Hobby

Artystka, która tworzy zjawiskowe korony z papierowych kwiatów

Hobby

Folkowe wzory przeżywają renesans. Największe domu mody takie jak: Dolce&Gabbana czy Valentino w swoich kolekcjach używają folkowych elementów. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Beatę Bojdę, charakteryzatorkę i makijażystkę, która tworzy kwiatowe korony z krepiny.

Korony z papierowych kwiatów

Beata Bojda przyznała, że to że zajęła się sztuką w stylu etno było przypadkiem.

Po wielu latach pracy jako makijażystka zdecydowałam się na studia projektanckie. Mając 50 lat zaczęłam studia w Łodzi na wzornictwie. W tym samym czasie wygrałam konkurs makijażu. Wygrałam czymś, co też było związane ze sztuką ludową. Były to moje ukochane koniakowskie koronki. Zaprojektowałam koronki, dziewczyny z Koniakowa je wykonały, a ja z nich stworzyłam koronę. Pomyślałam sobie, że skoro to się tak podoba, że pokazanie rzemiosła ludowego w taki inny sposób, bardziej modowy, współczesny dociera do większego grona.

Ciekawostką jest, że kwiaty z papieru są wynalazkiem w Polsce. Technika tworzenia z krepiny bardzo podoba się na Zachodzie Europy.

Pani Beata tworzy korony z krepiny samodzielnie XIX wieczną techniką.

Panią Beatę zainspirował ją XIX- wieczny zwyczaj, który polegał na zdobieniu mieszkań, kapliczek papierowymi kwiatami. Jak przyznaje Pani Beata wykonanie kwiatów z krepiny jest zajęciem czasochłonnym, ale również bardzo odprężającym.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości