Borowik szlachetny – występowanie, cechy, budowa. Jak odróżnić borowika szlachetnego od goryczaka?

Borowik szlachetny
Fot. Tiina&Geir/ Getty Images
Borowik szlachetny, inaczej nazywany prawdziwkiem, od dawna króluje na polskich stołach. To najbardziej ceniony z leśnych grzybów, dlatego niełatwo go znaleźć. Gdzie rosną borowiki szlachetne, czym się charakteryzują i jak odróżnić je od podobnych, niejadalnych grzybów?

Borowiki szlachetne wydają się dość charakterystyczne, a mimo to zdarzają się fatalne pomyłki, np. z tzw. goryczakiem żółciowym. Dowiedz się, jak je od siebie odróżnić i gdzie oraz kiedy szukać borowika szlachetnego!

  • Borowik szlachetny – dlaczego tak go cenimy?
    • Borowik szlachetny a borowik szatański – czy łatwo je pomylić?
      • Borowik szlachetny – występowanie
        • Budowa borowika szlachetnego – charakterystyczne cechy borowika szlachetnego

          Borowik szlachetny – dlaczego tak go cenimy?

          Większość miłośników grzybów ceni borowika szlachetnego ze względu na jego doskonały smak. Jednak to niejedyna jego cecha, która sprawia, że powinien gościć na naszych stołach. Grzyb borowik szlachetny jest bowiem niezwykle bogaty w witaminy i minerały. To także cenne źródło łatwo przyswajalnego białka, dlatego zalecany jest osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Są również bogate w błonnik, który pomaga w trawieniu. Pamiętajmy jednak, że grzyb ten nie jest najlepszym wyborem dla osób starszych i schorowanych, a także dzieci poniżej 6 roku życia.

          Zobacz też: Jak wygląda borowik szatański?

          Borowik szlachetny a borowik szatański – czy łatwo je pomylić?

          Borowik szatański, nazywany potocznie szatanem, w rzeczywistości nosi nazwę goryczak żółciowy. W dużej mierze zasłużył sobie na tę nazwę właśnie przez nieprzyjemny, gorzki smak, po którym łatwo go rozpoznać. Wystarczy tylko delikatnie dotknąć dolnej części jego kapelusza czubkiem języka. Jednak różnice między borowikiem szlachetnym a szatanem na tym się nie kończą. Ważny jest również kolor trzonka. W przypadku prawdziwka będzie on jasny, biały lub lekko brązowy. U borowika szatańskiego będzie miał on kolor lekko różowy, czasem przechodzący u dołu w brąz, rzadziej – całkiem czerwony. Przyglądając się różnicom między goryczakiem żółciowym a borowikiem szlachetnym, widać więc, że pomylenie tych dwóch gatunków wcale nie powinno być tak powszechne i przy odrobinie wiedzy i uwagi mogą uniknąć go nawet mniej zaawansowani miłośnicy grzybobrania.

          Zobacz też: 

          Jak odróżnić prawdziwka od szatana

          Borowik szlachetny – występowanie

          Z grzybobrania koniecznie chcesz przynieść prawdziwka? Najpierw warto wiedzieć, kiedy i gdzie rosną borowiki szlachetne . Teoretycznie ich odnalezienie nie powinno być trudne, można bowiem natknąć się na nie zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych czy mieszanych. Najczęściej jednak występują one w górskich drzewostanach świerkowych, a także w miejscach świetlistych i na skraju lasu. Dzięki temu są one zwykle dobrze widoczne, jednak z tego właśnie względu bardzo szybko trafiają do koszyków grzybiarzy, a spóźnialscy muszą obejść się smakiem.

          Na szczęście dość długo trwa sezon na borowika szlachetnego. Kiedy rośnie? Można go znaleźć już od maja aż do listopada, a jeśli początek zimy jest ciepły, występuje nawet w grudniu.

          Prawdziwek na tyle dobrze czuje się w naszym klimacie, że niektórzy postanawiają zacząć hodować go w ogrodzie. To, czego potrzebujemy, to grzybnia borowika szlachetnego i odrobina czasu, który pozwoli nam zająć się jego przydomową uprawą. Nie oczekujmy jednak zbyt wiele. Niestety nie ma gwarancji nie tylko na to, że prawdziwki będą równie okazałe co leśne egzemplarze, ale nawet na to, że w ogóle wyrosną.

          Zobacz też: Grzyby jadalne, niejadalne i trujące.

          Budowa borowika szlachetnego – charakterystyczne cechy borowika szlachetnego

          U borowika szlachetnego budowa jest dość charakterystyczna. Suchą i matową skórkę kapelusza, przybierającą brązowy kolor, większość wielbicieli grzybów pozna już z daleka. Do tego dodajmy trzon o białym, a u nieco starszych osobników – beżowym zabarwieniu, a otrzymamy charakterystyczne cechy borowika szlachetnego. Warto natomiast pamiętać, że poszczególne egzemplarze mogą różnić się średnicą. Najmniejsze mają zaledwie ok. 6 cm, za to te najbardziej okazałe nawet ok. 25 cm. Z kolei trzonek tego grzyba mierzy od 5 do 20 cm, a jego grubość waha się od zaledwie 1,5 do aż 10 cm. Poszczególne okazy mogą więc dość znacznie różnić się między sobą wielkością.

          Dla borowika szlachetnego charakterystyczne cechy to także kolor i struktura miąższu owocnika. Najczęściej jest on biały, rzadziej kremowy lub piaskowy. Początkowo twardy, u starszych osobników staje się nieco bardziej gąbczasty. Jednak tym, co najbardziej przyciąga jego wielbicieli, jest przyjemny, delikatny smak i cudowny, orzechowy zapach.

          Wiesz już więcej o borowiku szlachetnym – cechach , występowaniu oraz jego zaletach? W takim razie ruszaj na łowy i spróbuj znaleźć jak najpiękniejszy okaz!

          Zobacz też: Jakim grzybem jest goryczak żółciowy?

          Zobacz film: Mikołaj Rey i borowiki. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości