Hobby

Gdzie obserwować gwiazdy? "W Polsce znajdziemy kilka naprawdę świetnych miejsc"

Hobby

Autor:
Sabina
Zięba
Astroturystyka w Polsce. Gdzie oglądać gwiazdy?
Astroturystyka w Polsce. Gdzie oglądać gwiazdy?
wideo 2/6

Na wielu osobach na całym świecie rozgwieżdżone niebo robi ogromne wrażenie. Jednak gdzie w Polsce są najlepsze miejsca do oglądania takich widoków i co możemy wypatrzyć zadzierając głowę do góry? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział astronom i popularyzator nauki, Karol Wójcicki.

Astroturystyka w Polsce

Z inicjatywy urzędu marszałkowskiego na Dolnym Śląsku powstała mapa astro turystyczna, na której zaznaczono najlepsze miejsca w tym regionie do obserwacji gwiazd. Jest ona dostępna online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. To jednak nie jedyny obszar, który jest świetny do obserwacji nieba. Na Pojezierzu Mazurskim, Pojezierzu Pomorskim oraz w Puszczy Augustowskiej też jest dość ciemne niebo, jednak tylko w okresie jesienno-zimowym. Od maja do końca lipca występują tam białe noce i wtedy jest po prostu za jasno żeby oglądać gwiazdy. Zawsze idealne do obserwacji są natomiast Bieszczady, gdyż jest tam ciemno przez cały rok.

- W Polsce znajdziemy kilka naprawdę świetnych miejsc rzeczywiście wyróżniających się na stali Europy. Gdybyśmy poszukali takiej ciemności - jak tę, którą na specjalnych mapach zanieczyszczenia nieba światłem możemy znaleźć właśnie w Bieszczadach - w okolicy np. krajów Beneluksu czy na Wyspach Brytyjskich, albo nawet w Niemczech czy Francji, (...) to tam po prostu takich miejsc nie ma - mówił Karol Wójcicki w Dzień Dobry TVN.

Co można dostrzec na niebie?

Człowiek obdarzony przeciętnym wzrokiem, w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem, jest w stanie zobaczyć do 4000 gwiazd. Gdy przebywamy w mieście, ta liczba automatycznie maleje. Wówczas możemy ujrzeć tylko najjaśniejsze obiekty. Do najciekawszych z nich należy m.in. Wenus, Jowisz czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Od kiedy Elon Musk zintensyfikował swoje działania, są widoczne też loty rakietami. Jak to możliwe? Otóż po tym, jak obejrzymy transmisję na żywo, jak z Florydy startuje rakieta kosmiczna, z zegarkiem w ręku po 13-15 minutach można zobaczyć ją lecącą nad Polską. Wygląda jak niezbyt dużej jasności gwiazda.

- Zaczynając swoją przygodę z astronomią, nawet nad Warszawą zobaczycie masę niezwykłych rzeczy. Wybierzcie jakiś park, polanę, łąkę pod miastem - gdzieś, gdzie nie będziecie mieli w polu widzenia jasnych świateł. To w zupełności wystarczy. (...) To, że zaczynamy widzieć coraz mniej gwiazd, jest wynikiem postępującej urbanizacji. Tego, że stawiamy coraz więcej lamp, latarni i doświetlamy naszą przestrzeń - mówił Karol Wójcicki w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości