu powierzchnia będzie miała lepszą przyczepność. Następnie za pomocą gąbeczki (może to być pędzel gąbkowy kupiony wcześniej w sklepie plastycznym lub kawałek gąbki do naczyń) nakładamy pierwszą warstwę farby akrylowej w wybranym kolorze.

· Krok trzeci - spękania - nie jest to krok obowiązkowy, jednak jeśli chcemy wzbogacić zdobienie butelki decoupage o stylowe spękania, warto go uwzględnić. W tym wypadku nakładamy kontrastowe kolory farby akrylowej - najpierw ciemną, potem jasną. Pomiędzy warstwami farby nakładamy specjalny preparat do spękań (im grubsza warstwa, tym większe będą spękania). Spękania pojawią się same po wyschnięciu farby.

· Krok czwarty - przygotowanie motywu - czas na najważniejszy moment wykonania butelki decoupage, czyli wybór i przygotowanie motywu papierowego do naklejenia. Może to być element serwetki, specjalnego papieru do decoupage’u lub wycinek z gazety. Wycinamy dokładnie motyw tak, aby pasował do wolnej powierzchni.

· Krok piąty - klejenie - gdy zaplanowaliśmy już wygląd naszej butelki decoupage, czas utrwalić motyw papierowy za pomocą kleju do decoupage’u. W tym celu przykładamy motyw do butelki w planowanym miejscu i pokrywamy go warstwą kleju. Warto użyć miękkiego i płaskiego pędzla, malujemy od środka motywu ku jego brzegom. Nie musimy ograniczać się do jednego motywu, wzory mogą ze sobą sąsiadować lub na siebie nachodzić.

· Krok szósty - lakierowanie - malowanie butelek metodą decoupage kończymy lakierowaniem. Kiedy klej na motywach papierowych całkowicie wyschnie, nakładamy kilka warstw lakieru. Kolejne warstwy nakładamy dopiero po wyschnięciu warstw poprzednich.

Zobacz też: 

Jajka decoupage krok po kroku

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN